Néhány napja került ki annak az osztrák kampányvideónak a magyarosított lenyúlása, amely szerint, ha egy pasiról kiderül, hogy szimpatizál az Összefogással (pardon: csütörtök óta Kormányváltással), akkor a csaja azonnal elviharzik. Tényleg ennyire beleszól a politika a magánéletünkbe? Olvasóinkat kérdeztük, az eredmény lesújtó.
Az Összefogás-ellenes videót bemutató cikkünkben lévő rövid kérdőívet kitöltők több mint 80 százaléka úgy nyilatkozott, hogy kisebb-nagyobb mértékben igenis befolyásolja a párválasztást a másik fél politikai meggyőződése (35 százalékuknál ez döntő szempont). Nagyjából ugyanilyen arányban vannak azok, akik el tudják képzelni, hogy szakító ok lehet a párthovatartozás, a válaszolók fele pedig hallott is már olyanról, hogy emiatt szakadt meg egy kapcsolat.
Százból mindössze 19-en mondják azt, hogy egyáltalán nem számít az ideológiai meggyőződés a magánéleti kapcsolatokban.
A válaszolók egyharmada úgy véli, egy ilyen „felállás” sok vita forrása lehet, s ez előbb-utóbb nem vezet jóra. Közel 30 százalékuk pedig egyszerűen elképzelhetetlennek tartja, hogy hosszú távon együtt éljenek olyanok, akiknek eltérő a politikai véleményük.
A kérdőívet kitöltők közül minden negyedik gondolja úgy, hogy ezzel az egésszel nem kell törődni, az a politika mesterségesen szítja az ilyen ellentéteket.
Érdekes módon a nők sokkal inkább toleránsak e tekintetben. Míg a férfiak 13, addig a nők 23 százalékánál nem számít, mit gondol a politikáról a társa. Az erősebb nem képviselőinek 87 százalékát befolyásolja (50 százalékuknál kifejezetten fontos szempont) a párválasztásban, milyen a párja ideológiai meggyőződése, a nőknél ez az arány 77 százalék (és csak 27-nél döntő szempont).
Még furább eredmény jön ki, ha a válaszolók politikai preferenciái szerint vizsgáljuk az adatokat. A magukat liberálisnak tartók tűrnek meg maguk mellett a legkevésbé „ideológiailag elhajló” társat, 85 százalékuknál ez valamennyire számít a párválasztásban. A magukat inkább baloldaliaknak és inkább jobboldaliaknak a 80 százaléka gondolja így. A „kifejezetten fontos” kategóriát a jobboldaliak 32, a baloldaliak és liberálisok 40 százaléka jelölte be. A legtorelánsabbak azok, akik magukat egyik politikai irányzathoz sem sorolták, mindössze 68 százalékuknál számít valamennyire (16 százaléknál nagyon) ez a kérdés és 31 százalékukat ez egyáltalán nem érdekli.
A felmérés nem reprezentatív, köszönjük a válaszokat!