Plázs Horgas Judit 2013. március. 18. 14:40

Aki kíváncsi, nem öregszik meg

Egy gyerek figyelmét nehéz felkelteni, de nem lehetetlen.

Néha elképzelem, hogyan születtek a közmondások. Hallgatni arany, mondta egy sötét köpönyegbe burkolozó alak a vár kapujában álló őrszemnek, és súlyos aranytallért nyomva markába, besurrant a kapun. Bottal üthetik a nyomát, legyintett a pandúr a botjaikkal hadonászó úri népség felé, akiket alaposan kifosztott egy arra járó betyár.
Hogy kerül a csizma az asztalra?, horkantott a tisztaságra kényes gazdasszony, amikor kapatos férje szanaszét hajigált holmiját rendezgette. És így tovább. Egy-egy közmondáshoz persze több történet is kapcsolható, de abban egészen biztos vagyok, hogy a világ legostobább közmondását egy gyomorbajos, rosszkedélyű, undok alak mondta először.

Aki kíváncsi, hamar megöregszik. Ezt a badaságot általában a sokat kíváncsiskodó gyerek fejéhez vágják a felnőttek, ha unják a kérdéseit. Tekintsünk el a nyilvánvaló biológiai és pszichológiai tévedéstől, bár éppen az ellenkezője igaz: aki idős korában is megőrzi érdeklődését a világ dolgai iránt, az szellemileg és fizikailag frissebb, fiatalosabb marad. Egy gyerek azzal a fenyegetéssel sem tud mit kezdeni, hogy “hamar megöregszel”, mert mi az, hogy hamar? És ki számít öregnek? Az egész mondásból egyetlen üzenet rögzül benne: aki kíváncsi, azzal előbb-utóbb valami rossz történik. Kíváncsinak lenni tehát rossz.

Ha elég sokszor hall ehhez hasonlókat, a gyerek ösztönös, az egész világra kiterjedő kíváncsisága fokozatosan elsorvad, és hamarosan már csak durva vizuális eszközökre és hanghatásokra reagál. Nagyon hasonló folyamat során tűnhet el a gyerekkori kreativitás is, ahogy a neves angol professzor, Ken Robinson híres előadásában bemutatta.

Ezeket a mai gyerekeket semmi nem érdekli! - hangzik a pedagógusok, szülők panasza, de kevesen szánnak elég időt és energiát arra, hogy a gyerekek módszeresen fejlesszék érdeklődésüket és kíváncsiságukat. Mert a kíváncsiság olyan, mint egy izom: folyamatosan használni kell, hogy működőképes maradjon. És persze az sem mindegy, mire vagyunk kíváncsiak: hiszen nehéz egy gyerek figyelmét elterelni a bömbölő reklámokról. Nehéz halk hangon, érthetően szólni. Nehéz, de nem lehetetlen.

A Szitakötő a kíváncsi gyerekek folyóirata és a hozzá kapcsolódó oktatási program fő célja, hogy minden általános iskolás korú gyerek számára kínáljon valami kíváncsiskodásra érdemes témát. A kortárs versek és mesék mellett az ismeretterjesztő cikkek a természettudományon és történelmen át a képzőművészetig, a zenétől a környezetvédelmig az egész – külső és belső – világra kiterjednek. A negyedévente megjelenő folyóiratra épülő, ingyenes oktatási programban ebben a tanévben közel száz hazai és határon túli magyar tannyelvű iskola vesz részt.  A program keretében az iskolák egy osztálya ingyenes példányokat kap a folyóiratból, a tanároknak pedagógusképzéseken adunk ötleteket a cikkek felhasználásához. A program honlapjáról  több mint kétezer, a folyóirat írásaihoz kidolgozott segédanyag tölthető le.