Plázs NIZS 2013. április. 24. 19:31

Kormányrecept: tanulásért aszalt gyümölcs, plázáért csirkemáj

A kormány nagyon nem akarja, hogy tisztviselői stresszesek legyenek. Olyannyira nem, hogy meg is mozgatja őket. Az asztaltól ugyan nem állnak fel, de a fejüket mozgathatják. És kapnak életviteli tanácsokat, és kapnak energiaegyensúly-táblázatot is. Megnéztük, milyen élet jár ezzel.

Tételezzük fel, hogy ez az írás a K. családról szól. K.-ék már-már tökéletes család: együtt él apa, anya, fiú- és lánygyermek, nagymama és nagypapa (hogy melyik ágról, az itt most nem számít). K. úr és K.-né ráadásul nem érzi idegennek és aggasztónak a mostani politikai/társadalmi konjunktúrát sem: mindketten kormánytisztviselők, ezeken a helyeken mára nagyrészt lezajlott minden politikai szűrés is, ha helyükön maradtak, nagy bajuk már nem lehet. (Ha meg a 2010-es kormányváltás után kerültek oda, akkor pláne.)

Példaképképző

Szóval K.-ék alapvetően rendben vannak. Olyannyira, hogy akár példaképek is szívesen lennének, jót tesz az ilyesmi az ember lelkének, csak hát bürokrataként ugyebár nem egyszerű dolog ez. Illetve: eddig nem volt egyszerű!

K. úr és K.-né monitorján ugyanis nemrég a kormánytisztviselői kar információs portálján hirtelen zöld menüpont jelent meg: Egészségsarok! Ennek bevezető gondolatai között pedig ott van az álom megvalósulásának lehetősége: „Ígérjük, két hónap múlva, ha követik tanácsainkat, mások számára is példaképek lesznek a munkahelyen, a családban és a baráti körben, mert látványosan javulhat közérzetük, munkakedvük, teljesítményük!”.

Végel Dániel

A portál feltétlenül megértő a kar tagjaival szemben, dicsér és pontosan vázolja a problémát is: „A kormánytisztviselő jellemzően egész nap az irodában ül. Koncentráltan dolgozik, jól körülírt feladata van, melyet határidőre kell teljesítenie. Csapatmunkás, munkája függ a többiek teljesítményétől is. Alapvető elvárás a felkészültség, a jogszabályok követése és betartása, betartatása. Mind intenzív szellemi tevékenység. Ugyanakkor családja van, baráti köre, akár kapcsolata, akikkel kapcsolatban felelőssége van, melyet sokszor a feladatok halmozódása és egyéb munkahelyi okok miatt úgy érzi, nem tud teljesíteni. Az eredmény: stressz! Annak minden lelki és igen korán biológiai következményével.”

Fejmozgás és recept

Ez a helyzet tehát, K. úr és K.-né ezért küzd lelki gondokkal és üvölt a gyerekkel meg a nagymamával is, előbbi megint elől hagyta a tornafelszerelést, utóbbi a műfogsorát. Itt van azonban a kormányzati HR és mondja is a megoldást: kérdőíveket töltet ki, anti-stressz recepteket ajánl (K.-ék megtudták például, hogy a tej-banán-mogyoróvaj-búzacsíra mixtől úgy megnyugszanak, mint kétharmadnyi képviselő, ha úgy szavaz, mint Orbán Viktor), végül videós tornaórát vezényel le mosolygó és boldog hivatalnokoknak, amihez fel sem kell állni a székből – csupán pár perc és lehet tovább gördíteni a tündérmesét.

És ez még mindig nem minden. K.-ék már majdnem példaképek, innen csupán egyetlen mozzanatra van szükség: hazavinni a tanultakat. A HR pedig ismét betoppan, és ismét segít: energiaegyensúly-táblázatod ad az egész családnak. Tessék követni!

Nézzük tehát a K. családot, ahogy azt Monspart Sarolta egykori tájfutó világbajnok, mostanság a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke és munkatársai elképzelik.

K.-né 60 kilogrammos, de fogalmunk sincs, milyen magas. Fogadjuk el tehát, hogy testtömegindexe rendben van, vagyis fitt, csinos nővel van dolgunk. Férfiban azonban alighanem a mackós típust kedveli, K. úr ugyanis százkilós, ami azért nem kevés. De lehet, hogy a hajlamot örökölte: K. nagymama ugyanis maga is 90 kg. Férje, K. papa viszont csak 80 (nem lehetett könnyű élete!). A K.-gyerekek koráról és magasságáról megint csak nem tudunk semmi: meg kell elégednünk azzal, hogy K.-lány 40, K.-fiú 55 kg.

De ezentúl minden másképp lesz: a konyhafalra a Nemzeti Együttműködés Nyilatkozata mellé felkerül az Energiaegyensúly-táblázat, mindennek meglesz az ára és meglesz a jutalma is.

Amikor a nagymami csokit lát

Ha például a nagyi mutyiban lenyúl öt szem konyakos meggyet, ezzel 300 kalóriát fogyaszt el, és a kormányzat szakértői szerint ezt egyórányi portörléssel dolgozhatja le. Ha viszont 1 óra és 15 percet veteményez, a jutalma két szelet kalács és két szelet sovány kefir lesz. Az unoka sétáltatása két órán át, már 22 dkg tejszínes fagylaltot jelent neki, ha meg ugyanennyit almát szed, akár egy tábla csokit is megehet.

A Jókai bableves tönkreteszi a napot

A Parlamentben szerdán a következő menük közül lehetett választani:

A menü: Jókai babeves/Bundázott alma fahéjas cukorral

B menü: Medvehagymaleves/Sült csirkecomb, párolt rizs

Mivel a kormánytisztviselőknek szánt listán leves nincs, azért csak saccolni tudunk, milyen mozgás jár érte. De egy Jókai bableves alighanem felér egy székelygulyással, ami tehát 1,5 óra tapétázást jelent, a bundázott alma pedig kalácsnak és kefirnek, ami ugyebár 75 perc veteményezés. Az tehát, aki ezt ette, mehet haza, hattól kilencig megvan a programja.

A B menü valamivel kevesebb elfoglaltságot jelent: saccolásunk (illetve a táblázat) szerint egyórányi közepes tempójú korcsolyázással és másfél óra házimunkával le is tudható.

Nagypapának az ebédért sokkal jobban meg kell dolgoznia: egy adag csirkéből(!) készült székelygulyásért és mellé egy szelet barna kenyérért 1,5 órát kell tapétázni. Ha elmegy horgászni három órát, a vacsora nem lehet más, mint egy adag spenót, tükörtojással és főtt burgonyával, ha viszont lemossa az autót, csirkepörköltet kap zöldborsófőzelékkel. Az unokának egyébként K.-éknál kifejezetten jó dolga van: a nagyi sétája után K.-papa két órán át mesét olvas egy zsemléért és 4 dkg sovány sajtért, meg paprikáért.

hvg.hu

Apa kocsit hajt és eszik

K.-né élete sem egyszerű. Ha hajlandó két és fél órát főzni, kaphat érte két gyümölcsjoghurtot és két darab abonettet. Ez a tejtermék vonal nála amúgy visszatérő: szintén két és fél órán át kell mosogatnia egy családi ünnepi ebéd után, akkor jöhet egy kefir gyümölcsös müzlivel. Komolyabb ételért neki bizony sportolnia kell: vagy 1,5 óra sífutás (9 km/h) sebességgel egy adag pulykasültért, paradicsomos káposztával és kenyérrel, vagy egy óra biciklizés (21 km/h-val) egy almás-zöldséges pulykaraguért, párolt barnarizzsel.

K. úr egy tükörtojást és egy zsemlét kap, ha két órát tévézik, ha kártyázik 90 percet, akkor jöhet két deci kefir, öt deka kenyér és 15 gramm margarin. Ha autót vezet 3 óra és 20 percet (tehát lényegében átszeli az országot), sertéssültet kaphat lencsefőzelékkel, ha fát ültet hatvan percig, gombapörkölt jár érte, durum tésztával és salátával. Azt elképzelni sem merjük, mi lehet a penitencia, ha meginna egy sört is a kormánytisztviselők példaképe, de ha focizik ötven percet, akkor ehet halászlevet túrós tésztával.

Pláza és vasalás

A gyerekek esetében látszik meg leginkább, mekkora becsülete van a tanulásnak. K.-lánynak ugyanis a kormány elképzelése szerint ötórányi tanulásért 10 deka aszalt gyümölcs az ellentételezése, míg ha három órát vásárol a plázában, az egy adag csirkemájnak felel meg, burgonyával és salátával. Más kérdés, hogy a jelek szerint lány gyerek ne követelőzzön sokat: 3 óra és 35 perc vasalásért egy Túró Rudi és két deci gyümölcslé jár. A sportok súlya sem egyforma: a kézilabda egy pár virslit ér meg, rozskenyérrel és egy almával, a vívás lecsót krinolinnal és barna kenyérrel, a tenisz 7 deka túróval töltött paprikát és egy magvas zsömlét.

Gyerek a plázába, orvos a mosogatótálhoz

Az iskolákban sokkal rosszabbul élnek, mint a parlamentben, derült ki gyors szerdai körképünkből.

-          Egy vidéki intézményben például egy menü volt: erőleves (amit alanyunk inkább nem evett meg), utána Eszterházy sertésragu tészta körettel. Ez így maximum egy óra kerékpározást jelent. A tanulás pedig nem mentség, hiszen a táblázat szerint abból öt óra csupán tíz deka aszalt gyümölcsnek felel meg.

-          Zuglóban két iskolában is halrudacska volt ebédre, egyik helyen krumpli körettel, előtte gyümölcslevessel, a másikon rizzsel, tartárral, valamint brokkolilevessel. Ha ezeket átfuttatjuk a táblázaton, kiderül: a gyereknek bővel elég lesz három órát plázázni, le is tudtak mindent.

Az iskoláknál még kórházakban is találtunk jobb ellátást, az egyik budapesti központban például a munkatársak ebédre zellerkrémleves volt, utána serpenyős krumpli sertéssülttel és céklával. Ez azt jelenti, hogy bizony az orvosok és ápolók – persze ha példaképek és stresszmentesek akarnak lenni – az ügyelet után mehetnek vagy három órát mosogatni, utána viszont még mindig vezetniük kell bő három órát. Hogy mikor alszanak, azt nem tudjuk.

De hát, mindent a stressz ellen.

K.-fiúnál a tanulás szóba sem kerül, ő 4 óra és tíz perc számítógépes játékért egy kakaós csigát és egy joghurtot kaphat, ha másfél órát biciklizik (15 km/h), akkor igényelhet egy nagy adag sült krumplit. Sőt, ha egy órát és 45 percet segít az építkezésben, akár egy Big Mac is összejöhet. Ha viszont tíz perc híján négy órát DVD-t néz, akkor két deci banánturmix és fél kifli jár.

Ha tehát K.-ék ezek szerint járnak el, a szakértők szerint egészségesek lesznek, a szülők pedig példaképek. Más kérdés, hogy ha minden kormánytisztviselő így jár el, akkor mindegyikük példakép lesz, akkor meg mind azok lesznek, és elveszett a varázs. Arról, hogy ettől boldogok is lesznek-e, a honlap nem beszél.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.