Szeptemberben hazamehet Nemo, a nyirokrákos disznó
Először kezeltek házisertést a világon limfóma, vagyis a nyirokrendszer sejtjeiből, a limfocitákból kiinduló daganatos betegség miatt.
Év elején a 331 kilós Nemo furcsán viselkedett: hirtelen abbahagyta az evést és lefeküdt a sárba. Gazdája, George Goldner utánfutóra pakolta kedvencét és meg sem állt vele az ithacai Cornell Egyetem Állatkórházáig, ahol a négyéves Hampshire sertésnél vérképzőszervi daganatot, B-sejtes limfómát állapítottak meg az orvosok.
Az intézmény kutatói még sosem találkoztak rákos megbetegedés miatt kezelt disznóval. A férfi azonban arra kérte az orvosokat, hogy az embereknél és kutyáknál használt kezelésekre alapozva dolgozzanak ki egy módszert a disznó megmentésére. Négy hónappal azután, hogy Goldner kórházba száguldott kedvencével, Nemo már a világ első ismert sertése, amelyet limfóma miatt kezeltek, ráadásul sikeresen.
Mivel a disznóknak nagyobb, vastagabb nyakuk van, mint az emberek nagy részének, ezért nehéz hozzáférni a vénájukhoz, ami lehetetlenné teszi a kemoterápiához szükséges erős gyógyszerek egy részének beadását – magyarázta Emily Barrell, az állat kezelésében részt vevő rezidens orvos.
Az állatkórház orvosai más konzultáltak területek szakembereivel. Ezután beültettek az állat füle mögötti bőrfelület alá egy fémből készült és szilikon membránnal borított, úgynevezett portot, amelyen keresztül a véna szúrása nélkül adhattak gyógyszert az állatnak. Így a sertésnél is az emberek és a kutyák kezelésénél használt gyógyszeradagolást alkalmazhatták.
Nemo állapota a jelek szerint javult, és Barrell úgy véli: lehet, hogy az állatot már szeptemberben hazaengedik. Goldner és a kórház orvosai nem árulják el, pontosan mennyibe kerül a disznó kezelése. Barrell elmondta: egy átlagos méretű golden retriever kemoterápiájának összköltsége 4-5 ezer dollárra (900 ezer-1,1 millió forint) rúg és Nemo hétszer vagy nyolcszor nagyobb egy ilyen kutyánál.