Az okostelefonok, tabletek, a szinte mindenhol megtalálható wifi spotok korában nehéz megállni, hogy ne lógjunk folyamatosan a technikai eszközeinken. Így viszont sokszot tudomást sem veszünk a környezetünkről, és lemaradunk az emlékezetes pillanatokról. Íme hat tanács, amelyek segítségével elkerülhetőek a modern élet csapdái.
1. Gyors fotó, a pillanat megélése helyett
Ez mindenki számára ismerős helyzet. Sokan inkább kapják elő a mobiljukat, és örökítik meg a pillanatot, ahelyett, hogy saját memóriájukban raktároznák el azt. Pedig ma már kutatások bizonyítják, hogy a memóriánk sokkal jobb tárolóhely, mint a telefonunk. Egy 2013-as kutatásból kiderült, hogy azok, akik csak megálltak egy festmény előtt jobban fel tudták idézni a részleteket mint azok, akik csak lefotózták az alkotást. Szóval nem baj, ha néha csak hagyjuk, hogy az agyunk raktározza el a látványt.
2. Étkezés közben okostelefonozni
Ebbe a csapdába a legkönnyebb belesétálni. Végigpörgetni az üzenőfalat ebéd közben vagy csekkolni az Facebook-üzeneteket egy baráti összejövetel során – látunk példát eleget erre a szokásra. Ez a viselkedésmód azonban veszélyes is lehet, hiszen már több tanulmány is bizonyította, hogy ha a társaságban sokszor a telefonunkat bújjuk, az rossz hatással lehet a kapcsolatunkra, barátságainkra. Ma már létezik olyan étterem is, ahol ha az étkezés előtt egy elkülönített helyen hagyjuk a telefonunkat, akkor kedvezményben részesülünk.
3. Munka közben/helyett facebookozni
Kutatók szerint átlagban hatszor szakítja meg az aktuális feladatát egy átlagos dolgozó, ami még önmagában nem is lenne akkora baj, de az is kiderült, hogy ezek a kis apró szünetek alaposan rontják a munka minőségét. Ha például kikapcsoljuk a chat funkciót, és lenémítjuk a telefonunat munka közben, hamar érezhető lesz a különbség.
4. Lefekvés előtti böngészés
A hálószobának teljesen technikaieszköz-mentes helynek kellene lennie ideális esetben. Azonban néha nagyon nehéz megállni, hogy ne úgy aludjunk el, hogy még egy utolsó pillantást vetünk például az e-maileinkre. A túlzott kütyühasználat nem csak alvászavarokat idézhet elő, de másnap fáradékonyságot is előidézhet. Biztosan elkerülhető ez a csapda, ha az okostelefont mondjuk egy másik szobában tartjuk éjszaka.
5. A sorozatfüggőség kockázatai
"Ez az utolsó rész amit megnézek, utána lefekszem" – ugye ismerős mondat? Ma már az egyik leggyakoribb kikapcsolódási lehetőség a rendszeres sorozatnézés, ám ha valaki nem tud mértéket tartani, és akár egy ültő helyében végignéz egy teljes évadot, annak komoly következményei lehetnek. A passzív pihenés negatívan befolyásolja az egészségi állapotunkat, és megnöveli a korai halál esélyét is. Érdemes megállni egy résznél, és a többi szabadidőt inkább aktív, szabadtéri pihenéssel tölteni.
6. Séta közben a telefont bámulni
Ez a szokás nem csak a körülöttünk lévőket irritálja (nem figyelünk, beleütközünk a többiekbe), hanem azt is magában hordozza, hogy kimaradunk rengeteg érdekes dologból. Nem látjuk meg az érdekes figurákat, jelenségeket az utcán, egyszóval kimaradunk sok emlékezetes pillanatból.