2013. szeptember. 11. 14:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 11. 16:32 Plázs

Kórházi takarítás: megkongatták a vészharangot

Van olyan kórház, amelyik 16 hónapja nem fizet a takarítócégeknek, az egészségügyi intézmények összesen csaknem 2 milliárd forint tartozást halmoztak fel. A Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség már sokadik alkalommal ajánl partnerséget az egészségügyi kormányzatnak a higiéniai vészhelyzet megoldásának érdekében.

A gyógyszer-nagykereskedők, orvostechnikai eszköz-gyártók után újabb csoport panaszkodik arra, hogy az államosított egészségügyi intézmények nem fizetnek időben. A kórházi takarító cégeket is magába foglaló Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ) egyeztetést kezdeményezett az egészségügyi államtitkársággal, többek között azt szeretnék elérni, hogy a kétmilliárd forintos lejárt tartozást fizessék ki. Mindez persze elenyésző összeg ahhoz képest, hogy a kórházak összesen 53 milliárd forintnyi tartozást halmoztak fel.

A szervezet szerint több intézmény olyan mértékben spórol a takarításon, hogy azzal veszélyeztetik betegeik egészségét és biztonságát. Mint a szövetség elnöke elmondta, van olyan kórház, amely 16 hónapja nem egyenlítette ki a számlát, ezzel pedig több álláshelyet is veszélyeztet. Az egészségügyi intézmények többségében ugyanis a takarítást külső cég végzi, mert így gazdaságosabb. Jelenleg körülbelül 15 magyar cég alkalmas arra, hogy kórházak takarítását végezze, a cégeknél pedig főleg munkaerő-piaci szempontból hátrányos helyzetűek dolgoznak.

A szervezet egyébként a tartozások miatt nem készül arra például, hogy felmondja a szerződéseket, mint a hvg.hu kérdésére elmondták, a lehetetlen pénzügyi helyzet ellenére a kórházakat nem hagyhatják magára, a kivonulás ugyanis nemcsak a kórházi ellátottakra, de saját alkalmazottjaikra is nagy csapást mérne.

Habár a MATISZ állítása szerint többször kezdeményezett egyeztetést az egészségügyi államtitkársággal, érdemi párbeszédre nem került sor eddig. A kifizetetlen számlák mellett viszont azt is el szeretnék érni, hogy korszerűsítsék a keretfeltételeket, illetve a közbeszerzéseknél azt javasolják, ne csak az ár, hanem a minőség is legyen szempont.