Egy magyar nő jégből faragott luxuslakosztályt egy olyan településen, ahol 900 ember és 1000 kutya él.
Minden télen, amikor befagy a Torne-folyó, Jukkasjärviban megjelennek a művészek, hogy belefogjanak a 3 hétig tartó lázas, de didergető munkába: a Jéghotel egyedi és egyszeri szobáinak megépítésébe. A szerzői jogokkal is védett szállodában az idén Sziksz Eszter grafikus tervezte és faragta az egyik luxuslakosztályt.
Mínusz huszonöt fokba és vaksötétbe érkezett délután kettőkor a svéd lappföldi Jukkasjärviba a két grafikus, Sziksz Eszter és Nikkila Carroll - az út majd' egy napig tartott az amerikai Memphisből. Birtokba vették kis fabungalójukat, jól befűtöttek, bőségesen megvacsoráztak a svédasztalnál a világ egyéb tájairól érkezett, negyven művésztársukkal együtt, majd másnap reggel hatkor kiballagtak a folyóhoz, és nekiláttak a jégnek – láncfűrésszel.
A tél beköszöntével a 900 ember és 1000 kutya által lakott Jukkasjärvi népessége megugrik, amikor megjelennek a művészek – köztük a rendszeresen visszajárók -, hogy belefogjanak a didergető munkába: a Jéghotel tizenhat művészi lakosztályból álló szárnyának felépítésébe. Nem kell messzire menniük építőanyagért: a Sarkörttől 200 kilométerre északra fekvő helyszínt épp a simává fagyott Torne folyó partján jelölték ki az ötletgazdák, hogy a tökéletesen környezetbarát és kristálytiszta jégből faraghassák ki a szállodát.
Megfagyott idő
A grafikus Sziksz és amerikai férje öt éve döntött úgy, hogy maguk mögött hagyják Székesfehérvárt, és két gyerekükkel Memphisben telepednek le. Eszter továbbtanult Amerikában, mesterképzést végzett grafikus szakon, majd tanárként folytatta az egyetemen, miközben Memphisben, Santorinin, Krakkóban és szülővárosában, Fehérváron is nyílt kiállítása. A hagyományos szitanyomatokat digitális technikákkal ötvöző művész az élet törékenységét és múlandóságát jeleníti meg a legújabb jéginstallációiban.
Az otthoni konyhában kikísérletezett, jobbára antik-portékat ábrázoló jég-nyomatok sikereit követően tavaly megpályázta a svéd Jéghotel évente meghirdetett nyílt pályázatát, és harminc további művésszel együtt lehetőséget nyert egy saját tervezésű lakosztály kialakítására. A három hetes munkára magával vitte alkotótársát, Carroll-t is.
Sziksz és Carroll "Illuminated"-nek keresztelt lakosztályát a fények játéka ihlette (illuminated jelentése: megvilágítva, kivilágítva - a szerk.), és elkészítése három hétig tartott. Az egyik falon, a kék LED izzókkal megvilágított installáción napközben átüt a természetes fény. A boltíves falakon szétszórt apró fényáteresztő lyukak illúzióját keltő nyomatokat egyenként, kis kör alakúra vágott jégdarabból építette Eszter a boltíves falakba úgy, hogy a vasalóval lesimított vékony jéglemezkékbe tintát eresztett, végül szitanyomattal előhívta a mintákat: vintage (antik hatású – a szerk.) portrékat, sziluetteket, ujjlenyomatokat.
Az álom-ikonokat kiegészíti az áttetsző jégágy köré emelt felhő-freskó. A szemközti falon egy projektorral hátulról megvilágított hamis ablak is a kéklő "felhőkre" néz. A franciaágy egy darab hatalmas jégtömbből készült, a ráterített puha rénszarvas-bőrök, szőrmebundák és speciális hálózsákok melegítik a vendégeket az állandóan -5 fokos helyiségben. A Sziksz Eszter tervei alapján elkészült, főszezonban 250-550 euró/éj árazású szobába jobbára elit vendégeket várnak, nevüket titok övezi, de a hotel korábbi vendégei között fellelhető például az ott fotózkodó Naomi Campbell és Kate Moss, vagy a svéd királyi család tagjai is.
Van, aki hidegen szereti
A hotel ötletgazdája és alapítója, Yngve Bergqvist a japán jégszobrászattól ihletve hívott művészeket az első projekthez 1989-ben. A folyóparton emelt szobrokat egy 60 négyzetméteres, ARTic Hallnak neveztett, kiállító-teremként szolgáló jégkunyhó megépítése követte. A vidéket hirtelen elözönlötték a látogatók, és a siker fokozatosan bővítette az igló méreteit: 1992-ben, s amikor a svéd király is megnézte a kiállítást, már 250 négyzetmétert foglalt el. Az első, ott-alvásra bejelentkező csoport a svéd hadsereg túlélő-csapata volt.
A fogvacogtató, természet-közeli élményre és az északi fényre kíváncsi, ma már évente ötvenezer látogatóval büszkélkedő jukkasjärvi-i szálloda a világ legelső és legnagyobb - 5 500 négyzetméteren elterülő -, természetes fogyóeszközből készült vendéglátó-komplexuma: a Torne folyóból nyert 2000 tonnányi jégre és további, a falakat megkötő 30 000 tonna hókására van szükség a felépítéséhez, amelynek kivitelezésében évente mintegy 100 ember - köztük 30-40 meghívott művész - vesz részt.
A szerzői jogokkal védett építészeti remekek és eredeti művészeti alkotások felvonultatásával híressé vált szezonális hotelt - bár csak november-decemberben kezdik kifaragni - már áprilisban előkészítik: ekkor vágják ki a folyóból a kellő mennyiségű, újrahasznosítható építőanyagot, amelyet a nyáron hűtőkonténerekben tárolnak. A korábbi épület pedig lassan olvadozva visszacsorog a Torne-ba.
Bio és luxus
A Jéghotel tulajdonosainak környezet-tudatos gondolkodása felfedezhető a csaknem teljesen bio-energiával (víz-, szél-, és napenergia, valamint bio-üzemanyag) működő épületben: gyakorlatilag több energiát termelnek, mint amennyit felhasználnak. A meghívott művészek között is akad például olyan építész, aki szobájának bevételét a klímavédelemmel foglalkozó civil szervezeteknek ajánlja fel.
A szálloda számos szolgáltatással csábítja azokat is, akiknek az ott-alvás megfizethetetlen: nappal a kiállítótermeket és művészi lakosztályokat bárki megnézheti, és gasztronómiai különlegességeket is megkóstolhat. Gőzölgő vagy jeges koktélokat is rendelhetnek a vendégek a szálloda bárjában, lakosztályonként más és más ital és szobára szabott zene is dukál. A kalandvágyók bebarangolhatják a környéket kutyaszánon vagy síléceken, az épületen kívül pedig étterem, szauna és apró, fűthető faházak melegítenek mindenkit, aki az olykor -30 fok alá süllyedt hidegben elgémberedett.