Az időtartam, a sikálási technika, de még a kéztartás is döntő tényező lehet a tökéletes mosolyért folytatott küzdelemben, melyhez a Die Welt szedte össze a legjobb tippeket.
A fogápolási piacon napi rendszerességgel bukkannak fel az újabbnál újabb, ígéretesebbnél ígéretesebb módszerek, azonban van néhány alapszabály, melyek betartásával könnyen bebiztosíthatjuk fogsorunk egészségét. A Die Welt a müncheni Ludwig-Maximilian-és a brit Newcastle-i egyetemek, valamint a londoni University College fogorvos-szakértőinek segítségével szedte össze az örökérvényű fogmosási szabályokat és néhány hasznos trükköt.
Napi háromszor két perc
Az alkalmak beosztása egyénfüggő, ám tény, hogy a fogkeferagadás ideális száma napi három, azonban érdemes észben tartani, hogy egy-egy alkalom optimális időtartama nem több és nem kevesebb, mint két perc. Ezt alulmúlva nem lehetünk biztosak a megfelelő tisztulásban, túlfutva rajta azonban nagy valószínűséggel az íny és a fogzománc sérülését kockáztatjuk.
Ököl helyett tollfogás
Gyermekkori reflex, hogy a fogkefét teljes marokkal ragadjuk meg, ám az ebből következő mozgáskultúra leginkább sehogy sem hagy teret a fogmosásnál szükséges precíziós mozdulatoknak. A szakértők szerint a legjobb, ha a fogkefét egy átlagos tollhoz hasonlóan, a karból indított mozdulatok helyett mindössze három ujjal koordináljuk.
Gyökértől a csúcsig
Alapszabály, hogy minden fogat először ínyközelben kezdjünk csiszatolni, majd onnan felfelé haladva fejezzük be a takarítást.
Egy szelet sajt
A felfedezés maga japán eredetű, ám számtalan nemzetközi szakértő is megerősítette, a szilárd tejtermékek stimulálják a nyálfolyást, így felgyorsítva az ételmaradék szájüregből való tisztulását, csökkentve ezzel a fogszúvasodás kockázatát. A képlet szerint már az étkezések után elmajszolt egy-egy szelet sajt is csodákra képes.
Ázik a tealevél
Ha nem vigyázunk, már a napindító tea is szabotálhatja a reggeli fogmosását. A növényből az elhúzódó ázás során felszabaduló savak ugyanis rekordgyorsasággal kikezdik a fogzománcot, így különösen érdemes odafigyelni, hogy egy teafilter se ázzon a megadott három percnél tovább a forró vízben.