Jön a melegedés, vigyázzunk a kórokozókkal
Kedden a magasban zajló melegedés már a talajon is érezteti hatását, enyhülés kezdődik. A párás idő kedvez a kórokozók terjedésének, és felerősödhetnek a gyulladásos panaszok.
Kedden északon egy okklúziós front érinti hazánkat, máshol pedig a magasban zajló melegedés hatására melegfronti humánmeteorológiai tünetek jelentkezhetnek. Enyhülés kezdődik, mely a csapadékos, párás idővel egyetemben kedvez a kórokozók terjedésének.
Fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, és folyamatosan erősítsük szervezetünk védekezőképességét. A C-vitamin mellett szedjünk magnéziumot és az annak felszívódását segítő B6-vitamint is, emellett fogyasszunk sok folyadékot. A teák közül jó választás lehet a csipkebogyótea, amit hideg áztatással készítsünk, és cukor helyett mézzel ízesítsünk – kisgyerekeknek is bátran adhatjuk. A máz fertőtlenítő hatású, gyulladáscsökkentő tulajdonsággal is bír. A rendszeres és alapos kézmosással is megelőzhetjük a betegségek kialakulását.
Az enyhülő időben felerősödhetnek a különféle gyulladások. Ízületi gyulladás esetén alkalmazzunk almaecetes vagy svédcseppes borogatást, ezzel mérsékelhetjük a fájdalmakat. Az aloe vera és a kamilla is gyulladáscsökkentő hatású lehet, ezekből készült teát, lapacho teát is fogyaszthatunk a tünetek csökkentésére.
A migrénesek különösen nehéz időszak előtt állnak. Az erőteljes melegedés hatására kínzó fejfájással küzdhetnek – felnőtteknek ajánlott a borsmenta tea fogyasztása, valamint megnövelt folyadékfogyasztás.
A közlekedést helyenként pára- és ködfoltok nehezíthetik, ezen kívül nedves, csúszós útburkolattal is találkozhatunk. Néhol ónos eső növeli a balesetveszélyt, tartsunk nagyobb követési távolságot! Jelentősen tompulnak a reflexek, vezessünk lassabban, körültekintőbben! A Tiszántúlon erős lökések kísérhetik a szelet, melynek hatására csökkenhet egyes járművek menetstabilitása.