Plázs Kundermann Balázs 2013. július. 27. 07:00

Kánikula családdal: Ússza meg a hétvégét húszezerből!

A nyár legforróbb hétvégéje elé nézünk, így még a legelvetemültebb városlakók is különböző menekülési útvonalakon gondolkodnak. Hová vigyük a családot, hogyan szökjünk meg a felhólyagosodott aszfaltú utcák és a még este tízkor is meleget izzadó falak elől? Mit tegyünk ha mindezt jelentősebb kiadás nélkül szeretnénk megúszni? Dobjuk fel a sátrat és irány a vízpart!

Talán tíz éve kempingeztünk utoljára valamelyik fesztiválon? Jobb, ha leporoljuk az emlékekkel együtt a régi sátrat, vagy kérjünk kölcsön egyet a szomszédtól, de akár be is szerezhetünk egy újat. A lényeg, hogy ha tehetjük, vigyük el a családot pár napra a városból.

Egy éves kortól ugyanis már nyugodtan lehet szoktatni a gyerekeket a vadromantikához.  Kicsit más lesz mint egy szobában, naplemente után előkerül a zseblámpa, a folyóvízért gyalogolni kell, de ahogy kilépünk az ágyból már vissza is köszön a természet.

Hova menjünk?

A helyszín végül is mindegy: legyen a tó vize huzamosabb pancsolásra alkalmas, és legyen egy zöld placc, ahol felverhetjük éjszakai szállásunkat. Találomra három helyszínt, két balatonit és egy velencei tavit választottunk ki, ahol a hétvégére beharangozott trópusi meleg elől rejtőzködve vízbe dughatjuk a fejünket. Az alábbi kempingek mind vízpartiak, így egyrészt megspóroljuk a strandbelépőt, másrészt szinte karnyújtásnyira a sátor. Elég csak törölközővel és gumicsónakkal felszerelkezve lecsattogni a vízhez, ha elálmosodnának vagy megéheznének a srácok, percek alatt visszaérünk a szállásra.

Tóparton ki lehet bírni a forróságot
ORFK / H. Szabó Sándor

A magyar tenger északi partját azok célozzák meg, akik a fürdőzés mellett szívesen sétálgatnának a vízparttól hirtelen felfutó Balaton-felvidék túraútvonalain is. Jó választás lehet például Balatonalmádi. A lassan mélyülő déli part kisgyerekeseknek ideális. Úgy tűnik, mintha a tó közepéig gyalogolhatnánk térdig érő vízben, szemben pedig az északi part csodás panorámája. Ha még nem ismerjük, érdemes felfedezni Balatonszemes környékét. Akik pedig utazás helyett inkább nyakig vízbe merülve töltenék az időt, célozzák meg a Velencei-tavat.

De mennyibe is fog ez kerülni?

Cikksorozatunk eddigi megjelent részei:

Esznek-e gyereket Thaiföldön?

Menekülés a zöldbe - így kiránduljunk gyerekkel

Jégcsákány és babahordó: gyerekkel Európa többezresein

Lézerek és csipeszelés - gyerektippek rossz idő esetére

Nyári szünet, a gyerek otthon - tippek elfoglalt szülőknek

Nyári tábor, amellyel egy életre jól jár a gyerekünk

Mehetünk autóval vagy vonattal, mindkettőnek megvannak az előnyei és a hátrányai, s négy fővel számolva mindkét opció nagyjából ugyanannyiba kerül. Ha igénybe vesszük a családi kedvezményt és mondjuk a kisebbik gyerek még nincs 6 éves, akkor a főváros-Almádi viszonylatban oda-vissza 8080 forintért utazhat a család. Szemesig ez egy kicsit drágább, de így is kijön egy tízesből (9280 Ft). Mivel azonban a déli parton olcsóbb a kemping, cakk und pakk 15 ezerbe belefér a balatoni kirándulás. Enni meg otthon is eszünk, s ha még a ebédre megtámadunk egy sült hekket koviubival, délelőtt meg egy lángost tejföllel, így is megáll egy húszasból a budget hétvége. Ugyanez a közeli Velencei tónál egy tízesből is fedezhető.

Mit pakoljunk?

Sokaknál alapértelmezett az autó, de a kalandvágyóbbak szálljanak vonatra, így már a pályaudvaron megkezdődik a nyaralás. Ha úgy gondoljuk kocsi nélkül nem bírjuk el a felszerelést, akkor biztosan túlkészültük magunkat. Ne maradjon otthon a sátor, amit indulás előtt (ha más nem, a szobában) állítsunk fel és ellenőrizzük, megvan-e hozzá minden: merevítők, cövekek, kötelek. Kalapács nem kell, megteszi egy kő is vagy ha nagyon kemény a talaj majd kérünk kölcsön valakitől.Kell matrac, ami lehet olcsó polifoam, önfelfújódó derékalj esetleg a pumpálós klasszikus, hálózsák, egy rend váltóruha, fürdőruha, törölköző, meg minden amivel egyébként is készülnénk a vízpartra. Jól jön egy lámpa és a tábori konyha se maradjon otthon.

Hogyan aludjunk?

A sátor felállításánál, legyen akár bonyolult szerkezetű akár feldobásra kinyíló, érdemes pár triviális szabályt szem előtt tartani. Először is figyelmesen válasszuk ki a terepet. Kerüljük a lejtős részeket. Nem jó érzés hajnali négykor annak egyik sarkába gurulva, szánkban a gyerek lábával ébredni. Legyen terünk, sötétben hazaérve ne keljen a szomszédok köteleiben botladoznunk és reggel ne a sátra előtt guggoló kövér bácsi kőművesdekoltázsa fogadjon. Telepedjünk fa közelébe, de ne közvetlenül alá. Árnyékot még adjon, de a fentről hulló levelek ne keltsenek fura zajokat az éjjel.

Éjszakai szállásunk legyen kicsivel nagyobb, mint ahogy kényelmesnek gondolnánk. Ha elkezdene éjjel szakadni az eső, férjenek be mellénk a csomagok is, és ne az általában csupasz aljú előtérben szívják magukba a becsapó vizet. Ha a gyerekek nagyobbak, adjunk nekik egy zseblámpát, és költözzenek külön sátorba. Ugyan ez kicsit megdobja a költségeket és cipelni is kell az extra cuccot, de nagyon jól fogják érezni magukat, nekünk meg lesz egy kényelmesebb éjszakánk. Ha ezek után úgy határozunk, mégsem viszünk sátrat, akkor sem kell lemondani a ránk váró élményekről. A legtöbb kempingben tábori ággyal és takaróval felszerelt, bérelhető telepített sátrak várnak.

AFP / Kobal

Mit főzzünk, mit együnk?

Támadjuk meg a kemping konyháját vagy guggoljunk a sátor előtt felállított kis gázfőző fölött és dobjunk össze valamit. De semmiképpen ne konzervet melegítsünk. Nyár van, rengeteg a friss zöldség, pillanatok alatt összeüthetünk egy lecsót vagy tejszínnel nyakon borított zöldséges, szalonnás/sonkás tésztát. A fürdőzés után a társaság úgyis éhesebb lesz, mint válogatós Az útra csomagolt szendvicseken kívül ha lehet, semmit ne vigyünk itthonról. Egyrészt mert megromlik a melegben, másrészt pedig a közeli településen biztos van bolt.

Némely kemping tűzrakó helyet is biztosít. Este nyársalhatunk, de ha nem akarunk maszatolni, akkor is érdemes néhány alufóliába csomagolt krumplit vagy almát a parázsba temetni. Ahogy kialszik a tűz, lassan a gyerekek is elszenderednek. Kaparjuk ki a csemegéket és tálaljuk a másnapi reggeli mellé. És hogy lássuk milyen egyszerű elemekből áll a tábori konyha itt a lista: kis gázfőző, családi lábos, meleg tűrő műanyag mélytányérok, evőeszközök négy főre valamint két kés. Ez az alapszett, ami az évek múlásával finomodni fog.

És ha ez a rövid hétvége nem is a kalandok kalandja, megalapozhatjuk vele a jövőbeni hosszabb  kempingezéseket. Mindenki ráérez az ízére, megtanulja miben segíthet és figyeljük meg minél több kihívással lesz tarkított az utunk, annál több momentuma fog a család-összekovácsoló élményként örökre belénk vésődni.

Sok pénzből utazni nem kihívás, minimális büdzséből gazdálkodni azonban nemcsak kalandos, hanem némi tervezést is igényel. Nézzük mennyiből lehet alsó hangon kihozni egy négy fős család hétvégéjét a fent említett vízparti kempingben szombat reggeltől vasárnap estig. Ha a végletekig lecsupaszítjuk a költségeket, a következőkkel kell számolnunk: utazás, szállás, étkezés. Innen lehet tovább nyújtózkodni: vízparti csemegék, italok és minden, aminek nem tudunk ellenállni.

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.