2013. március. 06. 19:36 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 06. 19:36 Plázs

Évekkel meghosszabbíthatják a petefészekrákos betegek életét

Évekkel növelheti petefészekrákos páciensek életét az injekcióban adott kemoterápia.

Csupán a kemoterápia szervezetbe juttatásának módjával évekkel meg lehet hosszabbítani egyes petefészekrákban szenvedő nők életét - állítja egy amerikai tanulmány. A kutatók felfedezték, hogy ha a kemoterápiás gyógyszereket közvetlenül injekcióval juttatják az alhasba, ahol a daganat kialakult, ahelyett, hogy intravénásan adnák be, a petefészekrákos nők felének életkilátása átlagosan három évvel nőhet. 

Amennyiben az amerikai kutatóknak nagyobb szabású tanulmányokban is sikerül bizonyítaniuk az állítást, az komoly előrelépést jelenthet a petefészekrák kezelésében - ismertette szerdán a The Daily Telegraph online kiadása. 

Mivel nehéz felismerni a tüneteket, az orvosok általában későn diagnosztizálják a petefészekrákot. Az esetek harmadában már csak akkor derül ki, amikor a beteg súlyos állapotban van. Egy petefészekrákkal foglalkozó brit közhasznú szervezet, a Target Ovarian Cancer szerint az elmúlt húsz évben nem született áttörés a betegek életét meghosszabbító kezelés terén, ezért különösen ígéretesnek tartják a tanulmányban bemutatott új eljárást. 

A Pittsburghi Egyetem tudósai négyszáz beteg túlélési arányait dolgozták fel. A páciensek fele intravénásan kapta a kemoterápiát, a másik csoportnál az alhasba adott injekcióval végezték a kezelést. 

Azok a nők, akiknek a daganata normális vagy magas szinten tartalmazott egy speciális fehérjét, a BRCA1-et az azonos nevű gén jelenlétéből kifolyólag, az injekcióban beadott kemoterápiának köszönhetően egy kicsit tovább éltek: az átlagos 50 hónap helyett 58 hónapig. Ez a különbség azonban statisztikailag nem tekinthető hitelesnek. 

Ugyanakkor azoknál, akiknél alacsony BRCA1 protein szintet mértek a gén hiánya miatt, jelentősen - és statisztikailag is igazolhatóan - meghosszabbította az élettartamot az injekciós eljárás. Ebben a csoportban az intravénás eljárás négy évvel hosszabbította meg a betegek életét, míg az injekciós átlagosan hét évvel. 

Nagy-Britanniában eddig nem vizsgálták a petefészekrákos páciensek BRCA1-szintjét. A kutatók szerint a British Journal of Cancer című szaklapban megjelent tanulmány is gazdagítja a speciális fehérje tesztelését támogató szakirodalmat. 

Thomas Krivak, a kutatás vezetője kiemelte, hogy ez a rendkívül egyszerű változtatás a kemoterápia szervezetbe juttatásának módszerében sok beteg kilátásait képes javítani. Mint magyarázta: az injekció egyenesen a rákos sejtekbe juttatja a kemoterápiát, méghozzá nagyobb koncentrációban, mint ahogy az intravénásan történne. Ez azt jelenti, hogy a kemoterápia hatékonyabban fejtheti ki a hatását.   

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.