Nem csupán a nemünk okán különbözünk, hanem egyénileg is más lehet az igényünk az intimitásra, ami alkalmazkodást és összecsiszolódást igényel a partnerek között.
Fiatal pár ül velem szemben, a helyzet tyúk-tojás problémaként definiálható: a nő nem tud megnyílni és feloldódni a szexuális együttlét számára, mert nem kap elég fizikai intimitást (csók, ölelés, érintés, simogatás és más gyengéd megnyilvánulások, amelyek az ő értelmezése szerint minimum kétnaponta a sarki virágüzlet kínálatát is magukba foglalják). Míg a férfi azt mondja, elfáradt az udvarlásban, és nem érzi ehhez a kellő érzelmi inspirációt olyan nő mellett, aki nem akar vele szexelni.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a nő feltétele még a hétköznapokban megtapasztalt olyan intim testi viszony is (ölelkezés, összefonódás, csókolgatás, egymás mellett elhaladva nyakba puszi és testi simítás), ami azonban nem vezet szexuális aktushoz – tehát a férfit ne a szex motiválja szeretete kinyilvánításában –, ez azonban a férfiban máris szexuális izgalomhoz vezet, hiszen kívánja a nőt, s nem érti, hogy akkor miért ne végződhetne aktussal.
Gordiuszi csomó – s hogy mi a megoldás? Az, hogy az egyik fél (bármelyik…) kicsit enged, a másik pedig szenzitíven reagál e változásra, és máris megkezdődhet a felfelé építkezés. Mert ameddig csak a saját álláspontjukat hajtogatják, addig olyanok, mint amit gyakran tapasztalunk bemutatkozásnál: annyira csak a saját nevünk jól artikulált elmondására figyelünk, hogy épp az új információ sikkad el a helyzet során, azaz a másik nevének a meghallása, megértése.
A szex előszobája
A férfi gondolkodásában ráadásul a női test érintése oly mértékben összekapcsolódik a szexualitással, hogy amennyiben a férfinél valamilyen vélt vagy valós szexuális probléma áll fenn – leggyakrabban erekciós zavar, de a vágy hiánya is ezt eredményezheti –, akkor tudatosan is kerüli az intimitás fizikai megnyilvánulásait, nehogy szex legyen belőle.
Pedig, mint láttuk, a női logika nem szükségszerűen szerepelteti a kettőt együtt vagy egymás után, így a szeretetkinyilvánítás említett formáinak elmaradása még nagyobb pánikhoz vezet.
Rendszerint a diszfunkció elmúlását, megoldását követően derül fény arra, hogy a nő számára mennyivel könnyebben lett volna elviselhető, kezelhető ez az időszak: egyrészt, ha tudja, miért változott meg a férfi viselkedése, és ritkultak/szűntek meg az együttléteik, másrészt pedig ha legalább az érzelmi közelség és gyengédség megmarad köztük ez idő alatt.
Olvassa tovább Hevesi Krisztina szexuálpszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, mely a nemek, a nőiesség, férfiasság témáival foglalkozik. Keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő most! Ha most fizet elő, megajándékozzuk Susan Quilliam Hogyan válasszunk társat? című könyvével. Aktuális számunkat meg is rendelheti.