Vége a karácsonyi-újévi időszaknak: bár sokan még mindig tologatják a maradékokat, lassan kipárolog a bőrünkből a kocsonyaszag, és pórusainkból is kicsorog a diós-mákos massza. Itt az ideje a mindent átmosó, pihentető megújulásnak, de mit nyújt e téren Budapest?
1. Lebegés, csendfürdő
Ha nem vagyunk klausztrofóbiások, és nem rettegünk sem a teljes sötétségtől, sem a csendtől, itt a helyünk. A lebegőkabin, vagy más néven izolációs tartály még nem túlságosan elterjedt Magyarországon. Ideiglenesen a Ludwig Múzeumban is ki lehetett próbálni az elmúlt hónapokban, de a XIII. kerületben egyébként is élhetünk a súlytalan relaxáció élményével.
A szakemberek a testi-lelki kikapcsolódás egyik legintenzívebb formájának tartják: a szinte tökéletes súlytalanságban eljuthatunk egy olyan állapotba, ahol már csak a belső ingerekre figyelünk.
A kabinba fény és zene kíséretében szállunk be, pár perc múlva viszont csend lesz és sötétség. A sós vízben lassan elernyed a test és kikapcsol az agy. A fejlesztők szerint így az anyaméhhez hasonló állapotba kerülünk. Egy óra lebegés a csendfürdőben nagyjából négy óra alvással ér fel.
Az ötlet John C. Lilly amerikai neuro-pszichiátertől származik, aki 1954-ben végzett kutatásokat az ingermegvonás hatásait tanulmányozva.
XIII. kerület, Rozsnyai u. 11.
Egy lebegés ára 6000 forint
2. Hangfürdő
A Hangfürdő nem feltétlenül kötődik a vízhez, de erre is van példa a Veli Bej Fürdő kupolás medencéjében. Ez a program alapvetően a kóruskoncert és a relaxáció ötvözete. Nem kérnek sokat: "Tedd le a cipőt, a telefont és a gondokat az öltözőben, terülj el vízszintesen, hagyd ellazulni tested-lelked, hogy szabadon lebeghess a hanghullámainkon. Pihenj, tisztulj, töltődj fel." Miközben mi csukott szemmel fekszünk, több tucat hang improvizál körülöttünk.
3. Szauna extra
Ha szaunázni szeretnénk, nem kell megállnunk a szimpla finn, vagy infra változatnál. Ha például egy szaunamester is jelen van a szeánszunkon, sokkal erőteljesebb a hatás. Legyezővel és törölközővel keringeti a forró levegőt, amitől sokkal jobban fogunk izzadni, mintha csak egyszerűen üldögélnénk. Épp ezért utána a folyadékpótlást és a pihenést is komolyabban kell vennünk, mint általában.
Az ún. felöntések (vitaminos, jeges, mézes, tengeri sós) során a szauna mester a páratartalom és a hőmérséklet szándékos növelésével szinte már tűrőképességük határáig juttatja el a szaunázókat, ahol egy sokkal intenzívebb méregtelenítés érhető el.
A hang-, fény-, vagy aromaterápiás szauna is új élményt hozhat. Az aroma és fényterápiás szaunában a szokásosnál kicsit alacsonyabb a hőmérséklet, az illóolajak belélegzése viszont jótékonyan hat a keringési rendszerre, könnyíti a légzést, fertőtlenítő, lazító, stresszoldó hatása van, és oldja a simaizmok görcsét is.
A fényterápia esetében a színek segítségével a szemünkön át az agyunkba jutó fény bizonyítottan jó hatással van bizonyos betegségek gyógyításában, szellemi és mentális állapotunk megújításában. Megváltozhat tőle a hangulatunk, múlik a fájdalom, jobban gyógyulnak a sebek és könnyebben múlik a stressz is.
Oxygen Wellness, az árlista itt érhető el.
4. Fürdő extra
Ha nem csak szimplán fürdőznénk, hanem egy fokkal különlegesebb élményre vágyunk, a Gellért-fürdőben kipróbálhatjuk a Kleopátra, vagy a gyógynövényes fürdőt.
A húszperces Kleopátra fürdő egy mézes-tejes fürdő. Ez a két hozzávaló a világ legősibb szépítőszerei között van. A tej 2000 különböző anyagból tevődik össze, ezek védik, szépítik, és kisimítják a bőrt, aktiválják a vérkeringést, és megtartják a nedvességét.
A méz körülbelül 80 százaléka szőlő és gyümölcscukorból áll. Ezen kívül különböző vitaminokat, ásványi anyagokat, káliumot, magnéziumot és vasat tartalmaz, valamint a méhek által termelt inhibin enzimet. A fürdő kellemesen ellazít, a bőrnek izgató és bársonyos fényt kölcsönöz. (20 perc 3300 forint)
A szintén húszperces gyógynövényes fürdő esetében az elkészített termálvízbe kakukkfüvet, borsmentát és kamillát kevernek. Ez a kombináció fertőtlenítő és nyugtató hatású, jó közérzetet és belső nyugalmat biztosít, és serkenti az immunrendszer működését. A bőr friss és üde marad tőle.
5. LéBár
Ha méregtelenítő léböjtünkhöz szeretnénk ihletet meríteni, menjünk a Múzeum körúti LéBárba, ahol zöldség és gyümölcs mixeket kevernek.
Van natúr, szűretlen vörös szőlőlé, almából, búzafűlevélből, céklából, répából, vagy narancsból készült levek, de ezek mellett a csalán, a datolya, az édes banán és a homotövis is az alapanyagok között van.
V.kerület, Múzeum krt. 19.
6. Egészséges nasik tanfolyam
Ha nem tudunk lemondani az édességekről, de arra nyitottak vagyunk, hogy mellőzzük az adalékanyagokat, a cukrot és a fehérlisztet, egy tanfolyam keretében megtanítanak minket néhány alternatív édesség elkészítésére. A cukormentes nutella, a kölesgolyó, a sajtosrúd, a dió- és mandulatej, illetve a házi puding pudingpor is szerepelnek a menün.
Időpont: január 30.
A tanfolyam ára: 10 ezer forint
Helyszín: Bionom Biobolt központja, XIII. ker. Budapest, Csángó utca 8.
7. Rejtélyek a föld alatt
Az ajtók záródnak, a percek peregnek, az érzékszerveink kitágulnak - gombaként szaporodnak Budapesten az olyan helyek, ahol egy interaktív játék keretében kell kijutni egy szobarendszerből ügyességgel és találékonysággal, 2-6 fős csapatokban.
A ParaParkban ördöglakatokon, fejtörőkön, rejtett tárgyak felkutatásán keresztül vezet az út kifelé. Erőre nincs szükség, elég, ha agyban ott vagyunk. A szoba minden sarka, minden tárgya egy-egy újabb rejtvény. A falakon visszaszámláló szerkezet mutatja, mennyi időtök maradt még.
VIII. kerület Vajdahunyad u. 4.
Ár: 9000 Ft/csapat
Az Észvesztő ugyanígy működik: kódokat kell megfejteni, lakatokat kell kinyitni, feladatok megoldásait megtalálni, és érdekes tárgyakat felkutatni villogó fények és sokkoló hangeffektek nélkül. A pályák kialakításában és felépítésében Hajnóczy Soma bűvész-világbajnok segített.
VIII. kerület Mária u. 29.
Ár: 8000 Ft/csapat
Az Exit the Room a logikai feladatok megoldásán túl térbeli és időbeli utazást is ígér.
VI. kerület, Eötvös u. 42.
Ár: 8000 Ft/csapat
8. Fess, alkoss, gyarapíts!
Ihletett vagy, de nincs egy hely, ahol ezt kiadhatnád magadból? A Tűzraktér helyén kinőtt Iskola nevű kultúrközpontnak van erre egy válasza, és hivatásos művésznek sem kell ahhoz lennünk, hogy odamerészkedjünk.
A földszinti kulturális és szórakoztató helyek mellett az emeleten kialakított búvóhelyeken az alkotásé a főszerep. Különböző méretű termek, azaz alkotószobák várják lakóikat.
VI. kerület, Hegedű u. 3.
9. Könyvszagú nyugalom
Ha hangosak a szomszédok, éppen szétverik az utcán az aszfaltot, vagy csak simán a mosógép kattogása idegesít, impozáns, klasszikus, és nyugodt környezetben olvashatunk, ha az Egyetemi Könyvtár, vagy a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár központi épületét választjuk.
A FSZEK az egykori Wenckheim-palotában van. Amikor a főváros 1927-ben megvásárolta az épületet, a térsort lényegében változatlanul hagyták. A nagy táncteremből lett az olvasóterem, az ebédlőből a folyóiratterem, a kis táncteremből a katalógus-, az ezüst szalonból a referenciaterem. A fogadótermet először kiállítóteremnek rendezték be, az arany szalont a Budapest Gyűjtemény, a dohányzót pedig a Keleti Gyűjtemény kapta.
Az átalakítás ezekben a helyiségekben elsősorban az enteriőrökbe illő bútorzat elhelyezését jelentette, amit különösen a folyóiratteremben sikerült a régi faburkolathoz illeszkedően megoldani.
Érdekesség, hogy bár engedélyük nem volt hozzá, nagyjából húsz évvel ezelőtt a Szabó Ervin Könyvtár egyik patinás, falépcsős termében felvettek néhány jelenetet egy pornófilmhez is.
Ami az Egyetemi Könyvtárat illeti, a Ferenciek terén álló épület még 1876-ban készült el az ország első nyilvános könyvtáraként. Az eklektikus stílusú műemlékpalota épülete Skalnitzky Antal tervei alapján készült. A több mint 200 négyzetméteres díszterem falait Lotz Károly tudományokat és művészeteket szimbolizáló freskói és Than Mór Ferenc József-portréja díszítik.