Evolúciós tudás a túlélés érdekében.
Amikor új társaságba, munkahelyre kerülünk, hamar ráérzünk, kik a legnépszerűbbek az adott közegben, noha sokszor fogalmunk sincs, miért.
Ez az intuíció sokat segít, amikor a különböző társas hálózatokban keressük a helyünket, lényegében a túlélés eszköze – mondja Kevin Ochsner, az amerikai Columbia Egyetem kutató pszichológusa.
A jelenség csoportdinamikáját sokat vizsgálták, Ochsnerék azonban most új irányból, a kognitív idegtudomány felől közelítettek. Első lépésben különböző diákcsoportok tagjainak kedveltségét és státusát mérték fel.
Néhány hét múlva behívták őket a laborba, és funkcionális mágnesesrezonancia-vizsgálattal elemezték a többi résztvevőt ábrázoló képekre adott reakcióikat. Kiderült, hogy minél népszerűbb személy képét mutatják, annál fokozottabb aktivitás mutatkozik két agyterületen: az érzelmi értékelésért és jutalmakért, illetve a társas megismerésért felelős régióban.
Vagyis a társadalmi státust lényegében a jutalmakat anticipáló agyterületek révén mérjük fel – vélik a kutatók.
Hasonló cikkeket a HVG Extra Pszichológia legfrissebb számában olvashat, mely test és lélek egymásra hatásával foglalkozik. Keresse az újságárusoknál vagy rendelje meg – akár a régebbi számokat is – kiadónál! Ha érdeklik a pszichológiai témák, lájkolja a HVG Extra Pszichológia Facebook oldalát!