Bárki bármit mond: mindenki fantáziált már arról, hogy egy szép napon ellátogat egy swingerklubba – legalábbis az első magyar swinger-szexregény, az Elmerülve (A Mystique Club) című mű szerzője, a titokzatos Árvay Gréta szerint. A kötet nem kiáltvány a swingerklubok mellett, de nagyon úgy tűnik, valós helyszín és valós alanyok adták a mintát a szereplőkhöz.
Árvay Gréta erotikus történetfüzére bármelyikünk története lehetne: a könyv hősei keményen dolgozó magyar kisemberek, akik nagyon különböző háttérrel rendelkeznek, nagyon különböző életélményeket cipelnek magukkal, és nagyon különböző problémákkal küzdenek. Egyvalami mégis összeköti őket: a swingerezésre szakosodott Mystique Club, ami végérvényesen megváltoztatja az életüket.
A 45 éves, elkeseredett, gyermektelen szobrásznő itt találja meg élete szerelmét egy huszonéves, árvaházakban felnőtt, jobb sorsra érdemes fiú személyében. Az örökké szeretői státuszba kerülő cinikus 26 éves marketinges lány egy klubbéli kaland során ébred rá, hogy sokkal többre kellene értékelnie magát. A sármos ötvenes sebész, akit húsz év után a legjobb barátjáért hagyott el imádott felesége, a Mystique Clubnak köszönhetően jön ki a válás okozta válságból.
A történetben szerepelnek olyanok, akiknek a swingerezés megmenti a házasságát, vagy éppen ad elég erőt ahhoz, hogy kilépjenek egy rossz, méltatlan kapcsolatból.
A gyönyör birodalma
Mégis miben rejlik a swingerklub varázsa, amitől Árvay Gréta hősei többé nem lehetnek ugyanazok, mint a Mystique előtt időkben? A gyönyör birodalmában mindannyian megtapasztalják a végtelen szabadságot, megnyílhatnak az őrült szenvedélynek és valóra válthatják legtitkosabb vágyaikat is.
A klub „való világon” túli közegében nincs megfelelési kényszer: senki sem várja el a tökéletes külsőt vagy a kiemelkedő szexuális teljesítményt a másiktól. A klubban nem számít, hogy ki mennyi idős, honnan jött, vagy éppen mi a foglalkozása: itt mindenki szabad és egyenlő a meztelenségben.
A meztelenség vagy majdnem meztelenség tényleg nem vicc, a swingerklub egyik legfontosabb szabálya a gondozott, ápolt külső mellett az előírt dress code: a klubban az öltözőn túl senki sem hordhat utcai viseletet. A hölgyek számára a harisnya (lehetőleg harisnyatartóval), szexi tanga, illetve francia bugyi, melltartó vagy babydoll, esetleg fűző variáció valamelyike ajánlott. Ehhez illik tűsarkút vagy szexi csizmát húzni, de a kényelmet szeretők lehetnek papucsban is. Az urak számára pedig az alsónadrág (például boxeralsó) illetve a rövidnadrág pólóval vagy anélkül a leginkább javasolt viselet.
A Mystique-ben ezen túl szinte semmi sem kötelező: teljesen rendjén van, ha valaki egész este csak italozik és szemlélődik a pultnál, vagy a nappaliban vacsorázik és társalog a többi vendéggel. Minden másnak, a legkülönbözőbb formációknak és pozitúráknak pedig csak a fantázia szab határt. A swingerklub nem az a hely, ahol bárki is erőszakoskodik a másikkal, és megsértődik az elutasítástól. Ha mégis valami ilyesmi történne, a biztonsági szolgálat azonnal közbelép. Az ajtó nélküli szobákban beszélni sem kell, elég, ha az egyik vendég megérinti a másikat, amikor be akar szállni a mókába. Ha valaki pedig nem vevő a közeledésre, egyszerűen csak eltolja a másik kezét.
A gyakori tévhittel ellentétben a regényben ábrázolt swingerklub sem sztriptízbár vagy elvarázsolt kastély, amit pornófilmekben láthat az ember, hanem egy teljesen átlagos, nagyobb méretű, többszintes családi ház Budapest egyik külső kerületében. A Mystique Club felirat sem villog pirossal a homlokzaton, mindössze egy diszkrét táblán virít az ajtó mellett. A tizenötezer forintos belépő elsőre soknak tűnhet, azonban cserébe egész este a korlátlan étel- és alkoholfogyasztás mellett különféle színű világítással felszerelt szobák állnak a vendégek rendelkezésére. A tematikus estek során bárki igénybe veheti többek között a királyi lakosztály, a szexjátékokkal teli szadomazo szoba, a szerelemhinta, a jacuzzi vagy a szauna szolgáltatásait.
Az Elmerülve arra a hamis képre is rácáfol, hogy a swingerklub csak a perverz felső tízezer szórakozása: inkább a felső középosztály, azon belül is a 30-as, 40-es, 50-es párok a swingerklub leggyakoribb látogatói, akik hosszú évek, akár évtizedek óta utoljára a párjuk vagy önmaguk előtt voltak meztelenek. A regényben több olyan házaspár is szerepel, akik a swingerklubbal a felfedezés és a kísérletezés mezejére lépve, megszokott, unalmassá váló, vagy már teljesen ellaposodott szexuális életüket szeretnék fellendíteni és felszabadítani. Nem egy pár gondolja úgy, hogy ha az ember úgysem monogám lény, akkor a hűtlenséget miért ne lehetne swingerklubbal megelőzni?
Annak ellenére, hogy Árvay Gréta könyvének hősei a Mystique Clubban élik át életük legnagyobb szexuális élményeit, a regényről mégsem állíthatjuk, hogy a swingerkultúra kiáltványa. Számtalan előnye mellett az Elmerülve ugyanúgy felvillantja a swingerklubokban tett látogatások lehetséges buktatóit is. A regényben felmerül, hogy a klubban tapasztalt őszinteség valójában a hazugság egy cizelláltabb formája. „Pedig nem jó annak látni ezt a helyet, ami valójában: lihegő, fetrengő idióták gyülekezetének, akiknek olyan üres az élete, hogy ide kell jönniük, hogy némi adrenalinhoz jussanak. Az irántuk érzett megvetésemen semmit sem változtat, hogy én is közéjük tartozom” – állítja a regény egyik hőse.
A Mystique vendégeit elrepíti egy másik világba és kiszakítja őket a hétköznapok rutinjából, amitől kívülről, élesebben kezdik látni életük kontúrjait. Rájönnek, hogy mit csinálnak jól vagy rosszul, minek a foglyai: mitől nem tudnak szabadulni, mit kellene elengedniük, miben hazudnak maguknak és a párjuknak. A swingerezés felszabadítja az elfojtásokat, a szexuális és kapcsolati gátakat, megerősíti a nőiességet, a férfiasságot, az önbizalmat. Persze az önfelfedezés új dimenziója egyaránt lehet örömforrás és kellemetlen csalódás: mind önmagunkban, mind a partnerünkben, nem beszélve arról, hogy sosem tudhatjuk, mikor pillantjuk meg a zöld szemű szörnyeteget.
A számtalan plasztikusan ábrázolt szexjelenet ellenére Árvay Gréta könyve nem kíván ajzószer, esetleg szexuális segédeszközt lenni. A szerzőt elsősorban a tipikus, 21. századi párkapcsolati problémák érdeklik, amelyeket mindannyian lépten-nyomon elkövetünk. A könyv első számú helyszíne, a Mystique Club pedig egy kiváló apropó ahhoz, hogy a szerző valódi határhelyzetbe hozza ezeket a magánéleti, szerelmi zűröket. Néhány példa a teljesség igénye nélkül: tipikus elnyomó, bántalmazó jellegű kapcsolat, félelem a gyerekvállalástól és az elköteleződéstől, válás utáni krízis, kihűlő szexuális élet, kapuzárási pánik stb.
Árvay Gréta én vagyok
A regény nyíltsága és szókimondó stílusa ellenére a szerző kiléte a kezdetektől kérdéses. A hivatalosan első könyves író, Árvay Gréta, akiről mindezidáig sosem hallhattunk, minden valószínűség szerint egy fiktív figura, egy irodalmi alteregó. A szerzőről, azon túl, hogy sehol sem találunk róla képet és a saját kötetbemutatóján is csak Skype-on keresztül vett részt, torzított hanggal, lényegében semmit sem tudunk. Vajon mi állhat a rejtőzködés hátterében? Talán a pikáns téma miatt lenne „kínos” a könyv az egyébként teljesen más hivatást űző szerzőnek? Esetleg más kiadóhoz és szerzői profilhoz köti a szerződés a különös regényírót? Vagy valaki egyszerűen csak a bolondját járatja a szakmával és az olvasókkal, illetve szimplán nem szeret szerepelni?
Az egészen biztos, hogy a regényt jegyző Atheneaum Kiadó sem tudja, pontosan kiről van szó. A kiadó vezetője, Szabó Tibor Benjámin elmondása szerint teljes diszkréció és inkognitó mellett gondozták a szöveget, azzal a „felsőbb” instrukcióval, hogy a szerző kiléte sosem kerülhet napvilágra. Ennek ellenére a találgatás mindig izgalmas (férfi vagy nő írta?, idős vagy fiatal?, tapasztalt szerző, vagy valóban tehetséges kezdő?), és a remény örökké él, hogy egy szép napon kiderül, hogy kinek is köszönhetjük a szöveget.
Úgy tudjuk, a szerző nem azonos az Egy swinger nőci naplója című kötet írójával, akivel itt olvashat interjút.
Ettől függetlenül sokkal lényegibb kérdés, hogy a swingerregény képes-e többet nyújtani a manapság divatos erotikus könyveknél?! A válasz pedig határozott igen, különösen azért, mert a könyv nem egy műanyag, hazug pornófilmes világba kalauzol bennünket, hanem a szereplők idegenekkel átélt orgazmusain át nagyon emberi és szerethető közeget teremt. Ráadásul az Elmerülve jóval több fülledt erotikánál: a könyv bizonyos részei már-már örvénylő, buja bacchanáliákat idéznek.
Összességében, akárcsak egy prémiumkategóriás szeretőtől, az Elmerülve című regénytől is egyaránt kapunk intimitást, gyengéd érzelmeket, szenvedélyt, kiolthatatlan vágyat és felejthetetlen emlékeket.