Plázs hvg.hu 2013. március. 12. 16:47

Ön is találkozhat az új pápával – Róma húsvétkor olcsón

Március 29. nagypéntek, április 1. húsvét hétfő. Rómában ugyan 365 napon keresztül tart a turista szezon, de a tavaszi ünnep egy remek időpont, hogy megismerjük az Örök Várost és az új pápát. Tippek és költségvetés.

Akit győzködni kell, hogy menjen Rómába, az inkább ne menjen sehová. Így ki is hagyjuk az Örök Város magasztalását, nem meséljük el, hogy minden négyzetcenti történelem, hogy ugyan 3000 éves a város, de a titkát még senki sem fejtette meg, hogy ettől a misztériumtól vastag a levegő, hogy a reneszánsz paloták alatt őskeresztény szentségek, a szentségek alatt pedig antik városok húzódnak, kivéve ott, ahol a felszínen monumentális kísértetvárosként terpeszkednek, és semmiképpen sem említjük meg, hogy az ember minél tovább marad Rómában, annál kevesebbnek érzi.

Még azt sem mondjuk, hogy két és fél hét múlva itt a húsvét, amikor új pápája lesz a világnak.

Plátói pornó Rómában

Léteznek Róma-soviniszták és Párizs-soviniszták. Az előbbiek definíciója világos, az utóbbiakat onnan lehet megismerni, hogy első Róma látogatásuk után Róma-soviniszták lesznek. Valamint léteznek még békemenetelők, de ők azok, akik maradjanak otthon.

AFP / Filippo Monteforte

 

Így jutunk el Rómáig

18000-42000 forint

Először is kimegyünk Ferihegyre, ami budapestiként, tömegközlekedéssel 0 forintunkba kerül, ha már van bérletünk. Egy kényelmesebb megoldás a transzferbusz, nagyjából 7000 forint oda-vissza.

Ha rövid időre érkezünk, akkor mindenképpen a fapados repülőjáratokat érdemes választani.

Ha hosszabb időre, akkor nyugodtan menjünk vonattal. Egy éjszaka alatt eljutunk Velencéig, körülnézhetünk a dogék városállamában, majd egy újabb éjszakai úttal Rómába érkezünk. És ha hajlandóak vagyunk a vonaton korán kelni, akkor csodát látunk: átrobogunk hajnalban a toszkán mennyországon. Ködös reggelen a táj olyan, mint egy régi latin legenda díszlete, napsütéses hajnalon pedig Leonardo festményeinek háttérképét látjuk.

Ha mégis a repülő mellett döntünk, akkor vagy a Fiumicino-ra, vagy Ciampino-ra érkezünk, járattól függ. A Wizzair a Fiumicino-ra érkezik, ami jó 30 kilométerre fekszik a várostól. A Ryanair a Ciampino-ra, ez közelebb esik, és általában olcsóbb a repülőjegy is. Ha húsvét körül szeretnénk elutazni, akkor 35000 forintnál olcsóbban aligha tehetjük meg, de ha távolabbi időpontot keresünk, akkor már 18000 forintból is megvehetjük az oda-vissza jegyünket.

Repülőtértől a szállásig (és vissza)

3355-8540 forint

A legolcsóbb a busz, a Terravision járataira akár 11 eurós retúrjegyet is vehetünk, ha időben gondoskodunk róla, amúgy 12-13 euróba kerül. Persze nem szabad elfeledkezni arról, hogy ezt még a városban tömegközlekedés követheti, de ennek áráról és módjáról majd később írunk.

A Leonardo Express vonatai 35 percenként indulnak – a menetrendet itt ellenőrizhetik.

A központi Termini állomásra érkezik, innen már könnyen megtalálhatjuk a helyes irányt a szálláshoz. (Akad még egy másik társaság, az FM1, de ez inkább a déli és keleti külkerületek felé utaztat.) Az oda-vissza út 28 euró körül alakul (attól függ mikor és hogyan vásároljuk). Igen, tényleg drágább, mint a busz, de nem akad el a mediterrán dodzsempályán, ha tehetjük, váltsunk jegyet vonatra.

A taxinak borsos az ára 50-55 euró alatt nem jutunk be a városba, semmiképpen sem ajánljuk, 110 euró kiadás luxus.

Városi közlekedés

0-7320 forint

Akinek bírja a lába, próbáljon minél kevesebbet buszra szállni. Más nincs is igazán, mert hiszen a két metróvonal még a budapesti teljesítményt is alulmúlja. Ha mégis próbálkozunk a metróval, akkor a Battistini irányában (A-vonal) a Vatikánig jutunk, a (B-vonallal) a Laurentina felé utazva a Kolosszeumot érjük el.

A város békávéja az ATAC, 1,50 euróért ad egy jegyet, amit a metróállomásokon és trafikokban vehetjük meg. Amiben különbözik a mi tömegközlekedésünktől: időre vesszük és nem utazásra, azaz 100 percig bármilyen busz-metró kombinációban használhatjuk.

 

Flickr / Creative Commons / Leo-setä

Akad még egész napos jegy is, ez 6 euróba kerül, három napos 16 euróba, és egy hetes 24 euróba. 11 év alatti gyerekek ingyen utazhatnak.

Mivel hosszú hétvégét tervezünk, biztosak lehetünk benne, hogy előbb-utóbb buszra szállunk. Ha megtehetjük, akkor vegyük meg a heti bérletet, hiszen nem kell egyik nap sem kitérőt tennünk napi vagy 100 perces jegyért.

Ne felejtsük el, hogy nem érdemes háromszor egy napos jegyben gondolkodnunk. Három teljes napot töltünk Rómában, de attól még a nulladik (érkezés) és a negyedik (hazautazás) napon is közlekedünk.

Tehát: 24 euró a legdrágább verzió, a legolcsóbbról pedig a Programok alatt ejtünk szót – ami egyébként 0 euró.

Programok

14030-11000 forint

Először is Róma is biztosít turista bérletet. 34 euróba kerül a Róma Kártya és szűk három napra érvényes, érdemes megfontolnunk, mégpedig ezért: ahogy fent, a közlekedés alatt láttuk, a heti bérlet 24 euró. A kártyával szabadon használhatjuk e három napon a tömegközlekedést, marad tehát 10 euró a 34-ből, amivel el kell számolnunk. A kérdés lényege: elköltenénk-e a 10 eurót?

Sötét titok nyugszik a Vatikán alatt

Amit titokban tart a Vatikán évszázadok óta

 

A Fórumra és a Kolosszeumba 12 eurós belépőt kell vennünk, ezzel tehát már el is költenénk a fennmaradt 10 eurót. A Kártya az első két belépős helyszínt ingyenessé teszi, tehát a 12 euró n túl még megspórolhatunk mondjuk 7 eurót, ha a Szent Péter Bazilikába látogatnánk. Ugyan ezzel a két vizittel elhasználtuk a kártya biztosította ingyen keretet, de a további belépőkre kedvezményt kapunk.

Ha még két belépőért fizetnünk kell, akkor is legfeljebb 12 eurót költöttünk el, vagyis összesen 46 eurót.

Ígyhát azt javasoljuk, vegyük meg a kártyát. Ha nem vesszük meg, akkor nagyjából 11000 forintot költünk belépőkre, de ezen felül külön 7320 forintot közlekedésre (lásd fent).

Szállás (2 fős szállás esetén, 1 főre és 4 éjszakára)

42700-67100 forint

Örök dilemma, hogy szállodában vagy bérelt kislakásban húzódjunk meg. Minden alkalommal bátorítjuk az utazókat, hogy válasszák a lakást. Igen, valóban drágább, de saját konyhán főzhetünk. S mivel a házon kívül étkezés csak emészti a pénzt, ezért megfontolandó, hogy most inkább többet költünk a szállásra, a különbséget pedig megtakarítjuk az étkezésen.

Flickr / Creative Commons / Averian

 

Arról nem is beszélve, hogy így teljes a szabadságunk, nem szükséges étterem kereséssel, bejáratok mellé függesztett étlapok böngészésével töltenünk az időnket. Még egy kávéért sem fogunk sorban állni, hiszen az otthon lefőzöttet egy termoszban magunkkal vihetjük.

Ez Rómára is érvényes. Egy fogadóban, aminek elfogadható a komfortszintje és nem is esik túl messze a belvárostól, 70 eurót is kifizetünk 2 főre éjszakánként. Egy kislakást már 110 euróért is bérelhetünk. A kérdés tehát az, hogy a 40 eurót naponta elköltenénk-e. Két fő szállásdíjával számoltunk, így fejenként 20-20 euró a különbség naponta. 20 eurót pedig nem nehéz elkölteni fejenként és naponta étkezésre, és ezzel még csak nem is dőzsöltünk. Két trattoria (amolyan helyi bisztró) és egy kávézás már alulról karcolja ezt az összeget.

Persze ne felejtsük el, hogy ugyan 20 eurót megspóroltuk, de ettől még vásárolunk ételt, csak olcsóbban.

Étkezés (5 nap: 3 teljes, és 2 utazós)

12000-30000 forint

Ha házon kívül eszünk, akkor naponta és fejenként 20 euróval mindenképpen számoljunk. Ahogy említettük, a trattoriák remek kis étkezők, meleget is kapunk, kényelmesek, hiszen kötetlenül étkezhetünk. Egy fontos tipp: úgy válasszunk az étlapokról, hogy a borravaló is beleférjen.

Ha saját konyhán főzünk, akkor 8-8 eurót költünk el fejenként, naponta. Ezt akár a programok közé is sorolhatnánk. Európa egyik legjobb piackultúrája itt virágzik, Rómában. Hogy mást ne is említsünk: Campo de’ Fiori, a Teveréhez közel eső tér, ahol Giordano Bruno szobra áll, minden hétvégén piacnak ad teret. Látogassuk meg a fűszereseket, utánozhatatlan.

Ettünk, ittunk, aludtunk, mulattunk – mi kerülhet még pénzbe?

10000-17000 forint

Bármi is az, az eddigiek 10%-val számolunk. Hátha beugrunk a patikába, mert éppen hasogat a fejünk, vagy az utolsó pillanatban mégis szükségünk akad egy taxira.

Biztosítás

4000-8000 forint

Alig néhány százalékát teszi ki az összköltségünknek, igazán nem éri meg ezen takarékoskodni.

Költségvetés tömören:

Utazás a helyszínre + Hazautazás

minimum: 18 000 forint / fő

maximum: 42 000 forint / fő

Utazás a helyszínen a reptérről/pályaudvarról/buszállomástól

minimum: 3350 forint / fő

maximum: 8540 forint / fő

Utazás a városban, vidéken

minimum: 0 forint / fő

maximum: 7320 forint / fő

Szállás

minimum: 42700 forint / fő

maximum: 67100 forint / fő

Program

minimum: 14030 forint / fő

maximum: 11000 forint / fő

A rejtély megoldását lásd fent…

Étkezés

minimum: 12000 forint / fő

maximum: 30000 forint / fő

Biztosítás

minimum: 4 000 forint / fő

maximum: 8 000 forint / fő

Biztonsági tartalék

minimum: 10000 forint / fő

maximum: 17000 forint / fő

Összesen:

minimum: 104085 forint / fő

maximum: 190960 forint / fő

Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.