Plázs hvg.hu/turizmus.com 2014. március. 20. 17:15

Snassz megoldás - tiltakoznak a vendéglátósok

A vendéglátóhelyeknek és szállodáknak március 1-jétől egységes, legalább A4-es formátumú dohányozni tilos táblát kell kihelyezniük jól látható helyre, négynyelvű felirattal. Az MVI tiltakozik.

  

Nincs apelláta, az érintetteknek a legcsekélyebb  változtatási lehetőség nélkül, ugyanazt a fantáziátlan, stílustalan, leginkább a 60-as éveket idéző tiltó táblát kell alkalmaznia. A Michelin-csillagos éttermek, vagy a felsőkategóriás szállodák, patinás vendéglátóhelyek bejáratánál igen jól mutat....

 Az újabb kötelező előírás ellen az MVI tiltakozik, és kérik az illetékeseket, hogy a jelenlegi formájában vonják vissza a rendeletet. Félreértés ne essék: nem azzal van a probléma, amit a táblák szövege tartalmaz, hanem azzal, ahogy kinéznek, és azzal, hogy ugyanezt a tartalmat más grafikai megoldásokkal, elegánsabb formában,  tilos megjeleníteni.  

turizmus.com

A jogszabály szerint: „a feliratokat legalább A4 méretben kell kihelyezni, a jó láthatóság és olvashatóság érdekében pedig a minimális betűnagyságot, is meghatározza a vonatkozó kormányrendelet (39/2013. (II. 14.) Korm. rendelet). Fontos kitétel, hogy a magyar nyelvű szöveges tartalom mellett angolul, németül, franciául és oroszul is szerepelnie kell a "Dohányzásra kijelölt hely", illetve a "Tilos a dohányzás!" felhívásoknak. A felirat vagy jelzés anyaga szabadon választható, azonban a felirat vagy jelzés mérete, színe, betűtípusa, betűmérete meg kell, hogy feleljen a jogszabályban foglaltaknak.

Az új táblákon fel kell tüntetni a helyi tarifával hívható 06 40 200 493-as, úgynevezett kék számot, ahol egyfelől a leszokáshoz nyújtanak támogatást, másrészt az Nvt. előírásainak megszegésével kapcsolatban is észrevételt lehet tenni. Szerepelnie kell www.leteszemacigit.hu internetes hivatkozásnak is, amelyen keresztül szintén a leszokni vágyók kaphatnak segítséget."

 Ahol netán elmulasztják a tábla kihelyezését, vagy más megoldást alkalmaznak, ott a  büntetés mértéke elérheti akár az egymillió forintot is.

 Az MVI ezen túlmenően azt is tarthatatlannak látja, hogy máig sincs megoldva a dohányzó vendégek számára a kulturált dohányzási lehetőség biztosítása. A testület a kezdetektől fogva támogatta a Nemdohányzók Védelméről szóló törvényt, s már akkor jelezték, hogy az italfogyasztásra létrejött szórakozóhelyeken problémát jelent a teljes tiltás. Megoldás ma sincs, a dohányzóknak marad az utca. Javasolták, hogy egy - egy vendéglátó egység hozhasson létre zárt, de megfelelő elszívással, frisslevegő-befújással rendelkező dohányzófülkét, ennek a technikai feltételei adottak lennének, számos külföldi példa van rá, a reptereken bevett megoldás. De a jogszabály ezt nem engedélyezi. Szivarszobákat is csak az a néhány szálloda, étterem működtethet, ahol annak idején már létezett ilyen, s jelezték a hatóságoknak, hogy meg kívánják tartani.

 
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.