2017. szeptember. 25. 15:09 Hirdetés

Biztos megélhetéshez egy jó szakma is elég?

Több száz nyitott pozíció, közben mégis hónapokig tartó munkanélküliség? Magas fizetés már érettségivel betölthető pozícióban? A munkaerőpiac a feje tetejére állt az elmúlt évek változásai miatt. Érdemes nyitott szemmel járni, és jobban átgondolni, hogy mely életpálya modell a legkifizetődőbb.

Mindenhova begyűrűzik a hiány

A munkaerőhiány ma már nemcsak egyes ágazatokat érinti, hanem a teljes gazdaságot átszövi. Ha a hiányszakmákról esik szó, legtöbbször a mérnököket, informatikusokat és orvosokat említik meg, noha már a kékgalléros ágazatokban is komoly problémát jelent egy-egy nyitott pozíció betöltése.

Ezt támasztják alá a 2017 őszi HVG Állásbörze kiállítói körében végzett online kérdőíves felmérés adatai is. A megkérdezett közel 130 cégből 70 kiállító nyilatkozta azt, hogy toboroz technikusi vagy OKJ-s végzettségű szakembereket. Hazánk vezető munkaadói középfokú informatikai, műszaki és gazdasági munkavállalók jelentkezését is várják. A vállalatok több mint fele keres középfokú végzettséggel rendelkező könyvelőt, illetve pénzügyi-számviteli ügyintézőt.

A műszaki területen sem csak a diplomával rendelkezők válogathatnak vonzó karrierlehetőségek között. Több mint 20 cég jelezte, hogy középfokú végzettségű gépészt, gépgyártás-technológiai technikust is keres a csapatába.

A versenyszféra reagál

Az oktatási rendszer jelenlegi rendszere nem képes enyhíteni a kialakult helyzetet. Sok esetben a vállalatok nehezen tudnak vonzó alternatívát kínálni a külföldi fizetések, körülmények ellenében. A megoldás érdekében a munkaadók különböző eszközökhöz nyúlnak. Vannak olyan vállalkozások, amelyek saját képzéseket indítanak a jövő szakembereinek kinevelésére. Más munkaadók inkább duális képzések révén kapcsolódnak be a felsőoktatásban, hogy már a diploma megszerzése előtt kapcsolatba kerüljenek a tehetséges fiatal szakemberekkel.

Az országos állásbörzén több olyan kiállító is megjelenik, aki ezt a fórumot használja ki arra, hogy bemutassa az álláskeresőknek a kevésbé ismert szektorokban, feladatkörökben rejlő lehetőségeket. A Green Fox Academy-nál például minden szakmai ismeret nélkül 4 hónap alatt junior szintű hardver programozókat és szoftverfejlesztőket képeznek. Ráadásul a program sikeres elvégzése után hallgatóikat az első munkahelyük megtalálásában is segítik.

Állami programok

Az állam is igyekszik többféle programmal segíteni ezt a szektort. A szakképesítésekre felkészítő, államilag támogatott, nappali, iskolai rendszerű oktatásban résztvevő diákok tanulmányi eredményük alapján még ösztöndíjat is kaphatnak, amely 10 ezer forinttól egészen 30 ezerig terjedhet. Érdemes feljegyezni, hogy ma már az OKJ-s képzésekben nem csak az első, de a második szakma elsajátítása is ingyenes. A Magyar Közlönyben megjelent hiányszakmák listájáról választó állampolgárok jövőre akár 50 ezer forintos havi ösztöndíjat is kaphatnak, amennyiben vállalják, hogy az előírt időn belül minden szakmai vizsgájukat leteszik.

A Budapest Főváros Kormányhivatala két programmal is érkezik az október 4-5-i rendezvényre: egyikben képzéseket, másikban a 25 év alatti fiatalok munkaerő-piaci helyzetének javítására szolgáló programot népszerűsít a látogatók körében.

A HVG Állásbörzét október 4-5-én a Papp László Budapest Sportarénában rendezik meg. A belépés ingyenes, csak regisztrációra van szükség a részvételhez.


Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.