2013. május. 21. 19:22 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 21. 19:21 Plázs

Sikeres volt az első ázsiai vékonybél-átültetés

Sikeres vékonybél-átültetésről számolt be a kínai média kedden az északnyugat-kínai Senhszi tartomány székhelyéről, Hsziánból. Ez volt Ázsiában az első ilyen műtét: egy ikerpár egyik tagja adott a másiknak egy több mint 150 centis vékonybél-darabot.

A 45 éves betegnél a beültetett szerv és az emésztés működik, a páciens két és fél hét megfigyelés után hazamehet.

A nő május negyedikén 155 centiméter hosszú vékonybél darabot kapott ikertestvérétől - tájékoztatott Csao Csing-csuan a tízórás műtétet elvégző sebész főorvos.

A beteget az operáció előtt infúziókkal tartották életben, mert nem tudott már enni, vékonybél- és vastagbélelhalás miatt a testében mindössze 15 centiméternyi vékonybél működött ugyanis, ami egy egészséges emberének a negyvenede.

Az élő donor egypetéjű ikertestvére volt, akinek bélszakaszát a szervezete befogadta, a beteg az életmentő beavatkozást követő hat nap után már mozogni és enni is tudott.

A vékonybél-transzplantáció a szervátültetések legnehezebbjei közé tartozik, mivel a szervezetben erős ellenállást képes kiváltani. A kínai ikrek közti szervátültetés az ötödik volt a világon. A korábbiakat az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában és Svájcban végezték, közülük három volt sikeres.