Plázs hvg.hu 2014. április. 02. 08:57

Az milyen, amikor a divat is kimegy a divatból?

Normcore néven divatba jött az átlagos kinézet. A középszerűség trendje pedig nem csupán öltözködési stílus, hanem életfilozófia is.

Póló, pulcsi, farmer, tornacipő. Ezt hordják azok a mai fiatalok, akik szeretnék a nem feltűnést divatba hozni. Ellentmondás persze a trend, de ez nem zavar senkit. A lényeg, hogy míg régen az extravagancia volt, most a tömeggel való egybeolvadás a lényeg. A K-hole ügynökség Youth mode: a report on freedom (Ifjúsági módi: egy jelentés a szabadságról) című 40 oldalas dokumentumban fejti ki az új generáció életfilozófiáját, amit normcore-ként definiál. Ebben a fogalomkörben a fiatalság nem korbéli sajátosság, hanem csak és kizárólag a szabadsággal áll korrelációban.

A láthatatlanság az új világrend

Ez pedig sokkal fontosabb, mint a különlegesség: "egykor az emberek közösségekbe születtek, és meg kellett találniuk a saját személyiségüket. Ma az emberek egyéniségként születnek, és meg kell találniuk a közösségüket" - ez a normcore alapvetése, az öltözködésben pedig leginkább a nemtörődömségben mutatkozik meg: ami pedig az egyszerű következménye annak, hogy most már annyi féle márka, és divattervező létezik, és olyan gyorsan változik a divat, hogy az emberek elvesztették a fonalat. És már nem is érdekli őket. Ahogy arra is ráébredtek az új fiatalok, hogy a különbözőség nem jelent semmit, sőt az izolál. Ez pedig nem jó. A normcore ezért nem csupán stílus, hanem egy ösvény a békésebb élet felé - szól a jelentés zárógondolata.

A Chanel is a normcore-t nyomja
MTI / EPA / Christophe Karaba

Amikor már a Chanel is középszerű

Ki fog ebből profitálni? Azok a ruházati áruházak, ahol olcsón lehet beszerezni nem feltűnő, de kényelmes darabokat. A styelbook.de azt predesztinálja: Chanel helyett C&A, Kenzo helyett Kik a textildiszkont, Net-a-porter helyett Quelle a jó öreg online katalógus lesz a keresett. A középszerűséget élteti tehát a normcore, de faramuci módon már a nagy divatházak is meglovagolták a trrendet. A fent említett Chanel például forradalmi újításként tornacipőben küldte a modelleket a kifutúra az idei párizsi divathéten, a szcenáirót pedig egy hipermarketbe álmodta meg Karl Lagerfeld. A normcore tehát a normalitást hozza divatba. Vagy mibe, merthogy ha a nem-divat a divat, akkor most mi van?

A normcore ikonja a néhai farmeres-garbós Steve Jobs, a farmeres-pólós Mark Zuckerberg, vagy az ünnepi gálákon is hétköznapi öltözékben megjelenő Kristen Stewart.

A normcore előfutára: Steve Jobs
AFP / Ryan Anson

 

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.