Plázs Patyi Máté 2014. június. 11. 16:45

Hogyan éljük túl a vizsgaidőszakot? – A legjobb praktikák a leghosszabb napokra

Fogytán az erő, de még nehéz vizsgák vannak hátra a vizsgaidőszakból? Ilyenkor már bármi – de tényleg, bármi – jól jön, hogy ébren tudjunk maradni, és valahogy magunkba tudjunk sajtolni annyi tudást, hogy az a másnapi vizsgára elég legyen. Patyi Máté humanökológia szakos, alapos ajzószer-háttértudással rendelkező vizsgázónk feltérképezte a lehetőségeket – alkonyattól pirkadatig.

A vizsgaidőszak derekán már rendesen besűrűsödnek a dolgok. A mértani pontossággal felvett vizsgák rendje felborult az első halasztott vizsgával, elkerülhetetlennek tűnő UV-k válnak bizonyossággá, miközben a nap is egyre inkább úgy süt, mint az Előretolt helyőrségben, amit sokkal szívesebben olvasnál, mint a tételeket.

Hogyan készüljünk ilyenkor a vizsgákra?

Igyál teát és ne zabálj édességeket!

A hallgatók által használt ajzószerekből megítélhető, hogy hány kreditig töltődött a leckekönyvük. A kezdők a szorgalmi időszakban is aktívak, ezért a vizsgaidőszakot jobbára kihúzzák kevés kávéval vagy energiaitallal, még ha az utolsó vizsgákra szét is csúsznak. A felezősöket már totális kávéfüggővé tette az elmúlt néhány vizsgaidőszak, ezért növelik az adagot vagy erősebb pörgető szerek után néznek. Általában ilyenkor jön képbe a ginkgo-kapszula, koffeintabletta, vagy az éjszakázásban zen mesteri bölcsességre szert tett hallgatóknál a különféle keleti teák.

Aki a hétköznapjaiban amúgy is fogyaszt koffeint, annak az a vizsgaidőszakban már nem okoz megváltást, csak aki nem fogyaszt, válik függővé. A koffeintabletta hátránya, hogy gyors lökést ad, viszont hamarabb elmegy a hatása. A különböző teák hatása maradandóbb. Különösen népszerű és hatékony a teakultúra szertartásaiból is ismert kínai puerh vagy japán matcha tea.

Kattintson galériánkért!
Instagram

De szintúgy népszerűségnek örvend az itthon csak botanikai szerként kapható kratom, amely egy indonéz szigetvilágból származó fa leveléből készül, és egyszerre élénkít és nyugtat. „A koffeintablettától ideges voltam és szétcsúsztam, míg a kratomtól a test felfrissül és az elmém is koncentrált” – meséli Bora harmadéves gyógypedagógus. A kapszulában sűrített kratom már inkább partydrog, mint serkentő, a por formájában kapható szer viszont nagyon keserű, és meleg vízben feloldva csak egy húzásra, durva grimaszvágással tudod felhörpinteni.

Nassolás tekintetében már kevésbé tudatosak az egyetemisták, pedig ezen is múlhat pár óra ébrenlét. Éjszakázás közben kerüljük a túlságosan cukros édességeket, mert ezek csak rövid ideig pörgetnek fel, majd ahogy csökken a vércukorszint, már csak álmosítanak. A sok szénhidrát helyett inkább majszolj gyümölcsöket és könnyű, fehérjében gazdag ételeket, ezek adnak csak tartós energiát.

Ne válj függővé!

Zacher Gábor toxikológus szerint bár akadnak kísérletezők, egyelőre nincs olyan szer, ami a koncentrációt és a rövid távú memóriát csodatevően serkentené, a mai fiatalok is a ginkgo és a koffein segítségével próbálnak ébren maradni, míg a durvább szerek vizsgaidőszak után jönnek képbe. Zacher szerint – aki 1979-ben, az első vizsgaidőszaka során maga is koffeinfüggővé vált –, mint minden esetben, most is a megelőzés lenne a legcélszerűbb, vagyis időben el kellene kezdeni készülni a vizsgákra.

Helyezd magad kényelmetlenbe!

Az ágyon szétszórt, neonsárga szövegkiemelővel kihúzott jegyzeteken békésen szundító macska, ami gyakori témája az Instagram-fotóknak (lehetőleg Instagra#study #exams #vizsgaidosuck hashtagekkel, Most hogyan tanuljak?-felirattal, Valencia frame-ben), valójában arcpirító alakoskodás, az élethazugságok netovábbja. Éjszakai tanulás közben ugyanis a legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, hogy kényelembe helyezzük magunkat. Ilyenkor az ágy az ördög fekhelye, a kényelmes fotel pedig minimum a purgatórium.

Az egyszerű, rideg körülmények megteremtése mellett ideális fény és hőmérsékleti viszonyok is kellenek. Az olvasólámpa helyett inkább használd a nagyvillanyt, az andalító nyári meleg ellen pedig tegyél hideg törülközőt a szék háttámlájára.

Tarts szünetet, pihenés nélkül!

Bár szólnak legendák spártai egyetemisták római jog vizsga-felkészüléséről, te nem leszel képes éjszaka 4-5 órát egyhuzamban tanulni. Ha túl sokat tanulsz egyfolytában, a monotonitás miatt az elalvást kockáztatod. Brit tudósok azt írják, 45 percenként érdemes negyedóra szünetet tartani.

De a szünetről se gondold azt, hogy az pihenés, hanem ebben a negyedórában kell energiát gyűjtened a következő etapra. Lehetőleg próbáld meg megmozgatni az elgémberedett végtagjaid, csinálj pár fekvőtámaszt, guggolást, lépcsőzz egy kicsit, vagy csinálj bármit, ami felpezsdíti a vérkeringésed.

Hívj át egy csoporttársat!

Nézd meg Neptunban, kik vették még fel a holnapi vizsgát, és tanulj közösen valamelyikükkel, akár csak Skype-on. Persze, fennáll a valószínűsége, hogy pizsipartyba fullad a kezdeti igyekezet, társaságban viszont sokkal könnyebb ébren maradni. És nem csak részegen lehet telefonbetyárkodni: ha már egyedül fogtál neki a tanulásnak, csörögj rá egy csoporttársra, barátra, ha fáradsz, és oszd meg vele, mekkora szívás a kilences tétel.

Kattintson galériánkért!
Instagram

Volt olyan, aki fel-felcsöngetett ismeretlenekhez, és a kaputelefonba szavalta a már ad acta helyezett Alkotmány (az 1949. évi XX. törvény) átírt passzusait. Kevesen gondolták, akik meghallották, hogy lesz még ennél abszurdabb alaptörvényük is: „A Magyar Köztársaság címere hegyes talpú, hasított pajzs. Első mezeje vörössel és ezüsttel hétszer vágott. Második, vörös mezejében zöld hármas halomnak arany koronás kiemelkedő középső részén ezüst kettős kereszt. A pajzson a magyar Szentkorona nyugszik.”

Jó estét, jó szurkolást!

Ha sikerült fönnmaradnod, jó tanácsnak egy fontos tényt még megjegyeznék: Vizsgaidőszak fél-, futball-világbajnokság négyévente van.

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.