Magyarország egyik, nemzetközi viszonylatban is a legismertebbek közé tartozó divattervezőjét vasárnap hajnalban támadták meg a saját lakásában. A BRFK ismeretlen tettes ellen nyomoz.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság Életvédelmi Osztálya emberölés bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen. A jelenleg rendelékezésre álló adatok szerint 2013. április 7-én hajnalban ismeretlen elkövető olyan súlyosan bántalmazott egy 60 éves férfit Budapesten VIII. kerületi otthonában, hogy a férfi a helyszínen életét vesztette.
Információink szerint a rendőrök betörésre utaló jeleket nem találtak.
Akár párnahuzatból is
Király Tamást a hazai divatvilág pápájának tartják, mivel kreációk és ruhák helyett "ruhaszobrokat" készített, akinek a ruhái lehettek képek, csillár vagy akár párnahuzat is. 2008-ban a kúllistán az 50. helyet kapta, színdarabokhoz is készített jelmezeket, de zenekarokat is öltöztetett.
A divattervező Facebook-oldalán egy rövid időre megjelent egy emlékező bejegyzés, amit azonban azóta eltávolítottak az oldalról. Az első, jelenleg is olvasható részvétnyilvánítás Svincsók László és családja (illetve a Cosmodels Team) nevében jelent meg. "Ez az a hír, amit semelyikünk sem akar elhinni és nem tud elfogadni. Tamás, akkora ember voltál és úgy szerettünk, hogy azt sem lehet szavakban kifejezni. Egyszer azt mondtam neked, rólad, hogy Te vagy az az ember, aki nem a Földön fogant. Most csak annyit tudok mondani, hogy Te bizton örökké élni fogsz és velünk maradsz" – írta Svincsók László.
Azóta sokan részvétet nyilvánítottak az oldalon. (A fenti fotót a Paris +++ Facebook-oldalon találtuk. Szerzőjét nem ismerjük, de ez lehet az egyike az utolsó róla készült képeknek.)
Divatgyűlölő tervező
"Az átlagos ruhaviselet megőrjít. Ha egy ruha rád megy, tudsz benne járni, meg utazni, meg táncolni akkor hordható. Ha esetleg túl nagy a ruha, akkor olyan helyre kell menni, ahol nagy a bejárat. Többször elmondtam már, hogy a ruháimat a villamosra is nagyon ajánlom. Egy nagy ruhában nem tudnak lökdösni, a lábadra lépni, nem tudják megsérteni az aurádat, tehát megvéd az erőszaktól és a szagoktól" – mondta a munkájáról egy interjújában.
A divatgyűlölő divattervező már a rendszerváltás kori magyar divatot is reprezentálta: 1989-ben Nyugat-Európa legnépszerűbb képes hetilapjában, a Sternben volt "A" megújulni képes regionális divattervezés reprezentánsa – pedig akkor még csak a 30-as éveiben járt. Noha divattervező volt, az utóbbi évtizedekben sem érdekelte művei kereskedelmi értékesítése. Nem dolgozott butikoknak.
Ahogy Jávorszky Béla Szilárd honlapján olvasható: Király Tamás kétségkívül Magyarország legeredetibb divattervezője. Művészi kiválóságát jelezte, hogy portréfilmet készített róla a japán, a spanyol, az angol, a holland, a francia, a dán, az osztrák, az amerikai és (még '86-ban!) a Magyar Televízió.
Önálló divattervezői „karrierje” a nyolcvanas évek elején kezdődött. Többek között ő volt az egyik mentora a Petőfi Sándor utcában megnyílt New Art Stúdiónak, amely akkoriban a hazai avantgárd élet egyik szellemi központjának számított. A Belvárosban nagy érdeklődéssel kísért divatsétákat szervezett, a pécsi és szentendrei koncertkiállítás, és a Fiatal Művészek Klubjában tartott három akció – Kísértés, Kis értés, Kis sértés – után önállóan először 1984 decemberében Nyugat-Berlinben mutat(hat)ta be ruhakölteményeit. Az évtized közepétől pedig a Petőfi Csarnokban voltak láthatók, hallhatók, ízlelhetők és évről évre át is élhetők különleges álmai, víziói. "Akkor is, ma is szembeszegül a divat diktálta szépségideál mindent elsöprő terrorjával" – írta JBSz.
Éppen csak pár napja, hogy legújabb kreációit bemutatta a közönségnek az Elle Fashion Shown.
Íme egy videó Király Tamásról 2011-ből.
60 éves volt |
1952. szeptember 13-án született Király Tamás avantgárd divattervező a nyolcvanas években kezdte karrierjét. "Korai munkáit a szigorú geometriai formák jellemezték, később fordult egy csillogó stílus felé és aranyozott, valamint ezüst laméból készült kreációkat alkotott. Valamennyi alkotása kézi készítésű. Úgynevezett divatkorzókat is rendez Budapest belvárosában" – olvasható a divattervező blogján. A Vogue magazintól az ID-ig minden nagy divatmagazin publikált róla. Tárgyiasult álmait minimalistának, konstruktivistának nevezték, a giccs titokzatos világához tartozónak. Az utóbbi négy évben rendszeresen együtt dolgozott a Baltazár Színházzal, ahol értelmileg sérült színészek játszanak. |