Anna Wintour mint pukedliző nagykövetasszony? Nem csupán az a kérdés, hogy az amerikai Vogue főszerkesztője Londonban vagy Párizsban mutatna-e jól nagykövetként, hanem hogy egyáltalán alkalmas-e a posztra.
Sárm, tapintat és finom meggyőzőerő. Ezek a tulajdonságok állnának abban a kiírásban, melyben diplomatákat rekrutálnak. De nem állnak, mert a nagyköveteket nem a munkaerőpiacon keresik. Mégis, amikor az elmúlt hetekben felröppent a hír, hogy az amerikai Vogue főszerkesztője, Anna Wintour lehet londoni vagy párizsi nagykövet, számba vették azokat a készségeket, amelyekkel egy diplomatának rendelkeznie kell: némi diplomáciai érzék például nem árt.
Wintour ragadványneve az ördög, méghozzá abból is a sznob fajzat, még ha csak a fele igaz abból, ahogy Meryl Streep megformálta az Ördög Pradát visel című vígjátékban. Az alapja nem csak a fantázia szüleménye: múlt hónapban az Evening Standard díjkiosztón állítólag annyira letekerte a fűtést, hogy a gyerekkel érkezőknek elmenjen a kedvük a részvételtől, és nem zavarogtak a teremben. Aki ott volt, annak viszont minden luxus megadatott: arany székeken foglalhattak helyet, arany evőeszközökkel foghattak hozzá vacsorájukhoz, kivéve a desszertet, mert azt Wintour inkább letiltotta a menüről.
Hogy kerülhetett a képbe?
A túlsúlyra igen érzékeny a Vogue-főnök, egyszer azt találta mondani, hogy a minneapolisi elhízott emberek úgy néznek ki, mint a városképre oly jellemző kis házikók. A saját dolgozói kinézetére még kényesebb, egy másik esemény szervezése közben szigorúan ellenőrizte a felszolgálók nyakkendőcsomóját. Hogy van humora, azt azzal próbálta bizonyítani, hogy 2006-ban tényleg Pradát húzott az Ördög Pradát visel című film díszbemutatójára.
Ami mellette szól: hogy profi, és ha az emberekhez nem is, az imázsépítéshez ért. Obama pedig nem is másért zárta szívébe. Legalábbis Michelle, akit a 2008-as nyert kampány után sikeresen stílusikonná gyurmázott. 2009-ben jelent meg az Wintour gondozásában a Vogue címlapján a first lady, belül egy nyolcoldalas interjúval és fotósorozattal. Az elnök feleségéről addig az a kép alakult ki, hogy egy harcos amazon, aki leginkább félti férjét a politizálástól. Wintour hatása a stílusszakértők szerint letagadhatatlan. A fotózás után kezdte Michelle dizájnerek kreációit hordani, ő lett az legfőbb trendszetter, és imázsához hamar alkalmazkodott személyisége is. Három év alatt felküzdötte magát a minden idők egyik legnépszerűbb elnöknéinek sorába, manapság már JFK feleségével, Jackie-vel egy lapon emlegetik.
De Barack Obama is sokat köszönhet Wintournak. Számszerűsítve 40 millió dollárt, amit a Runway to win kampánysegítő programja során harácsolt össze segítőivel, többek között Sarah Jessica Parkerrel. A végösszegben benne foglaltatnak azok a luxusvacsorák is, melyek például a Szex és New York főhősének otthonában rendeztek meg, fejenként 40 ezer dolláros kampányfinanszírozó belépődíj ellenében. Ezekből összesen 500 ezer dollár gyűlt össze.
Ezek után az elsők között szerepel Wintour Obama táncrendjén. Nem ő lesz az első, akinek nagyköveti tisztséggel hálálja meg az elnök szolgálatait. A brit The week online magazin szerint az előző periódusban Obama 40 adománygyűjtőjének adott külképviseleti állást, de összesen 59 fő volt az, akinek egyáltalán semmiféle diplomáciai múltja nem volt. De éppenséggel egyik sem olyan híres-hírhedt, mint Anna Wintour.
Kiből lehet jó diplomata?
Simonyi András korábbi washingtoni nagykövet szerint ennek az Egyesült Államokban elfogadott hagyománya van. "Vannak nagyon jó politikai kinevezettek, illetve csapnivaló szakmai nagykövetek, és fordítva" – mondta el a Johns Hopkins Egyetem Haladó Nemzetközi Tanulmányok Paul H. Nitze Intézetének (Paul H. Nitze School of Advanced International Studies - SAIS) transzatlanti kapcsolatokat kutató központjának új ügyvezető igazgatója. A politikai kinevezettek azért lehetnek jobb helyzetben, mert a legtöbb esetben közvetlen kapcsolatban vannak az elnökkel, ezt az előnyt a ranglétrát végigmászó diplomaták ritkábban élvezhetik. Előbbi könnyebben tud eljárni a két országot érintő kérdésekben.
Az sem mindegy, hogy milyen személyiség kerül a nagyköveti székbe, és milyen ügyekben kell eljárnia. "Wintourról sokat beszélgetünk Washingtonban manapság, a legtöbben nem kedvelik, de én nem tartom ördögtől valónak a kinevezésének ötletét" – védi meg Simonyi. "Nem egy idiótáról van szó, az egyik legsikeresebb üzletasszony az Egyesült Államokban, harminc éve formálja az emberek divatszemléletét" – szögezi le a volt nagykövet, aki szerint Londonnal jobban járna Wintour: "a társadalmi érintkezés szabályai hasonlóak, feltehetőleg jobban tudna érvényesülni britek között, mint Párizsban".
Egyesek szerint mégis mélyítené az előítéleteket a szakmával kapcsolatban a kinevezés: miszerint semmi más dolga nincs egy nagykövetnek, mint fogadásokra járni és pukedlizni. Sir Christopher Meyer washingtoni brit nagykövet ezt cáfolja: „Az emberek azt gondolják, ezek a csíkos öltönyös idióták egy pohár pezsgővel a kezükben téblábolnak. De tényleg fontos, ami ott történik, a networking pedig esszenciális: iszonyatosan kemény munka.”
Wintournak biztos az lenne, szólnak a szkeptikusok, akik szerint a jeges modora nem passzol a nagyköveti poszthoz. A 63 éves elvált, kétgyermekes divatguru hű önmagához, a felreppent hírre sem jött tűzbe, egyszerűen lerázta az érdeklődőket. Nem úgy a közvélemény, amely azt latolgatja, vajon London vagy Párizs lesz-e a választott. Wintour Nagy-Britanniában született, apja Charles Wintour a brit Evening Standard főszerkesztője volt. És Párizs? A divat fővárosába a divat főasszonya? Jó kombó, kár, hogy Wintour nem tud franciául. De ez sem lenne akadály. Mindkét pozícióra akad versenytársa Wintournak: Matthew Barzun a Court of St James-re (a londoni nagykövetség itt található) pályázna, ő volt Obama kampányának pénzügyi elnöke, Marc Lasry pedig ugyancsak esélyes a Champs-Élysées mellett, a Concorde tőszomszédságában székelő nagykövet posztjára. Ő is sokak pénztárcáját kinyitotta a 2012-es kampányban.
Wintournak viszont jobb a hátszele, jelenlegi partnere, Shelby Brian nemcsak arról híres, hogy texasi milliárdos, hanem évtizedes politikai tapasztalata is van, Bill Clinton támogatását is ő szervezte, cserébe ő 1999-ben megtette a President's Foreign Intelligence Advisory Board fejévé, mely az amerikai elnök egy fő tanácsadó szervezete.
Párizsi affér |
Pamela Harriman "utódja" lehetne Anna Wintour. Az 1997-ben elhunyt, legendás society lady Bill Clinton ideje alatt volt amerikai nagykövet Párizsban. Harriman viszont sokkal ambiciózusabb volt, mint Wintour, korán hozzáment Randolph Churchillhez, fiát pedig a híres nagyapa után Winstonnak keresztelte. A brit születésű diplomatavadász 1971-ben lett amerikai állampolgár, és azon nyomban elkezdett sertepertélni a demokrata párt körül. Ami Wintournál a Runway to change és Runway to win volt, azt Harrimann úgy hívta: Democrat's for the 80's, majd Democrats for the 90's, de csak úgy becézte a közvélemény az adománygyűjtő egyesületet, hogy PamPAC. Clinton 1993-ban delegálta Párizsba Harrimannt. |
Ám érdemes-e Wintournak otthagynia a Vogue-ot? A jelenlegi - évi1,8 millió dollár körüli - keresetét nem fogja tudni tromfolni Obama, egy forrás szerint kiszámolták, hogy az igényeihez minimum 750 ezer dollárra lenne szüksége évente, miközben egy amerikai nagykövet átlagos keresete hivatalosan 145 és 154 ezer dollár között mozog. Obama pedig hiába lelkesedik Wintourért, nemcsak a felárhoz, hanem egyáltalán a kinevezéshez is szükséges a szenátus beleegyezése.
A karrierje szempontjából sem biztos, hogy szerencsés döntés, ha kiereszti karmai közül a jelenleg 11,4 millió példányban fogyó Vogue-ot. Nem tudni amúgy, ki ülne a főszerkesztői székbe a 120 éves divatmagazin amerikai szerkesztőségében: esetleg Carine Roitfeld, aki a párizsi Vogue úrnője volt sokáig, vagy egy rivális magazintól csábítanának át valakit: a Harper Bazaartól Glenda Bailey, illetve a Times T magazintól Deborah Needleman is szóba jöhet a Huffington Post divatbloggere szerint. Ami bizonyos, négy esztendőnyi kihagyás után Wintour nehezen kapná vissza azt a pozíciót, ami 24 éve az övé. De ezzel ő is tisztában van, szóvivőjével ugyanis annyit üzent a kinevezéséről szóló hírekre, hogy Ann Wintour köszöni szépen, de boldog mint a Vogue főszerkesztője.