Kutatók: ez az első igazán jó hír az Alzheimer-kórról
Az eddiginél későbbi életkorban jelentkeznek az Alzheimer-kór és a demencia jelei: amerikai kutatók szerint ez a jobb egészségügyi ellátásnak és az egészségesebb életmódnak köszönhető. Mindez az első igazán jó hír a szellemi leépüléssel járó, gyógyíthatatlan betegségről – tették hozzá.
A kitolódás oka az életmód javulása – olvasható a New England Journal of Medicine című szaklapban közzétett tanulmányban. A kutatást a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem, a Michigani és a Washingtoni Egyetem, valamint az amerikai Group Health Kutatóintézet pszichiáterei, ideggyógyászai, járványügyi és egészségügyi statisztikai szakemberei végezték.
Eric Larson, a kutatás vezetője, a Group Health Kutatóintézet igazgatója azt mondta: egyre magasabb a várható élettartam, és a Föld népességének idősödésével a demencia és az Alzheimer-kór egyre több új esetét diagnosztizálják, de nagy meglepetésükre fontos változásnak lehettek tanúi, mivel a tünetek egyre idősebb korban, gyakran a halál előtt jelentkeznek.
A tendenciát az Egyesült Államokban tapasztalták, ám a kutatók szerint Európára is érvényes. A javulás talán a jobb egészségügyi ellátásnak tulajdonítható, hozzájárulhatott az egészségesebb életmód, mindenekelőtt a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése a magas vérnyomás és a koleszterinszint ellenőrzésével és zavarainak gyógyításával. Szerepet játszhat a tünetek későbbi jelentkezésében a magasabb iskolázottság és a jövedelmek emelkedése is.
A kutatók elmondták: az Alzheimer-kór és az időskori elbutulás más hajlamosító tényezőit, az elhízást, a magas vércukorszintet és a cukorbetegséget nem sikerül visszaszorítani és félő, hogy ezek megfordíthatják a kedvező folyamatot.
A G8-as csoport 2013. december 11-én Londonban összeülő demencia-csúcstalálkozójának célja az időskori emlékezetvesztés és az Alzheimer-kór elleni globális együttműködés illetve akcióterv kidolgozása lesz.