Riasztóan sok magyar nő használ megbízhatatlan fogamzásgátló módszert – derült ki egy friss reprezentatív kutatás eredményeiből. A magyar nők körében aggasztóan népszerű a megszakításos közösülés, az óvszert nem szeretik, a tablettától pedig egyenesen rosszul vannak, mert félnek az elhízástól és a többi kellemetlen mellékhatástól.
Egészen döbbenetes, hogy milyen sok fiatal nő használ ma hazánkban megbízhatatlan fogamzásgátló módszert. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az a riasztó adat, hogy ma Magyarországon milyen kiemelkedő a tinédzserterhességek aránya: a 19 év alatti lányok körében majdnem minden második várandósság abortusszal végződik. Az összes termékeny magyar nőt nézve hazánkban 100 élve szülésre még mindig 40 abortusz jut. Ennek hátterében első sorban nem a feledékenység vagy a felelőtlenség, hanem a tájékozatlanság, illetve a félelem áll.
A Szülészeti- Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság megbízásából készült friss kutatás megállapította, hogy 20 százalék a kockázatos megszakításos közösülést választók aránya a szexuálisan aktív korú magyar nők között. A hormonális fogamzásgátlók közül továbbra is a tabletta a legnépszerűbb, csupán a válaszadók 5 százaléka választotta a közel 100 százalékos védelmet nyújtó, de jóval kevesebb odafigyelést igénylő hüvelygyűrűt vagy spirált.
A kutatásból az is kiderült, hogy a magyar nők nem szeretik az óvszert: a felmérés alapján, több mint a nők fele már a kapcsolat elején félreteszi a gumit, és mindössze 32 százalékuk tart a nemi úton terjedő betegségektől. A magyar nők a fogamzásgátló tablettával sem ápolnak barátságosabb viszonyt, sőt, a felmérés eredménye szerint egyenesen rosszul vannak tőle. Használatától leginkább a mellékhatásoktól való félelem tartja vissza őket.
Ezen belül első sorban megjelenésüket és szexuális életüket féltik a tablettától. Az elhízás és a hormonháztartás felborulása szinte minden nőt foglalkoztat a fogamzásgátló tablettákkal kapcsolatban. A kutatásból kiderült, hogy a tablettát szedő nők százaléka tapasztalt már legalább egy, a szexuális életet is beárnyékoló mellékhatást: 41 százalékuk libidócsökkenésre, 40 százalékuk hízásra, közel egyharmaduk pedig rosszullétre panaszkodott.
„A nők megbízható, kíméletes és észrevétlen módszerre vágynak, és – bár a jelek szerint nem tudják – van miből választaniuk – magyarázza Szőnyi György szülész-nőgyógyász szakorvos, a Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság elnöke, és hozzáteszi: – A havi egyszeri odafigyelést igénylő hüvelygyűrű például feleannyi ösztrogént tartalmaz, mint egyes tabletták, az ugyancsak alacsony hormontartalmú spirál pedig évekre megoldja a fogamzásgátlás kérdését.”
Ehhez képest az elmúlt egy évben mindössze a nők 4 százaléka alkalmazta ezeket a módszereket, pedig sokak számára ideális választást jelenthetnének. A szakorvos úgy véli, a tájékozatlanság nem csak a fogamzásgátlás területén jelentkezik: a HPV elleni védőoltásról a legtöbben azt hiszik, hogy csupán kamaszlányoknak adható, miközben minden szexuális aktív nő és férfi számára ajánlott.