Sosincs késő a változtatásra. Így vállaljuk a döntések felelősségét, hogy szabadon irányíthassuk az életünket.
1. Tegyük fel magunknak a kérdést, hogy boldogok vagyunk-e a választott szakmánkban, elégedettek vagyunk-e azzal, ahogyan az életmódunkat kialakítottuk.
2. Próbáljuk meg átgondolni, sőt akár leírni, mivel nem vagyunk elégedettek az életünkben, mi az, ami boldogtalanná tesz.
3. Vizsgáljuk meg, mi az oka annak, hogy olyan tényezőket (munkahely, személyes kapcsolatok, lakhely, rendszeres elfoglaltság, tárgyak stb.) tartunk benne az életünkben, amik boldogtalanná tesznek.
4. Ha a boldogtalanságunk okai között vannak számunkra teljesíthetetlen elvárások, amik miatt rossznak érezzük magunkat, képzeljük el, mi lenne, ha az az elvárás nem létezne.
5. Tanuljunk meg nemet mondani olyan helyzetekben, amikor csak a lelkiismeret-furdalás miatt mondunk igent.
6. Hagyjunk fel a gyerekszereppel, ha eddig valamilyen a kapcsolatainkban ez nyilvánult meg: ne fogadjunk el ajándék pénzt, ne hagyjuk másra az életünket érintő döntéseket, ne hagyjunk beleszólást a házasságunkba és a gyereknevelésünkbe.
7. Próbáljunk őszinték lenni önmagunkhoz: mit utálunk igazából? Mit szeretünk? Mi szomorít el? Mi tesz boldoggá?
+1. Ismerjük meg önmagunkat. Az önsegítő könyvek és az internetes tesztek helyett hitelesebb, szakszerűbb támogatással: önismereti csoportok, pályaválasztási tanácsadás, egyéni terápia segítségével.
Dajka Emőke pszichológus
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben örökölt sorsunkkal, a transzgenerációs hatással foglalkozunk.
Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.