2013. július. 23. 14:36 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 23. 14:34 Plázs

Így lehetne megmenteni a szenvedélyes dohányosok jelentős részét

Egy új amerikai tanulmány arra jutott, hogy a harminc vagy annál több éve napi legalább egy dogoz cigarettát elszívó személyek tüdőrákos halálozási arányát 20 százalékkal lehetne csökkenteni rendszeres CT-vizsgálattal.

A rendszeres CT-vizsgálat 20 százalékkal is csökkentheti a nagyon régóta erősen dohányzók tüdőrákos halálozási arányát - mutatta ki egy új amerikai tanulmány.

A tüdődaganatos megbetegedéseknek csak 20-25 százalékát fedezik fel még gyógyítható stádiumban. Egy új amerikai tanulmány azonban arra a felismerésre jutott, hogy a harminc vagy annál több éve napi legalább egy dogoz cigarettát elszívó személyek tüdőrákos halálozási arányát 20 százalékkal lehetne csökkenteni rendszeres CT-vizsgálattal. Ám a költségek rendkívül magasak lennének.

A New England Journal of Medicine című szaklapban megjelent tanulmány adatai megmutatták a lehetséges jövőbeli utat. Az a leghatékonyabb, ha a leginkább veszélyeztetett csoportot szűrik.

Az adatok eredeti forrásául szolgáló kutatás során több mint 50 ezer, 55-74 éves, aktív vagy már leszokott, igen erős dohányost vizsgáltak éveken át. Összehasonlították a tüdőrákban meghaltak számát abban a tesztcsoportban, amelynek tagjait kis sugármennyiségű CT-vel vizsgáltak, azokéval, akiket csak röntgeneztek. Az eredmény: a CT-vel vizsgáltak csoportjában a korai felismerés miatt egyötödével kisebb volt a halálozási arány.

Ez a szűrési eljárás azonban több millió dohányos esetében hatalmas költségekkel járna. Ezért az amerikai Országos Rákkutató Intézet (NCI) Stephanie Kovalchik vezette kutatócsoportja újraelemezte az adatokat. 

"Meghatároztuk a megelőzött rákos halálozások számát annál a 26 604 résztvevőnél, akiket CT-vizsgálattal szűrtek" - írták a kutatók a tanulmányban.

Az eredmény: akiknél viszonylag alacsony volt a tüdőrák kockázata, azoknál a CT-vizsgálattal megelőzött halálesetek száma csupán egy százalékkal volt magasabb, mint a tesztcsoportban. A résztvevők 60 százalékát kitevő, leginkább veszélyeztetett csoportra esett a CT-vizsgálattal megakadályozott halálesetek 88 százaléka.

A szerzők szerint a CT-vizsgálat a legmagasabb kockázatú dohányosoknál előzte meg a legtöbbször a halálos kimenetelt, a legritkábban pedig a legalacsonyabb kockázatúaknál. A kutatók ebből arra következtettek, egy jövőbeli CT-szűrőprogramnál a leginkább veszélyeztetett csoportra kell koncentrálni.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.