Miért nem állnak sorokban a fehérnemű-boltokban a magyar férfiak? A választ az Opera mellett találtuk meg.
„Úgyis csak azért van, hogy utána levegyék a nőről, de a kicsomagolás a legizgalmasabb” – ezzel az érvvel győzködött minket Vladan Hájek, a La Perla kelet-közép európai igazgatója a felsőkategóriás fehérnemű bolt megnyitóján az Opera szomszédságában. A probléma csak az volt, hogy egy nők gyűrűjében tette ezt. Mindenki bőszen bólogatott: úgy tűnik, mindenki szeretne becsomagolva lenni ilyen szépen kimunkált anyagba.
Az, hogy az olasz céget mégis kevés férfi ismeri, nem a luxusmárka hibája. „Ja, hogy fehérneműt árulnak, akkor nem tudom” - ez volt a reakció a fiúk részéről, amikor a La Perláról kérdeztük őket. A mi, azaz a hölgykoszorú alkotóinak dolga rávezetni őket, mondta Hájek. Kicsit keserű volt a mellékíze a felszólításnak, ha az ország egyik legjobb nője sem olyan férfiak közül válogat, aki a tenyerét az ő hordozására használja.
Hogy jön ide Demcsák Zsuzsa? Ő nyitotta meg az üzletet pár nappal azután, hogy kibukott: válik, mert a férje erőszakosan bánt vele. Ezt Hájek nem tudhatta, amikor arról értekezett, hogy majd a magyar nők gentlemeneket faragnak a magyar férfiakból.
Akik közül - reméljük - nem sokan verik a feleségüket, de nem is sokuknak jut eszébe csipkecsodát vásárolni születésnapra, karácsonyra, házassági évfordulóra.
Miért? Mert nehezen áll rá a kezük: hisz a mérettel még a nők sincsenek sokszor tisztában, egy exkluzív üzletben pedig úgy érezheti magát egy férfi, mint elefánt a porcelánboltban.
Pedig a legtöbb nő álma, hogy Richard Gere (George Clooney, John Hamm, Daniel Craig, Brad Pitt) szerű fazonok küldjenek nekik rózsával mellékelt díszdobozkát egy szexi harisnyatartóval. Ehhez minimum Julia Robertsnek, vagy Rachel Weisznek kellene lennünk, ha már Demcsák nem elég jó.
La Perla-sztori |
Ada Masotti, egy tehetséges olasz hölgy 1954-ben megvalósította álmát: létrehozta egyedi, kézzel készített fehérnemű márkáját. Masotti Bologna legjobb szabóságában sajátította el a szakma fortélyait. Később Arany Olló néven vált ismertté azon képessége révén, ahogyan a város legtökéletesebben formált fűzőit, legfinomabb fehérneműjeit készítette. Négy alappillére: a kézműveshagyomány, a női test pontos ismerete, az innováció és a tradíció tökéletes elegye, valamint az olasz identitás. A 60-as években újító hullámban mutatta be az első színes modelleket – például virágos mintás darabokat fekete csipkével. A 70-es évek a szexuális forradalom és a női egyenjogúsági mozgalmak jegyében teltek, mindez a fehérneműk terén is meg kívánta az újításokat, amelyek könnyű, szabad, új vonalvezetésű csipkés darabokat eredményeztek. Míg a feministák protestálva melltartó-égetésére buzdítottak, a vásárlók lelkesedésen üdvözölték Amanda kreációit, a háromszög- és csőfazonú melltartók kombinációját. A 80-as éveket két szimbólum testesítette meg: egyfelől a karrierista nő, másfelől a rock sztár. A fehérneműk terén bekövetkező stílusrobbanás magával hozta a nők és fehérneműjük közötti viszony megerősödését. Ekkor keletkeztek az első széles pántú, teljes egészében sztreccs csipke body-k az olasz márka kínálatában. A 90-es évek dualizmusát először gazdag anyagok, kidolgozott szabásminták jellemezték: a glamour lett a divat jelszava. Majd új irány hódított teret, a minimalizmus. Ettől kezdve egyszerű, letisztult vonalak és színek jellemezték a fehérneműket is. |