Plázs Lukács Andrea 2013. szeptember. 25. 19:00

Prüdéria nyírja ki a Miss Worldöt

Amíg Magyarországon leginkább csak cicaharcnak tűnő botrányba fulladt az idei szépségkirálynő-választás, a Miss World vallási harcra kényszerült Indonéziában. A szeptember 28-ai világszépe-választáson muszlim nyomásra például elmarad a bikinis bemutató.

"A Miss World a kurvák versenye" – Jakartában a radikális Islamic Defenders Front 300 fővel vonult utcára még a nyáron, amikor kiderült, hogy a legnépesebb muszlim ország fővárosában szeretnék megrendezni a világszépeversenyt. A kicsi, de hangos ellenállás hatására végül átették Balira az eseményt, ahol a hinduk vannak többségben, a strandon pedig elterjedt, hogy kendővel – szaronggal – takarják el csípőjüket a nők. Erre reflektáltak a Miss World szervezői, mikor kivették a bikinis felvonulást a repertoárból, így "csupán" egyrészesben és szarongban mutatják meg bájaikat a lányok szeptember 28-án.

A prüdéria előtt
Az első Miss World volt a legszabadosabb, középen a nyertes svéd lány
missworld
1951-ben az első Miss World kétrészes fürdőruhában vette le a lábáról a londoni zsűrit. A svéd Kerstin „Kiki” Hakansson tizenhatod magával bikiniben flangált a brit főváros Lyceum báltermében. Az eseményt igazából az új fürdőruhafazon ügyes marketingeszközének találták ki, de felkapta a média és Miss Worldként címkézte a sajtóban az egyszerinek szánt szépségkirálynő-választást, amelyen hat ország, Nagy-Britannia, Franciaország, Hollandia, Svédország, USA és Dánia lányai közül választották ki a legmutatósabbat.

A szervező Eric Morley csak a konkurencia, a Miss Universum megjelenésére döntött úgy 1952-ben, hogy a show-nak folytatódnia kell. Annyira elkezdte magát komolyan venni a verseny, hogy a következő évben már szigorúan egyrészesben vonulhattak csak fel a lányok, és évtizedeikig tartották is ennek hagyományát. Sőt, a koronázás azóta sem történhet olyan szabadosan, mint az első alkalommal, amikor Hakanssont falatnyi fehér bikiniben tüntették ki.

A hivatalos közlemény szerint az indonéz Bali hagyományait tartják ezzel tiszteletben, de inkább az atrocitásokat akarják elkerülni a keményvonalas muszlim aktivistákkal, akik nem elégedtek meg azzal, hogy megváltozott a helyszín. "A Miss Wolrdöt sehol nem szeretnénk látni Indonéziában" – jelentették ki a Hizbut Tahrir Indonesia iszlamista csoport tagjai a Jáva-szigetének partján található Yogyakarta városában, ahova a betervezett program ellenére inkább mégsem vitték el a versenyzőket a szervezők.

Gyakorolnak a Miss World-versenyzők
AFP / Sonny Tumbelaka

Prüdériába burkolózik tehát a szépségmustra, amin idén 134 nemzet legszebbjei versenyez. De még így sem biztos, hogy békén fogják hagyni őket az iszlamisták, akik több fronton is harcolnak a nyugati világ erkölcstelenségét szimbolizáló esemény ellen.

Múlt héten választották meg például Miss Muslimah-t, a muszlim világ szépét. A versenyt egy indonéz tévébemondónő találta ki, akit azért tiltottak el a képernyőtől, mert nem volt hajlandó megválni fejkendőjétől. Eka Shanti harcosra vette a figurát, és úgy döntött, megmutatja, hogy hidzsábban és fedett testrészekkel sokkal többet érnek a nők. Interneten a felhívására 500 jelentkező szerette volna megmérettetni nem fizikai szépségét, hanem erkölcsi ékességét.

Az online selejtezőn például fel kellett fedniük viszonyulásukat a kötelező fejkendőhöz, de lemérték Korán-tudásukat is. "A Muslimah World egy szépségverseny, de a követelmények nagyon mások, mint a Miss Worldön" – nyilatkozta Shanti. "Vallásosnak kell lenni, és egy pozitív példaképnek, illetve meg kell mutatni, hogy miként tudja [a versenyző] egyensúlyba hozni ebben a modern világban a spiritualitást" – magyarázta .

Nálunk nem a bikini a botrány
Itthon van bikinis felvonulás, bár az újkori első királynőt – a később öngyilkosságot elkövető – Molnár Csillát még egyberészesben választották meg 1985-ben. Az idei botrány nálunk nem a pőreségről szólt, a versenyen korrupció gyanúja merült fel, miután az egyik díjazott visszautasította a harmadik helyért járó koronát, mert azt mondta, előre le volt zsírozva, hogy ki fogja megnyerni. Kocsis Korinna a szervezők, a Sarka Kata–Hajdú Péter páros szerint csupán nem bírta elviselni vereségét. A Miss World világversenyen így a 22 éves Rákosi Annamária vesz részt magyar színekben.

A szervező szerint a muszlim vallású nőknek egyre nagyobb kihívással kell szembenézniük, és egyre többen esnek rabul a nyugati kultúrában túlszexualizált nőképnek: "Egyre több muszlim nő dolgozik a szórakoztatóiparban, nyíltan vállalva szexualitásukat. Ők példaképpé válnak, ami aggasztó".

A szeptember 18-ai jakartai döntő előtt egy háromnapos spirituális tréningen is részt kellett venniük a Muslimah World finalistáinak. A 20 muszlim nő – többek között Bangladesből, Iránból, Malajziáról, Nigériából és Bruneiből – pirkadat előtt kelt, együtt imádkozott és a Koránt tanulmányozta, míg a Miss World résztvevői, akik az ítélkezők szerint csupán azt gyakorolják, hogy miként maradjanak talpon a hosszú szarongban a kifutón.

A muszlimok között a nigériai Obabiyi Aishah Ajibola bizonyult a legszebbnek, aki térdre rogyva imádkozott, amikor szólították. "Megmutatni a világnak, hogy az iszlám gyönyörű" – ez a célja a 21 évesnek, aki 25 millió rúpiát (alig 500 ezer forintot) és egy mekkai, illetve indiai utazást nyert. A feladata továbbá, hogy reprezentálja a muszlim nőket, így a szombati Miss Worldön ő is részt vesz, de természetesen csak nézőként. Vagyis inkább opponensként. Shanti így fogalmaz a muszlim szépségverseny missziójáról: "Nemet szeretnénk kiáltani a Miss Worldre. Azt akarjuk megmutatni a gyerekeinknek, hogy van választásuk. Olyan nők akarnak lenni, mint a Miss World? Vagy mint a Muslimah World?"

Az erkölcsös szépség
Facebook.com/The World Muslimah Beauty

Fullák a Barbiek ellen

A kétezres évek elején már indult egy offenzíva a nyugati szépségideál ellen az iszlám országokban. Szíriában 2003-ban kihozták a muszlim Barbie-t, amely Fulla néven sikertermék lett az arab térségben. Az azonos méretekkel rendelkező baba a szőke Barbie-val ellentétben fekete hajú, ruhái minden esetben fedik a vállát és a lábait, nincs pasija, viszont sok testvére, akikről Fulla is gondoskodik. Egyes országokban fejfedővel árulják a Mattel-terméknél jóval olcsóbb babát, amelyből a Forbes 2007-es jelentése szerint két év alatt másfél millió darab fogyott, miközben Iránban 2002, Szaúd-Arábiában pedig 2003 óta tiltják a Barbie forgalmazását. A felfogás szerint a szőke az erkölcstelen, a másik pedig a makulátlan szépség.

Erkölcsös szépség

Jogvédők szerint viszont egyre megy, ahogy a szépségversenyek közötti különbségtétel sem helytálló. Andreas Harsono a Human Rights Watch indonéziai képviselője szerint lényegében mindkettő szépségverseny, és még a muszlim verzió is iszlámellenesnek tekinthető, hisz a nők szépségét méregeti és teszi közszemlére. Még ha fedett hajjal és vállal is. A szépségversenyek ellenzői szerint egymás szervezett bírálása eleve ütközik az emberi jogokkal, és káros fiatal lányok fejlődésére. Franciaországban például már törvényesen is tiltják, és keményen büntetik a 16 év alattiak részvételét szépségversenyeken, mert egészségtelennek tartják, hogy egy sztereotip nemi szerepet kényszerítenek rájuk.

Sport Horn Andrea 2025. január. 01. 20:00

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.