A placebo vizsgálata az orvosi kutatás egyik legizgalmasabb területe. Adott egy gyógyszer vagy kezelési eljárás, amelyről azt gondolja a tudomány, hogy nincs hatással az adott panaszra, betegségre vagy épp a laborleletre – mégis kimutatható a hatása. Hogyan lehetséges ez?
John Haygarth angol orvos volt az első, aki 1799-ben kimutatta a placebohatást: Elisha Perkins amerikai orvos igen népszerű, fémből készült gyógyító eszközeit, a Perkins-féle betegségkihúzókat „hatástalan”, faváltozatokkal együtt próbálta ki, és arra jutott, hogy mindkét változat épp egyformán szabadít meg a reumás fájdalomtól.
Azóta már számtalan vizsgálat bizonyította, hogy a placebohatás létező élettani változás. Tudjuk például róla, hogy az orvosnak szerepe van a létrehozásában. Jobban működik egy szer, ha a doktor lelkesebben, meggyőzőbben érvel a szükségessége mellett. De számít az is, hogy tablettáról van szó vagy kapszuláról: utóbbi a vizsgálatok szerint erősebb, a nagyobb kapszula pedig pláne hatásos. Az is javít az eredményességen, ha naponta többször kell bevenni. A szájon át szedhető placebókat ugyanakkor kenterbe veri az injekció, a csúcs pedig a műtét. Etikailag a legproblematikusabb kérdést épp a placebóval kontrollált sebészeti beavatkozások jelentik, amikor a beteget megoperálják, de nem végzik el a műtétet.
A HVG Extra Pszichológia legújabb számában megjelent cikk végigveszi, milyen jelenség rejlik a placebo hátterében, illetve hogyan bizonyították a hatásmechanizmusait. Az újabb kutatások azt mutatják, hogy az emberi szervezet amúgy igen trükkös: a placebónak igazi mellékhatásai is kialakulhatnak. Ezt nevezzük nocebónak, ami annyit tesz: „ártani fogok”. Placebomnak pedig a génállomány azon részét hívják, amelyik a placebohatásban szerepet játszhat. Ugyanis ma már genetikai kutatások is foglalkoznak a „hatástalan hatással”. Azt vizsgálják – és erről majd a jövőben fogunk többet tudni –, hogy a genetikai állomány alapján előrejelezhető-e, hogy valakire mennyire hat – akármi.
Gács Zsófia gyerekorvos cikke teljes terjedelmében a HVG Extra Pszichológia legfrissebb számában olvasható, mely az egymásra hatással, befolyásolással, manipulálással foglalkozik. Keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő! Ha most fizet elő, ajándékba elküldjük a Hogyan küzdjünk meg az élet nehézségeivel? című könyvet. Aktuális lapszámunkat meg is rendelheti. Ha érdeklik a pszichológiai témák, lájkolja a HVG Extra Pszichológia Facebook oldalát!