Az orvosi Nobel-díjat idén John B. Gurdon brit és Shinya Yamanaka japán tudósok kapták megosztva, ezzel elkezdődött a Nobel-hét.
Göran Hansson, a stockholmi Karolinska intézet titkára magyar idő szerint délelőtt fél 12-kor jelentette be az idei orvosi Nobel-díjasok nevét, ezzel pedig megkezdődött maga a Nobel-hét. Az orvosi Nobel-díjat idén John B. Gurdon és Shinya Yamanaka kapták megosztva azért, mert kutatásaik szerint az érett, fejlett sejteket vissza lehet programozni pluripotens sejtekké, és így más sejteket lehet kialakítani belőlük.
A Nobel-bizottság indoklása szerint ezek a kutatások forradalmasították a sejtek fejlődésével kapcsolatos tudásunkat. Mivel egy ilyen sejtből kiindulva elvileg a szervezet bármely sejttípusa létrehozható, és ettől számos betegség gyógyítását remélik a jövőben.
John B. Gurdon 1933-ban született az Egyesült Királyságban, majd 1960-ban doktorált az Oxfordi Egyetemen. Gurdon jelenleg a Gurdon Intézetben, Cambridge-ben dolgozik. Shinya Yamanaka 1962-ben született Japánban. 1987-ben szerzett diplomát ortopéd sebészként, majd kutatóorvos lett. Yamanaka jelenleg a Kyotoi Egyetem professzora.
A hagyományok szerint az orvosi-fiziológiai Nobel-díj bejelentésével kezdődik meg: kedden a fizikai, szerdán a kémiai, pénteken pedig a Nobel-békedíj idei kitüntetettjeit nevezik meg. Az irodalmi Nobel-díj odaítélését csütörtökre várják.
Alfred Nobel svéd nagyiparos, a dinamit feltalálója 1895-ben írt végrendeletében rendelkezett úgy, hogy vagyonának kamataiból évről évre részesedjenek a tudomány és az irodalom kiválóságai, valamint azok, akik a legtöbb erőfeszítést teszik a békéért. Utasításai szerint a díjat azoknak kell adni, akik az előző évben saját tudományterületükön „a legnagyobb szolgálatot tették az emberiségnek”.