Egy kutatásból kiderült, a magyarok az orvosokban, a saját tapasztalataikban és a patikusokban bíznak a leginkább, ha betegek.
A Wick Pharma GmbH 2014-ben készült globális kutatása arra kereste a választ, hogy betegség esetén kinek a tanácsaira, milyen jól bevált módszerekre hagyatkoztunk leginkább, hogy mielőbb meggyógyuljunk.
Kiderült, hogy az orvos szava szent, a magyar válaszadók legnagyobb része, 59 százaléka ugyanis követi a háziorvosa utasításait. A szakemberek tanácsai után viszont leginkább saját tapasztalatainkra hagyatkozunk. Emellett gyógyszerészeinkben is megbízunk: a megkérdezettek 35 százaléka jelölte meg, hogy a patikában kér segítséget betegség esetén. Negyedik helyen a nagymamák végeztek, a hazai válaszadók 33 százaléka ugyanis családi praktikákat vet be egy-egy megfázás esetén.
A felmérés arra is rávilágított, hogy bár a barátaink sokszor a legfőbb bizalmasaink, ha betegek vagyunk, csak ritkán fordulunk hozzájuk tanácsért. Az ismertetőkkel és termékleírásokkal is hasonló a helyzet, a válaszadók mindössze 3,1 százaléka keres ezek alapján megoldást.
Úgy tűnik, az orvosok nemzetközi viszonylatban mozdíthatatlanok a dobogó legfelső fokáról, mivel az európai és távol-keleti országokban is hasonló eredményeket értek el. Az Egyesült Államok azonban kilóg a sorból: az amerikai lakosság 38 százaléka a korábban már jól bevált termékekhez nyúl először, ezzel elragadva az aranyérmet a háziorvosoktól.