2012. szeptember. 28. 19:51 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 28. 19:48 Plázs

Évi 120 milliárd eurót visz el Európában a rák elleni harc

Évente 120 milliárd euróba kerül a rák elleni harc Európának; az összegnek csak a harmadát fordítják orvosi kezelésre, a többi gazdasági vonatkozású kiadást jelent. A legtöbbet Németországban költik a rákra - derült ki egy tanulmányból, amelyet az Európai Rákkonferencián ismertettek pénteken Bécsben.

A becsült 120 milliárd 36 százalékát teszik ki a kezelési költségek: ez több mint 85 millió kórházban töltött napot jelent a számítások szerint. Az idő előtti halálozás miatti gazdasági bevételkiesés szintén 36 százalékot tesz ki. A 120 milliárd nyolc százaléka a betegség miatti fizetéskiesés, a fennmaradó 20 százalék pedig a kifizetetlen ápolásra megy el.

A rák az egészségügyi rendszer mellett óriási terhet ró a gazdaság egyéb területeire is - mondta Ramon Luengo-Fernandez, az Oxfordi Egyetem egészségügyi-közgazdasági központjának munkatársa, a kutatás vezetője.

A teljes lakosságot tekintve, egy főre számítva Németországban költik a legtöbbet - 165 eurót - a rák elleni harcra az Európai Unió tagállamai közül. Litvániában például csak 32 euró ez az összeg. A tanulmány szerint az észak- és közép-európai országok fordítják a legtöbbet rákkezelésre.

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.