Plázs Lukács Andrea 2013. május. 31. 20:17

Ha unalmas a bicikli, váltson nyolc kerékre

A kerékpárosok kiskirályok a budapesti utakon, de előfordul, hogy csúcsidőben a biciklis utakon is torlódás alakul ki. Kétségtelen, az autóhoz képest így is szabadabb a városi bicajozás, de azért vannak pezsdítő alternatívák az urbánus kerekezésre is. Ilyen a görkorcsolya.

Bár egyre több rolleres üzletembert látunk budapest utcáin, sokan kinevetik a gyerekjátékból kinőtt dilit. A görkorisok is fújnak rájuk, mert míg a rollerezéshez nem kell semmiféle tudás, és védőfelszerelés sem indokolt, az egysoros görkori feltalálója épp azért nem aratott sikert találmányával 1760-ben, mert egy anekdota szerint amint felcsatolta, azon nyomban beleszaladt egy hatalmas tükörbe.

Kín/torna

Joseph Merlin, belga származású zenész és feltaláló egy maszkabálon akarta lenyűgözni a londoni Soho Square közönségét, ezért cipőjének elejére és hátuljára faorsót rögzített, és hegedűvel a kezében begurult a bálterembe, megállni azonban nem tudott, így nem csak a tükröt, de a hegedűt és magát is csúnyán összetörte. Egy másik forrás szerint a lelkes tudós – aki még egyéb kerekes masinát is kifejlesztett a kintornával, más néven verklivel és a kerekes székkel egyetemben – 25 évesen Londonban saját találmányaival berendezett múzeumában is prezentálta a görkorcsolyát, de már fémkerekekkel, ám mivel sem manőverezni, sem fékezni nem lehetett vele, nem kért rá szabadalmat.

Feledésbe merült az egysoros görkori, és bár a kétsorosra még száz évet kellett várni, az innováció sokkal időtállóbb volt. 1858-ban egy amerikai bútorkereskedő két-két fakereket erősített egy-egy tengelyre, ezzel nagyobb volt a stabilitás, de még arra is gondolt, hogy a tengelyeket ne statikusan rögzítse a talphoz, így ezzel sokkal nagyobb stabilitást kapott a guruló cipő, és jobbra-balra dőlve kormányozni is tudták magukat a bátrak.

AFP / Roger-Viollet

Plimpton bezárta a bútorbazárt, és átnyargalt a görkoribizniszre, nem csak bérbe adta a guruló cipőket, de oktatást is kínált, sőt a legjobb görkorisokat medállal jutalmazta. Rollerpóló néven terjedt el New Yorkban az új dili, Rhode Islanden ugyancsak a feltaláló nyitotta meg az első görkoripályát. mely a popkultúra részévé vált az Egyesült Államokban. Az 1900-as évek végéig váratott magára a profi egysoros, melyet két hokis fejlesztett ki, hogy jég nélkül is tudjon edzeni. Scott és Brennan Olson 1980-ban alapította meg a Rollerblade – magyarul görpenge – Inc.-t a szülői ház alagsorában, aminek sikerére az is bizonyíték, hogy ezen a néven került be a köztudatba az egysoros görkorcsolya angol nyelvterületen.

 

Tanulási fázis

A görkorizás szofisztikáltabb: először is meg kell tanulni gurulni rajta. Amíg egy gyereknek fél nap alatt elsajátítható, a felnőtteknek több gyakorlásra van szükségük, és kénytelenek bevállalni jó pár esést míg biztonságosan és gyorsan tudnak vele haladni az utakon, és valóban élvezetet is jelentsen, ne csupán kihívás legyen, hogy elérjünk a következő sarokig bukás nélkül. A téma egyik szakértője szerint érzék kérdése, hogy mennyi idő alatt sajátítja el egy felnőtt, de hónapokba kerülhet, hogy magabiztos kontrollt szerezzünk a guruló talpaink felett. A Youtube-on viszont találtunk egy videót mely alig négy perc alatt elmagyarázza a korizás csínyját-bínyját.

A védőfelszerelést ettől függetlenül érdemes beszerezni. Ez pedig nem csupán a bukósisakot, könyök- és térdvédőt, hanem tenyérvédőt is tartalmaz, és a görkoriárusok szerint a legfontosabb a kiegészítők közül, mivel az eséseket automatikusan a kezünkkel próbáljuk hárítani.

Az eszetlen görkorizás során állítólag legtöbbször térd- és csuklótörés, illetve ficam, és bár a fejsérülések ritkábbak, ha mégis valaki fejre esik, az kimondottan veszélyes lehet, maradandó károsulást, vagy halált okozhat – számol be az egyik amerikai sebészeti szervezet, melynek kimutatása szerint a görkoris balesetek ellátása az USA-ban évente 1 milliárd dolláros összeget tesznek ki, és 2009-ben több mint 400 ezer páciens került kórházba "görpengével" a lában, 52 százalékuk 18 év alatti és hímnemű.

AFP / Peter Schatz

Pró

A biciklivel ellentétben kevesebb a helyigénye a kerekes cipőnek, illetve tárolása is igen egyszerű. Megkérdeztünk egy elkötelezett görkoris apukát, aki épp azért szokott rá, mert a harmadik bicikli már nem fért volna el az erkélyen: „A feleségemnek és a fiamnak volt biciklije, én meg, hogy tartani tudjam a lépést, úgy döntöttem, hogy veszek egy görkorit”. Azóta a család többi tagja is rákapott. olyannyira, hogy már akár külföldre is becsomagolják. „Elvittük a görkorikat az olaszországi utazásra, a város határáig kocsival mentünk, ott felcsatoltuk, a hátizsákba pedig bedobtunk három flip-flopot. Tökéletesen lehet így várost nézni.”

A rajongók és gyakorlott görkorizók még azt is szeretik, hogy a gyorsabb haladás mellett szabad mindkét kezük: lehet enni, inni, telefonálni, fogni a szerelmük, gyerekük kezét, illetve a kutya pórázát. Bár utóbbi esetben fontos, hogy az ebet is trenírozzuk, nem mindegyik reagál jól a kori hangjára.

Városnézés görkorival
AFP

Kerék, cipő, fék

Míg a párhuzamos görkori, főleg ha cipőre csatolható még kevesebb helyet foglal el, és még váltócipőre sincs szükség mellette, a sorosnak számos verziója van kerékméret, -elhelyezkedés, de még - puhaság szempontjából is. Minél keményebb a kerék, annál "agresszívebb", utcára a szakértők a puhábbat ajánlják, hiába nem olyan gyors, de kevésbé is ráz. A banánkerekű azoknak ajánlott, akik már gyakorlottabbak és szeretnének szlalomozni, a nagy átmérőjű, akár 110 mm-es kerekűek pedig a gyorsulás szerelmeseinek (az általános, szabadidős korikra 72-90 mm-es kerekeket szerelnek).

A cipő milyensége meghatározó a bokánkra és a stabilitásra tekintve, a tömör jobban fogja a lábat, a puha anyagból készült viszont nagyobb manőverezési szabadságot ad, de ugyanehhez hozzátehet a félcipő-szabás, mely szabadon hagyja a bokát.

Ami nem sikerült Merlinnek, azt az utókor megoldottva: a párhuzamos korit elöl szerelik fel kemény gumiból készítettt fékkel, míg a sorosnak a hátuljára szerelik a kontrát, de kifejlesztették a cipőbe szerelt féket is. A freestyle és az agresszív görkorisok azonban már lemondanak a segédletről, mert akadályoz parádés mozgásban: ők az úgy nevezett T- vagy hokistopot vetik be.

 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?