Plázs hvg.hu 2012. szeptember. 26. 12:54

Politikusoknak előnyös, díváknak szexi - mi az?

A baseball sapkát régebben csak sportolók, aztán csak fiúk, később sportos lányok, most meg már a dívák is hordják. Politikusok pedig akkor, ha valamit nagyon el akarnak érni.

Jay-Z úgy véli, hogy ő tette híressé a NY logójú baseball sapkát, nem a Yankees, az Empire states of mind című számában legalábbis ezt mondja, és lehet, hogy igaza van. A rapperek mindenesetre már jóval előtte szívesen hordták a siltes sapit a kamionosokkal egyetemben, aztán egyre hipszterebb lett, mostanra pedig a nők is előszeretettel hordják, akár estélyivel kombinálva. A dizájnerek közül Donna Karen - természetesen - amerikai tervező kollekciójában fordult elő, a hírességek közül, pedig Rihannán, Gwen Stefanin és Lana Del Rey-en láthatjuk sokszor mostanában.

DKNY
AP / Stephen Chernin
DKNY
AP / Stephen Chernin
Rihanna
AP / Eric Reed
Lana Del Rey
AP / Charles Sykes

A baseball sapka története egy baseball csapattal kezdődött: 1860-ban az Excelsior of Brooklyn hordta a siltes fejfedő ősét, akkoriban a szemellenző még kisebb volt, de a Brooklin-stílusú baseball sapka egyre elterjedtebbé vált. 1940-ben kapta meg a mostani formáját, leglábbis a Wikipédia vonatkozó cikkelye szerint. A sapkát jellemzően még manapság is valamely baseball csapat címerével díszítik, avagy egy márkanévvel. Így Donna Karen DKNY felirattal látja el a kiegészítőt.

Az amerikai politikusok akkor használják,  ha épp a köznép emberének szeretnének látszani: George W. Bush, de Hillary Clinton is hordta már nyilvános szereplései alkalmával. Rudy Giuliani New York egykori polgármestere 2000-ben egész szezon alatt a Yankees-sapkát hordta, azért kiérdemelte a "Yankees-sapis Churchill" gúnynevet. Bár visszafelé sült el a dolog: a város akkori feje amúgy Brooklyn-i születésű, a lokálpatrióták szerint pedig illett volna a sajátjait, a Dodgerst támogatnia.

Rudy Giuliani
nymag.com
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.