Plázs Lukács Andrea 2015. május. 03. 09:10

Mi kell az anyának virág helyett? Egy kis nyugalom

Egyre nagyobb jelentőséget kap a gyakorló anyák életében az úgynevezett "me-time", az az idő, amikor csak magával foglalkozhat a leterhelt nő. A család, a háztartás és a karrier összeegyeztetése miatt manapság a nők sokkal nehezebbnek ítélik meg az anyaságot, mint régebben, és ha kívánhatnának, legszívesebben egy kis időre elszabadulnának a kötelességektől.

F megvolt, szart se ért, az A-ért ölni tudnék. Az Anyúzda című Facebook oldalon hatalmas népszerűségnek örvend egy lista, mely A-Z-ig sorolja, hogy mit kérnének az anyukák Anyák Napjára. Kommentekben lehetett kiválasztani a vágyott ajándék betűjelét. A virágot (B) kérték a legkevesebben, a nyugit (A) a legtöbben. De sokan jelölték meg a kimenőt (N), vagy a "bármit, csak üssön ki pár órára" (U) lehetőséget. Az (F) az erős nyugtatót, a Xanax-ot jelenti.

Facebook

A mókásnak tűnő kívánságokat azért nem árt komolyan venni, még ha nem is állnak teljesen összhangban a hvg.hu nem reprezentatív kutatásával, amellyel mi is azt próbáltuk kideríteni, hogy minek örülnének a legjobban az édesanyák, és ehhez képest mit kapnak Anyák napjára. A legtöbbjüknek az a vágya, hogy legyen együtt a család (35 százalék), másodikként pedig azt a választ jelölték, hogy megteszi a virág is (22 százalék). A mi olvasóinknak csupán 7 százalék jelölte be, hogy nyugalmat szeretne.

Me-time

Olvasóink 58 százaléka virágot ad az édesanyjának, 17 százalék valami egyedi, személyes ajándékkal kedveskedik neki, és csak 7 százalék kíváncsi arra, hogy valójában mire van szüksége. Alig akad valaki (1 százalék), aki ajándékféleképpen megkönnyíti az anyja életét. Azt nem tudjuk, hogy milyen korú, és hány gyermekes anyukák szavaztak a portálunkon - az Anyúzdáról viszont lehet tudni, hogy jellemzően kisgyermekes anyákat tömörít a Facebook-csoportjában.

Egy 2012-es reprezentatív kutatásból pontosabb képet kapunk az anyákról, és arról, hogy miért lehet fontosabb a fiatal anyukáknak a szabadidő és a nyugalom, amire angolul már külön terminust találtak ki: a me-time (magyarul én idő) fontos topik az anyukás, szülőséggel foglalkozó szakirodalomban. Az Ausztráliában készült felmérésben 30-34 év közötti anyák ugyanis jóval kevesebb időt tudnak magukra fordítani: naponta átlagosan 33 percet, míg a 40 felettiek 45 percet. Az összes megkérdezett átlaga pedig naponta összesen 39 perc. Ehhez képest a18-29 éves korosztály hetente 19,2 órát tölt a gyerekneveléssel, míg a 40 felettiek 14,1 órát. Az átlagos idő 16,7 óra, ami naponta két óra húsz percet jelent.

És, hogy miért fontos az a bizonyos me-time? Hogy megőrizze ép eszét. Akármilyen furcsán is hangzik, ez volt a legfontosabb ok, amiért az anyáknak szabadidőre van szüksége, legalábbis a megkérdezettek 73 százaléka ezt jelölte meg fő indokként. A 3-5 éves gyerekeket nevelő anyák esetében még többen hivatkoztak erre: 81 százalék állította, hogy azért akar kis időre megszabadulni a saját gyerekeitől, mert különben megőrül.

A kutatásban ezer anya vett részt, akinek 16 évesnél fiatalabb gyermeke van, és azt akarta kideríteni, hogy manapság mennyi idejük van az anyáknak magukra, tudnak-e segítséget kérni másoktól, és vajon ma jobb-e, könnyebb-e anyának lenni, mint régen: lévén a technológiai újítások ezt indokolnák.  Erről megoszlanak a vélemények, az viszont biztos, hogy a mai anyák úgy érzik, több fronton kell megfelelniük, miközben a gyerekkel eltöltött minőségi időre is egyre nagyobb hangsúlyt illik fektetni – a felmérés szerint régen ez például kevésbé volt fontos.

Egy szar anya vallomása

Pár hete futótűzként terjedt egy blogbejegyzés az interneten, mely egy magát szar anyának tituláló nő tollából származott. A blogger felsorolta azokat az elvárásokat, melyet szerinte a társadalom, a család, illetve ő maga támasztana magával szemben, és amelyeknek nem tud megfelelni. A felsorolásban szerepelt az is, hogy magára mennyi időt szánhat, illetve mikor illene visszamennie dolgozni, és ehhez képest ő mit szeretne.

Szar Anya vagyok, mert alig várom, hogy visszamenjek dolgozni. Hiányzik a társaság, a beszélgetés felnőtt emberekkel, felnőtt témákról, a kényszer, hogy a farmer póló kombón kívül mást is felvegyek. Van egy zseniális amerikai humorista, Amy Poehler, aki a könyvében azt írja, hogy „Every mother needs a wife”, vagyis minden anyának szüksége van egy feleségre. Ez lehet a nagymama, egy bébiszitter vagy a bölcsi óvónő, valaki, aki segít nevelni a gyereked, amíg Te dolgozol vagy ügyeket intézel. Én hiszek abban, hogy minél több ember veszi körül a gyerekem, annál több szeretet és törődést kap. Nem kell félni, a gyerek nem hülye, továbbra is tudni fogja, hogy Te vagy az anyja.

Egy híres amerikai blogger hasonló írással szerzett magának népszerűséget. A több mint egymilliós rajongótáborral rendelkező Scary Mommy bejegyzésében azt írja le, hogy melyik anyát ítéli el a leginkább, majd hasonló sztereoítpiákat sorol fel, mint a magyar „szar anya”.

Az anya, akit a legjobban elítélek, több szabadidőre vágyik, és néha azt kívánja, hogy pár napot tölthessen a gyerekei nélkül. De miért van szüksége egyedüllétre? Hisz háztartásbeli, egész nap jóganadrágban lehet, és a kanapén fetrenghet. De most komolyan, hisz az egész élete egy szünidő! Az ironikus levelet, melynek a végén kiderül, hogy valójában ő maga az anya, akit a leginkább elítél,  majdnem 300 ezren osztották meg Facebookon.

 

(Nem) Fenékig tejfel

A média, a reklámok, de még a Facebookon látható ismerősök posztjai ennél még többet sugallnak: az anyaság csakis öröm és boldogság, amit fitten és mosolyogva kell megoldani a szerető családi körben, ahol mindenki csodálatosan érzi magát és persze kicsattan az egészségtől.

A valóság azonban mást mutat, az anyasággal ugyanis óhatatlanul együtt jár például a kutatások szerint az izoláció. Nagyon sokan: a fenti kutatás szerint 87 százalék már érezte magát egyedül a problémáival, ebből 12 százalék állandóan izoláltsággal küzd, 24 százalék általában, és 50 százalék pedig néhanapján érzi úgy, hogy kirekesztettként kell tengetnie a mindennapjait. Csupán 13 százalék állította, hogy soha nem érezte magát egyedül az anyai szerepben.

2013-ból találtunk egy közelebbi, németországi felmérést is, amely az anyák stressz-szintjét vizsgálta. Az ugyancsak ezer főn végzett reprezentatív kutatásból kiderült, hogy a kiskorú gyermeket nevelők 75 százaléka érzi magát kiszipolyozva, méghozzá azért, mert a gyereknevelést, a háztartást és a karriert is kézben kell tartania. Azoknak pedig, akik teljes állásban vállalnak munkát, igen megterhelő a többszörös szerep, 90 százalékuk legalábbis erről számolt be.

A legnagyobb stresszről az öt évesnél kisebb gyerekek anyukái számolnak be, és a legfontosabb stresszfaktor a betegségtől és balesetektől való félelem– 37 százalékos arányban. Második helyen áll az iskoláztatással járó stressz (32 százalék), és csak utána a pénzügyi helyzetből adódó nyomás (21 százalék), ami egy szinten áll az otthoni veszekedésekkel (20 százalék) járó idegeskedéssel. De azért nem ilyen komor a kép: az összes megkérdezett 83 százaléka azt hozzáteszi, hogy a gyerekek pozitív hatással vannak az egészségükre: erőt és energiát adnak.

Save The Children

Míg nyugatabbra az anyák boldogság- és stresszfaktorai állnak középpontban, a világ kevésbe szerencsés helyein az alapján mérik fel, hogy jó-e anyának lenni, hogy egyáltalán túlélik-e a szülést. A képet a Save The Children szervezet által minden évben elkészülített jelentés is árnyalja, mely 178 országban vizsgálja az anyák helyzetét. A legutolsó 2014-es riportból kiderült, hogy Finnországban a legjobb anyának lenni, az első tízben pedig főként Nyugat- és Észak-Európai országok szerepelnek, megspékelve Ausztráliával. A jelentésben azt vizsgálják milyen egészségügyi, gazdasági, politikai helyzetben vannak az anyák. A legutolsó tízbe pedig Nyugat- és Közép-Afrika országainak anyáit sorolják: Szomáliában például minden 27 terhes nőből 1 meghal, ahogy minden 7 csecsemő is elhalálozik az ötödik születésnapja előtt.

A magyar anyák ezen a listán az 55. helyen állnak, a gazdasági és politikai helyzet az, ami lehúzza az országot. Ebben a témában nem is találtunk magyar felmérést, ezekről legfeljebb anyukák egymás között, blogokon, Facebook-csoportokban (mint a fent említett Anyúzda) és magazinokban beszélnek. Ha az anyák helyzetéről kutakodunk Magyarországon, leginkább a munkaerőpiacon való érvényesülésükkel kapcsolatos problémák kerülnek fókuszba.

Mitől boldog a magyar anya? - Olvassa el cikkünket a munka világába visszatérni vágyó magyar anyák helyzetéről

Ezek mellett luxusnak tűnnek a feljebb említett igény a nyugalomra és egy kis szabadidőre. Egy anyaságra specializálódott portálon például azt ajánlják azoknak az anyáknak, akik elégedetlenek a helyzetükkel, hogy minden este elalvás előtt sorolják fel, hogy miért hálásak, és máris sokkal könnyebb lesz.

Ezek alapján érdemes lenne újragondolni az Anyák napját? Érdekes adat, hogy például a német anyáknak nem igazán fontos ez az ünnep: csak 9 százalék gondolja, hogy igazán jelent valamit. Itthon viszont más lehet a helyzet: a mi kérdőívünk alapján csak 5 százalék nem szeretné, hogy megünnepeljék Anyák napján, a többiek elvárják a virágot, de még inkább a minőségi együttlétet.

És azért egy kis nyugalmat is.

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.