Rendőrnek, vasutasnak, szakácsnak vagy ügyvédnek készülnek. Pont ugyanúgy, ahogy a nem roma gyerekek. A CFCF Alapítvány sorozata azt mutatja be, nem a gyerekek mások, hanem a tanulási és egyéb körülményeik. Kilenc kisrác, kilenc álom.
Magyarországon becslések szerint az általános iskolások 15%-a cigány, ők kétszer akkora eséllyel sodródnak ki az iskolarendszerből, mint nem roma társaik. Pusztán húsz százalékuk szerzi meg az érettségit, 2-3 százalékuk a diplomát. A középiskolai kudarcot a sikertelen általános iskolai pályafutás alapozza meg, az iskolát minden harmadik roma gyermek a többségtől elkülönített, szegregált cigány osztályokban végzi. Szegregált iskolából pedig nem vezet út a sikeres tanulmányokhoz és mindig újratermeli a szegénységet – hangsúlyozza Daróczi Gábor, a CFCF elnöke.
„Minden gyerek egyformán szeret játszani, minden gyerek egyformán szereti a fagyit, a gyereknapnak is ugyanazt kéne jelentenie minden gyereknek. Mi ma mégis azt mutatjuk meg, hogy Magyarországon mégsem kapja meg minden gyermek egyformán az esélyt a sikeres életre” – teszi hozzá.
A közösségi média kampányban szereplő gyerekek mind a CFCF Láthatatlan Tanodájában tanulnak, játszanak, fejlődnek. A tanoda a Józsefvárosi gyerekeknek nyújt mentorprogramot és fejlesztő foglalkozásokat. Az általuk követett módszerrel jó eséllyel tudják leküzdeni az iskolakezdést és a későbbi pályaválasztást is negatívan meghatározó hátrányokat.
Az X Kommunikációs Központ által tervezett kampány még két hétig tart a CFCF Facebook-oldalán, minden második nap új gyermek céljait és álmait ismerhetik meg az oldal követői.