Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2018. november. 18. 20:15

7 dolog, amiből kiderül, nárcisztikus-e a párja

Együtt élni egy kórosan nárcisztikus személlyel sok-sok nehezen gyógyuló lelki sérülést okoz – derül ki Orvos-Tóth Noémi pszichológus most megjelenő, Egy nárcisztikus hálójában című könyvéből. A kötetből választottunk ki egy rövid részletet.

A nárcisztikus partnerhez fűződő viszony esetében néhány jellegzetesség rendszeresen tetten érhető:

1. Berobbanó és idealizáló szerelem. A kapcsolat nem elkezdődik, nem fokozatosan, tapogatódzva alakul, sokkal inkább berobban az életbe. A kapcsolatnak nincs felfelé haladó íve, mert azonnal olybá tűnik, itt egy mindent elsöprő szerelemről van szó. Megfigyelhető egyfajta mohó határtalanság. A nárcisztikus idealizálja partnerét: dicséreteivel, szépen cizellált bókjaival felemeli, csodálja, a különlegesség érzésével tölti el. Szélsőségesen idealizáló viszonyulása teljesen leveszi a lábáról gyanútlan partnerét, aki úgy érezheti, ilyen mély és varázslatos kapcsolata még soha senkivel nem volt. Mint egy tejjel-mézzel folyó érzelmi Kánaán, olyan ez az időszak. A csodálatos jövőkép előre vetítése elaltatja a gyanakvást, ezért ebben a szakaszban ritkán derül fény a valóságra.

Tejjel-mézzel folyó érzelmi Kánaán
Shutterstock

2. Egymásba olvadás. Bár minden szerelmes vágyakozik párja után, a nárcisztikus olyan elementáris erővel teszi ezt, hogy szinte lehetetlen a korábbi életvezetést fenntartani mellette. Igényli párja minden szabad pillanatát, vágyik figyelmének utolsó morzsájára is. Naponta tucatnyi hívással, üzenettel bombázza a másikat, aki lassan ébren töltött idejének jelentős részét a vele való kapcsolattartásra fordítja. A nárcisztikus számára a másik ember (amíg idealizálható), állandó megerősítő funkciót tölt be, akire folyamatosan szüksége van.

3. Gyors elköteleződés. A nárcisztikus nagyon hamar kijelenti, hogy párjában megtalálta az igazit, számára nincsenek kérdések, tudja, hogy örökké együtt maradnak. Viharos gyorsasággal hozza szóba a gyermekvállalás vagy a házasság—, összeköltözés témáját, és elégedetten konstatálja, ha partnere ráharap a csalira, és belemegy a „jövő tervezgetése” című játékba.

Átcsap a másik végletbe
Shutterstock

4. A partner izolálása. A nárcisztikus akkor érzi magát biztonságban, ha képes párja felett kontrollt gyakorolni. Ehhez arra van szüksége, hogy minél inkább kizárólagos szerepet töltsön be a másik életében. Van, hogy lassan, fokozatosan, de az is előfordul, hogy drasztikus gyorsasággal igyekszik párját leválasztani korábbi társas hálójáról, eltávolítani a támogatást jelentő emberi kapcsolataitól. Ezt leginkább kritikák megfogalmazásával éri el: lenézően, leértékelően nyilatkozik barátokról, családtagokról, majd felébreszti a másikban a kétkedést, hogy környezete vajon tényleg jó szándékú-e vele szemben. Akkor nyugszik meg, ha érzi, párja izolálódott a korábban őt körülvevő emberektől.

5. Devalválás. A kezdeti idealizálás hirtelen gyorsasággal csaphat át a másik végletbe. A partner, ha már nem felel meg a csodálat tárgyának, végletesen leértékelődik. Míg egy egészséges és érett egyén a szerelem mindent tökéletesnek láttató kezdeti időszaka után képes a másikat jó és rossz, vonzó és kevésbé vonzó tulajdonságaival együtt is többnyire pozitívan értékelni, a nárcisztikus leginkább szélsőségekben létezik. Számára alig léteznek átmenetek: szeret vagy gyűlöl, tökéletesnek vagy semmirevalónak látja a másikat.

Túlérzékeny vagy!
Shutterstock

6. Elbizonytalanítás. Az angolszász irodalomban gázlángolásnak (gaslighting) nevezett módszer eredményeként a nárcisztikus párja idővel egyre inkább megkérdőjelezi saját józan ítélőképességét. A fogalom a Gázláng című Ingrid Bergman-filmből származik, melyben a férj a gázvilágítás manipulálásával igyekszik őrületbe hajtani feleségét. A módszer lényege, hogy meggyőzze párját, mennyire rosszul látja a helyzetet, milyen hibás az érzékelése. Gyakori mondatai: „Túlságosan érzékeny vagy.”, „Megint túlreagálod a dolgokat.”, „Nem is értem, miről beszélsz.”, „Próbálj megnyugodni, mert megint teljesen kifordultál magadból.”, „Ha nem provokálnál, minden rendben lenne köztünk.”

7. Lejáratás. A nárcisztikus előszeretettel tünteti fel párját bántalmazó vagy mindig elégedetlen, akadékoskodó szerepben. Legfőbb célja, hogy a környezet megkérdőjelezze párja beszámíthatóságát, megbízhatóságát, normalitását, emberi kvalitásait. Rágalmaival szemben nehéz védekezni, hiszen a provokációinak pont az a célja, hogy olyan reakciókat váltson ki párjából, amik igazolják állításait.

Orvos-Tóth Noémi könyvéről itt talál infókat.

Jöjjön el a következő HVG Extra Pszichológia Szalonba november 27-én, ahol Orvos-Tóth Noémi és Bihari Viktória író, blogger beszélgetnek arról, hogyan lehet szabadulni egy nárcisztikus hálójából. Jegyek és infók itt.

Hasonló cikkeket a HVG Extra Pszichológia magazinban olvashat. Ha most fizet elő, megajándékozzuk a Pszichológia Plusz párkapcsolati különszámmal.