A vajjal dúsított kávé az új őrület a tengerentúlon, és lassan Európába is becsordogál a diéta trend, mellyel állítólag drámai fogyást lehet elérni.
Tibeti vándorútján az amerikai vállalkozó, Dave Asprey jakvajjal dúsított teát kapott, és kiderült, hogy a hegymászóknak ez az energiaitaluk: növeli a koncentrációt és elegendő energiát ad a nehéz fizikai feladathoz. A magas zsír, de alacsony szénhidráttartalmú shot állítása szerint azonban nem csupán a fáradtság ellen jó, hanem legyőzi a krónikus betegségeket, illetve drámai fogyáshoz vezethet – írja a Daily Mail.
Az Egyesült Államokban már el is terjedt a dili, csak éppen a kávés verziója. A fat black-ként, avagy Bullet Proof Coffee-ként árult reggeli ital egyre népszerűbb, a lényege pedig, hogy egy kanál vajat, illetve egy kanál kókuszzsírt tesznek a kávéba, amit cukor nélkül kell aztán elfogyasztani. 4-500-ra jön ki a kalóriaértéke, és állítólag annyira eltelít, hogy valóban nem szükséges utána ebédig már enni.
Dietetikailag így magyarázzák a hatásmechanizmusát: a kávé beindítja a metabolikus folyamatokat, a vaj és a kókuszzsír pedig elegendő energiát biztosít. És mivel nem fogyasztunk szénhidrátot, a szervezet a meglévő zsírkészletet kezdi el égetni. Ezért tökéletes reggelihelyettesítő a vajas kávé, bár az első fogyasztásakor a tapasztalatok szerint hasmenést és hányingert okozhat.
Mégis sokan esküsznek rá, ám vannak egyéb hátulütői is: a magas kalória- és zsírtartalma miatt igencsak oda kell figyelni, hogy a nap folyamán mit vesz még magához az ember. Egy adagban például 50 gramm zsír van, a nap 70 grammos szükségletét az ember így például majdnem fedezi. Egy nő szülés utáni csodálatos fogyásáról számolt be, mióta vajas kávét iszik, ám kiderül, hogy közben a paleo diétát is tartja, ami kizárja az étrendből a mesterséges ételeket, és elnagyolva zöldségre és húsra korlátozza az étkezéseket. De vannak még ellenvetések: egy tibeti kalandtúra során bizonyára sokat lehet fogyni, nem csak a jakvajas teától, de a komoly fizikai megterheléstől, és a nyugatitól igen különböző étrendtől is.
Ám, ha valaki vajas kávéval kezdi a napot majd délután kedvére nassolgat, sütizik, vagy akár csak szereti a kenyeret és a tésztát, már nem jár olyan jól – figyelmeztet egy dietetikus, nem beszélve a sok vajjal járó koleszterinszint-emelkedésre. Közben állítólag az sem mindegy, hogy milyen kávét és milyen vajat használunk: Asprey azt mondja, csak az organikus kávé és az olyan vaj lehet jó kombináció, amit fűevő tehenek tejéből köpülnek és nem sózott (ilyen amúgy az ír Kerrygold), a gabonafogyasztó bocikból készült vaj ugyanis sokkal rosszabb minőségű.
Konklúzió: a vajas kávé, ha a fenti recept alapján készítjük, tökéletes energiaital-helyettesítő, és szénhidrát-szegény (legalább is a gyorsan lebomló, magas cukortartalmú), illetve természetes alapanyagokra koncentráló étrend mellett okozhat fogyást, ám ennek semmi köze a csodához.