2012. november. 09. 07:10 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 09. 06:23 Plázs

Saját magát igazította helyre az Onkológiai Intézet

A petefészekrákos betegek ellátása a szakma szabályainak megfelelően történik az Országos Onkológiai Intézet pénteki közleménye szerint, s ezzel helyreigazította korábbi közlését, miszerint az új betegirányítási rendszerben nem érkeznek nagy számban a legmagasabb szintű ellátó intézménybe a petefészek daganatos betegek, s ezért "a betegirányítás ilyen értelemben az országban nem működik".

Közölték, az intézet arra kívánta felhívni a figyelmet, hogy az onkológiai rendszerben az egyes onkológiai ellátási szintek közötti kapcsolat a betegirányítás terén váljon szorosabbá. Ez a törekvés az új betegirányítási rendszerben megvalósul - tették hozzá.

Az Országos Onkológiai Intézet nőgyógyászati osztálya által rendezett szerdai konszenzus konferencia résztvevői kinyilvánították azon szándékukat, hogy az egyes onkológiai ellátóhelyek közötti szakmai kapcsolatot szorosabbra kell fűzni, és ezt a szemléletmódot kívánják országos szinten képviselni - írta az intézet.

Az intézet előző közleménye szerint Magyarországon évente 1100-1200 új megbetegedést regisztrálnak, és 600-800 nő hal meg évente petefészek daganat következtében.

A konferenciát azért rendezték, hogy felhívják a figyelmet: a petefészek daganatos betegek kezelését a diagnózistól, a műtéten keresztül, a kemoterápiáig és az utógondozásig egységes szintre kell emelni, továbbá meg akarták győzni a jelenlevőket a betegek centralizált ellátásának fontosságáról.

Kiemelték azt is, hogy az Országos Onkológiai Intézetbe leginkább csak olyan betegeket irányítanak, akiknek a betegség előrehaladott állapota miatt már az intézet szakemberei sem tudnak olyan hatékonyan segíteni, mintha már a elsődleges ellátásuk is az országos centrumban történt volna.

Közölték azt is, hogy a konferencián az intézet állásfoglalást és szakmai ajánlást fogalmazott meg, felhívva a figyelmet a szakmai hiányosságokra. Az eseményen részt vettek a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet képviselői is.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.