Egy esetleges repülőgép-baleset esetén ha betartjuk az előírásokat, odafigyelünk és a lehető leghamarabb elhagyjuk a gépet, akkor lehet esélyünk túlélni egy katasztrófát.
Egy a 4,7 millióhoz az esélye annak, hogy meghalunk repülőgépkatasztrófában, ugyanis ha le is zuhan a gépünk, a tapasztalatok szerint az utasok 95,7 százaléka túléli a balesetet - írja a Daily Mail a Planecrashinfo.com weboldalra hivatkozva. Ha azonban mégis lezuhanna a gépünk, néhány dologgal javíthatjuk az esélyeinket, ehhez csak néhány dolgot kell betartanunk:
Figyeljünk oda!
Fontos, hogy odafigyeljünk a repülés előtti útmutatóra és megjegyezzük, hogy hol van a vészkijárat, az oxigénmaszk és a életmentő mellény. Szakértők szerint a legjobb stratégia, ha a lehető leghamarabb kimenekülünk a gépből és megpróbáljuk megőrizni a hidegvérünket. Mivel az indulás utáni első három, és a landolás előtti utolsó nyolc perc az, amikor a leginkább történhetnek balesetek, ezért ezekben az időszakokban kell a leginkább észnél lenni.
Legyünk önzőek!
Mivel az oxigénszint csökkenése esetén 20 másodpercen is múlhat az életünk, ezért ilyenkor a legfontosabb, hogy saját magunkra tegyük fel először az oxigénmaszkot, mielőtt másoknak segítünk.
Legyünk jó kondiban!
Ha jó kondiban vagyunk, gyorsabban tudunk cselekedni, a vékonyabb emberek pedig könnyebben tudnak kimászni a kis helyeken.
Hagyjuk a csomagokat!
Mivel a katasztrófák esetén az áldozatok 68 százaléka a lezuhanás utáni tűzben vesztette életét, és nem közvetlenül a zuhanástól, ezért is fontos, hogy inkább ne keresgéljük a csomagjainkat, mert csak mintegy 90 másodpercünk lenne elhagyni a gépet.
Üljünk a vészkijárat közelébe!
Minél közelebb vagyunk a vészkijárathoz, annál jobbak az esélyeink, mert annál gyorsabban tudjuk elhagyni a gépet.
Utazzunk turistaosztályon!
Egy Boeing 727-es repülőgépkatasztrófáját modellező kísérletben azt tapasztalták, hogy az első 11 sor sérült a leginkább, vagyis azok a részek, ahol általában az első osztály utasai ülnek. Szakértők azt mondják, más gépeken is biztonságosabb a gép hátulja felé ülni, az elejét ugyanis sokkal inkább érik behatások.
Öltözzünk megfelelően!
Repüléshez lehetőleg kerüljük az olyan gyúlékonyabb anyagokat, mint a műszál, és inkább pamut- vagy gyapjúruhát vegyünk fel, és magassarkú, vagy papucs helyett olyan cipőt, amiben könnyebben mozgunk. A tűsarkúak ráadásul ki is lyukaszthatják a felfújt csúszdákat, amiket kényszerleszállás esetén a kijáratokhoz tesznek. Szakértők szerint tanácsosabb magunkon hagyni a cipőt repüléskor, mint hogy vészhelyzet esetén kelljen keresgélni, mezítláb pedig veszélyes lehet nekiindulni egy balesetet szenvedett repülőben.
Boruljunk rá az előttünk lévő ülésre!
Ahogy a repülés előtti biztonsági bemutatókban is mondani szokták, baleset, vagy zuhanás esetén a karjainkat a fejünket védve rá kell borulni az előttünk lévő ülésre, lábunkat magunk alá húzva. A szakértők azt mondják, ez nem csak legenda, tényleg segíthet a túlélésben: a pozíció védi a fejet a ráhulló tárgyaktól, megelőzi azt, hogy a kar ide-oda csapódjon és eltörjön, illetve azt is, hogy a lábak besússzanak az előttünk lévő ülés alá és eltörjenek. Egy kísérletben azt találták, hogy az ebben a pozícióban, becsatolva beállított babák túlélték volna a zuhanást, míg azok, amelyeket nem ebben a pozícióban hagytak, súlyos fejsérülést szenvedtek volna.