Plázs hvg.hu 2014. július. 01. 12:49

Ön mit bánt meg eddig életében? Kérdőív

A megbánást lehet előnyünkre is fordítani, állítják a boldogságkutatók, akik azt is kiderítették, hogy az emberek 90 százaléka küszködik ezzel a negatív érzelemmel, és leginkább a szerelemmel kapcsolatban bánjuk meg döntéseinket. Biztos, hogy így van? Önnek voltak rossz döntései? Kérdőív.

Megpróbáltuk elkezdeni a boldogságot, de nem engedi a rendszer. A Happify oldal egyik boldog felhasználója pedig azzal kecsegtet, hogy a boldogságmutatója 50 százalékról 90 százalékra emelkedett, mióta használja a portált, ahol állítólag napi tanácsokkal, feladatokkal lehet kondicionálni magunkat az elégedettségre, méghozzá tudományos alapokon.

De hiába klikkeltünk a Get started, get happier today gombokra, nem reagál. Kár. De ettől függetlenül nem haszontalan az oldal, egy csomó pszichológiai elemzést lehet olvasni arról, hogy mitől lesz boldogabb az ember, illetve, hogy mi akadályozza meg, hogy mindenben a bright side-ot lássa. Sőt, azt is, hogy hogyan fordítsuk a negatívumokat pozitívummá, ami az egyik legdepressziósabb, legöngyilkosabb népségnek – a magyarnak – igen fontos. Így a megbánásról szóló cikk különösen érdekes.

Ezek szerint az emberek 90 százaléka megbánt már valamit életében, és a megbánás a második legtöbbet emlegetett érzés a szerelem után. Megdöbbentő, de ha belegondolunk, lehet benne valami.

A megbánáson belül is első helyen van a szerelem, a kutatások alapján a megbánáshalmaz legnagyobb részét 18,1 százalékot a párkapcsolatokban elkövetett rossz döntések teszik ki, a második helyen van a családdal kapcsolatos megbánások – 15,9 százalék –, majd a képzés/tanulás, a karrier és a pénzügyek következnek.

AFP / Eberhard Grames

A nők viszont másképp bánnak, mint a férfiak, mert míg a gyengé(de)bb nemből a megkérdezettek 44 százaléka állította, hogy érzett már szerelem okán megbánást, a férfiakból csak 19 százalék mondta ugyanezt. Úgy döntöttünk, utánajárunk. Töltse ki egyperces kérdőívünket, és nemsokára azt is eláruljuk, hogy miként lehet javítani a közérzetünkön, ha nagyon bánkódunk régi, rossz döntéseinken.