Mi változik az utazási irodák számláján?
Bár az új adótörvény javaslatait még nem tárta a kormány a...
A Magyar Utazásszervezők Szövetségének adószakértője, Antalóczy Györgyné úgy fogalmazott, mindenképpen pozitív eleme a csomagnak, hogy megszűnik a „kényszercsomagolás”, vagyis az a gyakorlat, amikor az utazási irodák a kedvezőbb adózás érdekében plusz szolgáltatásokat kénytelenek hozzárendelni, mondjuk egy szálláshely értékesítéséhez. Rosszul járnak viszont azok a cégek, amelyek – és ilyenből van több - közvetített szolgáltatásokat is értékesítenek. Ilyenek például azok az irodák, amelyek kifejezetten tréningek szervezésére szakosodtak. Ilyen esetekben mondjuk egy három napos szállodai tartózkodás mellé jár még maga a tréning, étkezés és egyéb szolgáltatás, amelyekről ha az utazási iroda állítja ki a számlát, akkor csak az árrés utáni áfát tüntetheti fel. A szervezés során felmerülő közvetített szolgáltatás megfizetett áfáját tehát nem vonhatja le.
A másik fontos eleme a tervezetnek - s ez már biztosnak látszik -, hogy megszűnik az eddigi engedékenység, amely lehetővé tette, hogy az utazási irodák válasszanak az időszakonkénti, illetve a pozíciószám szerint számított árrés utáni adózás között. A jövő évtől már egységesen az utas által fizetett/fizetendő díj és a más által teljesített szolgáltatásnyújtás miatt fizetett/fizetendő összeg különbségeként kell kiszámítani az árrést, amely Dr. Vágyi Ferenc szerint gyakorlatilag olyan, mint korábban az (áfa-elszámolási) időszakonkénti elszámolás. A pozíciószámokat eddig úgy alakították ki az irodák, hogy egy pozíciószám alá tartozott mondjuk egy adott évben minden út, ami Tunéziába, három csillagos szállodába vezetett, félpanzióval. A nyereség ilyenkor nagyban függött az árfolyam-ingadozásoktól. A nyereséges utak árrését pedig csökkentette a veszteséges, azonos pozíciószámú utak árrése. E tekintetben tehát a törvénytervezet mostantól nem lesz megengedő.
Vannak jó elemei is a törvénytervezetnek – mondja Antalóczy Györgyné – ilyen például maga a törvényi szintre emelés, amely egységes irányadásnak minősül, az Uniós elvekhez illeszkedően kodifikálja az adórendszert. Ugyanakkor viszont problematikus elemként emeli ki azt a részt, amely arról rendelkezik, hogy az utazási irodáknak kötelező lesz a tényleges teljesítést követő nyolc napig bezárólag kiállítani a számlát, amely a fentiek szerint számított árrést tartalmazza. Ez a határidő szerinte igen szoros, amennyiben elfogadásra kerül, komoly problémákat okozhat a jövőben.
* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek
Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.