Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2018. szeptember. 20. 07:15

Ha fél az elutasítástól, meditáljon többet

Az e technikával élők máshogy reagálnak a negatív érzelmekre.

Lehet, hogy utálnak minket, de mindez kevésbé fáj, ha harmonikus viszonyban vagyunk önmagunkkal.

Legalábbis ezt állítják amerikai pszichológusok, akik egy kísérletükben úgy találták, sokkal jobban viselik a kiközösítést, elutasítást – illetve az ezt kísérő negatív érzelmeket – azok, akik rendszeresen gyakorolják a mindfulness technikákat.

A magyarra tudatos jelenlétként fordított mindfulnesst a virginiai kutatók olyan lelkiállapotként írták le, mint amelyben az ember jóval nyitottabb a külső és belső hatásokra, érzékenyen, ítélkezés nélkül figyel arra, amit gondol és érez.

Ezért a negatív érzelmek nem is nagyon tudnak gyökeret verni benne.

Kísérletükben 40 egyetemistát kértek meg, hogy egy olyan számítógépes játékkal játsszanak, amelyben labdát kell dobálni a virtuális partnereknek, ám egy idő után már egyik féltől sem kapnak labdát, magyarán kirekesztik őket.

A kiközösítés kevésbé zavarta azokat a résztvevőket, akik előzetesen a tudatos jelenlét magasabb szintjéről számoltak be.

Ám az igazán meglepő az, hogy ez nem csupán az érzések szintjén van így, hanem a mindfulnesst megélőnek az agya is másképp működik.

A kutatók ugyanis – MRI-készülék segítségével – úgy találták, hogy a tudatos jelenlétben élők agyában egyszerűen nem (vagy sokkal kevésbé) aktiválódnak azok a területek, amelyek a társas kapcsolatok nyomán kialakuló stressz és negatív érzelmek megjelenéséért felelősek.

A vizsgálatból úgy tűnik, hogy a meditáció, illetve az egyszerűségre és tudatosságra törekvés kézzel foghatóan javíthatja a lelki egészséget.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban olvashat, mely valódi vágyainkkal, legbensőbb motivációinkkal foglalkozik. Keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő most! Ha most fizet elő, páros belépőt nyerhet a budapesti Frida Kahlo-kiállításra. Aktuális számunkat meg is rendelheti.