Plázs Rác András 2013. január. 23. 20:10

Legyőzzük a telet, teszteltük a termoszokat

Ócska a kávé az irodában és fagyos az idő odakint. A megváltás a termoszban lötyög.

Megkérdeztük Magyarország egyik legelismertebb termosz szakértőjét, a Csibe Kocsma Törzsvendégét, hogy mit gondol a szokatlan hidegről. Dicsérte a hókotrókat, dicsérte a termosztátot, figyelmeztetően felemelte ujját, amikor Bakondi téltábornokról esett szó, de legtovább a termosz-kérdésnél időzött.

sxc.hu

A termosz- és fagyszakértő válaszol

„Drága a kávé az irodaház büféjében. Ócska a tea a konyhában. Közel sem olyan jó, mintha otthonról hoznánk. Úgyhogy vigyük csak otthonról,” ajánlja a szakértő. De nem áll meg a hétköznapi gondoknál, a Csibe Kocsma könyöklője mellett 360 fokban járja körül a problémát. „Nem csak dolgos alkalmazottak vagyunk, hanem rátermett sportolók is. Az igazán talpraesett sportoló megküzd a faggyal. Soha máskor nem esik annyira jól a forralt bor, a forró csoki vagy a kávé, mint a farkasordító hidegben.”

Így született a termosz

Sir James Dewar skót tudós rögeszmésen hűtött le mindent, ami a kezébe került. Lehűtötte az oxigént. Lehűtötte a héliumot. Ő így járult hozzá a boldog békeidők tudományos-mérnöki csúcsteljesítményeihez.

Viszont felhevítette a németek vágyát, akik megtudták, hogy Dewar feltalálta a vákuumpalackot, amiben sokáig tárolhat fagyit. A Thermos cég fogta a a Dewar palackot és szabadalmaztatta, mielőtt az elefántcsonttoronyból kipisloghatott volna a skót innovátor. Így hiába Dewar nevéhez kötjük a találmányt, nevét mégis a Thermos cégtől kapta.

„Úgyhogy kikosztümben vagy futó szerelésben egy masszív termoszra mindenképpen szükségünk van,” állítja a Főcsibe. Hozzáteszi, most a spórolás rossz taktika, hiszen a termoszt hosszú időre vesszük meg, vegyük a lehető legjobbat. Az olcsó áru, amit nem igazi turaboltban találunk, nagyon drága – merthogy pénzkidobás.

Felkértük a Csibe kocsma törzsvendégét, hogy segítsen megérteni a termosz-jelenséget, majd e háttérismeret segítségével válasszunk együtt hőszigetelt palackot. Csibe félretolta az előtte tornyosuló apokrif irodalom elemzését, és belekezdett.

Legfontosabb szempontok termosz vásárláskor – a szakértő válaszol.

A termosz két falú palack, a két héj között vákuum uralkodik. Ezzel a megoldással a hőközvetítés radikálisan lecsökken. Ront a szigetelő képességén a palack nyaka, ahol a két héj összetalálkozik. Ezért a mai termoszoknál is rendkívül fontos, hogy miként ellensúlyozzák ezt a gyengeséget – mondjuk hogyan kap kupakot.

A termosz hőmegtartó képességét befolyásolja még az űrmérete és hogy milyen sűrűn nyitjuk-zárjuk. A kettő persze összefüg. Minden alkalommal, amikor iszunk belőle, egyrészt megnyitjuk a külvilág felé, és máris elindul a hőcsere. Másrészt pedig ahogy csökken a palack tartalma, egyre könnyebben veszít hőmérsékletéből, akevesebb folyadék gyorsabban hűl (vagy éppen melegszik).

Ezért amikor termoszt vásárolunk, akkor a következőkre kell figyelnünk:

1. Családi és baráti kirándulásra vásárolunk, vagy városi használatra, ezért nincs szükségünk NASA-fejlesztésekre, de mégse a gagyit vegyük, az merő pénzkidobás.

2. Mivel társasággal megyünk kirándulni vagy sportolni, ezért minél nagyobb a térfogat, annál jobb a termosz.

3. Milyen hosszan tartja a hőt?

4. Hogyan zár a tető? legyünk biztosak benne, hogy nem szivárog a tartalma és véletelnül sem önthetjük le magunkat.

5. Ugyanakkor a zár legyen kényelmes, könnyen eltávolítható. Síeléskor, a fagyban nincs nagyobb bosszúság, mint amikor ihatnánk végre valami forrót, de ügyetlenkedni kell a termosszal.

6. Mibe kerül?

Néhány példa jó és rossz termoszokra

Íme, néhány példa. Akadnak más márkák is, de most foglalkozzunk a leggyakrabban elérhető változatokkal és tesztelhetjük ezeken a fenti kritériumokat.

Edelrid

hvg.hu

A márka célközönsége az elszánt kalandorokból verődik össze, akik gerinctúráznak, 5000 méter fölé merészkednek, és hágóvassal másszák meg a jeges hegyoldalakat. Hogy ők mit gondolnak erről az Edelridről, most nem érdekes – a lényeg az, hogy az Edelrid messze felülcéloz a mi igényeinken, úgyhogy nekünk jó lesz.

Termoszai megkaphatóak 0,5 és 0,75 literes méretben is, de hacsak nem mindenkinek veszünk egyet-egyet, akkor az 1 literes alá nem érdemes adnunk.

Erénye, hogy krómozott a belseje, és valóban sokáig őrzi a hőt. Ha hihetünk a csomagoláson bemutatott diagramnak, egy 100 fokos ital 24 óra múlva is 60 fokos marad. Fenntartásokkal hihetünk, a diagram ugyanis csak azt mutatja meg, hogy mi történik, ha 24 óráig nem nyitjuk ki a palackot. Minden egyes használattal azonban levesszük a szigetelést és csökken a folyadék tömege, ezzel egyre gyorsabban hűl az innivaló. Ígyhát inkább csak néhány órára bízzunk a termoszban, és az 1 liter forró italt fél napnál tovább ne tároljuk – úgyis szükségünk van a folyadékra.

Mindenképpen erénye a gyorszár. A csavarmenetes kupak még véletlenül sem lazulhat meg, erről egy külön kis berendezés gondoskodik – de ezt könnyen lecsatolhatjuk, egyetlen gomb megnyomásával. Röviden: kényelmes és biztonságos.

Ára: kb. 5000 forint

Legnagyobb méret: 1l

Alternatív méretek: 0,5; 0,75 l

Primus – ingázók bögréje

hvg.hu

A márka filozófiája: „ha a kirándulásunk távolabbra is vezethetett volna, akkor nem mentünk elég messze.” Hangzatos mottó, már-már parancsolat, azt sugallja, hogy a Primus munkatásai csak azokkal állnak szóba, akik rettenthetetlen felfedezők, és a világ végéig meg sem állnak.

A termékpaletta azonban már barátságos a puhány városlakókkal és szalonkirándulókkal is. Legalábbis erről tanúskodik az ingázóknak szánt termosz bögre. Egy lebutított palackról van szó, kirándulásra nem alkalmas, inkább csak az otthon lefőzött kávét vihetjük a munkába. Belseje műanyag.

Ezen is találunk gyorszárat, ami ilyenkor különösen hasznos: egyetlen gomb megnyomásával szürcsölhetünk, majd ha újra megnyomjuk, akkor a kiskosztüm is túléli a viharos napot.

Ára: kb. 3000 forint

Méret: 0,4 l

Alternatív méretek: nincs

Primus termosz

Akad fekete, türkiz de króm színű is. Ezeket, szemben a bögrével, már kirándulásra is vihetjük, igaz, nem túl nagy az űrméretük.

A gyorzárral ellátott termoszok tetejét bögreként használhatjuk.

Több színben is kapható, nekünk nagyon tetszik a türkiz... általában hátrányosnak tartjuk a fekete holmikat, az éjszakai kutakodásban jobban rejtőzködnek.

Ára: kb. 5500 forint

Méret: 0,5 l

Alternatív méretek: Akad még akár 1,5 literes változat is a termékoldal szerint, sajnos Budapesten a napokban nem láttunk. Ha valaki esetleg rábukkan a betyáros 1,2 és 1,5 literes fekete, külső hevederrel megerősített változatokra, kérjük ossza meg az információt! Nagyjából 9000 forintba kerülhet.

Steelworks thermo cup

hvg.hu

Ez bizony egy elveszett ügy. Egy-két komoly erőssége mellé néhány szomorú gyengeség került.

Először az erényekről: szemben a Primus bögréjével, már bírja a keményebb körülményeket. Belül is krómozott, szívós holmi.

Hogy kényelmesen tarthassuk, van egy gallérja.

Sajnos a teteje azonban nem a legmegbízhatóbb. A gumi peremű fedelet csak rászoríthatjuk a bögre tátott szájára, nincs se menet, se zár. Használata első hónapjaiban megbízható, de ahogy kopik, a fedél egyre kevésbé szorul, egyre veszít biztonságából.

A másik bizarr vonása a Steelwork bögrének maga a csőre, ahonnan kortyolunk. A zár tulajdonképpen egy tengely körül elbillenthető nyelv. Mérleghinta elvvel nyílik: egyik vége rázáródik a résre, ahonnan ihatunk, és ha a nyelv túlsó végét leszorítjuk, akkor elemelkedik a nyílásról. De csak néhány miliméterre emelkedik fel, úgyhogy kissé rejtélyes a működése.

Ára: kb.7600 forint

Méret: 0,5 l

Alternatív méretek: nem találtunk.

LaPlaya

hvg.hu

A LaPlaya egy rendkívül okos megoldással állt elő. Dupla fedelével egyrészt a leggyengébb szigetelést erősíti meg, vagyis a termosz kifejezetten jól őrzi a hőt. Másrész a dupla fedél dupla bögrét is jelent, kényelmesen ketten is használhatjuk.

Több méretben is kapható, szép krómozott kívül-belül. A divatos gyorszárral látták el.

Ára: körülbelül 5000 forint

Legnagyobb méret: 1 l

Alternatív méretek: 0,5; 0,75 l

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?