"Vérmentesen" operálhatnak majd az új szegedi sebészeti központban
Az ország legmodernebb sebészeti központját alakítják ki Szegeden, az egyetem új, uniós támogatással épülő klinikai tömbjében - mondta a Szegedi Tudományegyetem klinikai központjának elnökhelyettese kedden.
A tervek szerint 2013 őszére elkészülő klinikai tömb tizennégy műtőjébe a jelenleg elérhető legkorszerűbb nagyfrekvenciás sebészeti vágó kerül, amely lehetővé teszi a lényegében "vérmentes" operációt, jelentősen csökkentve a beavatkozások kockázatát – mondta újságíróknak Lázár György sebészprofesszor.
Ezek mellett az egyetem vásárolt két ultrahangos vágókészülékeket, melyeket a mellkas vagy a has megnyitása nélküli, úgynevezett "minimálinvazív" beavatkozásoknál használnak majd. Egy olyan berendezést is vettek, amely nagykockázatú májműtéteknél használható.
A korszerű eszközök – melyek cseréjére előreláthatólag tíz-tizenöt évig nem lesz szükség – nagyfrekvenciájú hullámok kibocsátásával helyben hőt termelnek, így leforrasztva a kisebb és nagyobb ereket, minimalizálva ezzel a vérveszteséget – magyarázta el a berendezések működési elvét az egyetemi tanár.
Tapasztó Sándor, a 12,3 milliárd forintos összköltségvetésű egészségügyi beruházás projektvezetője elmondta: a 21,5 ezer négyzetméteres, ötszintes, 265 ágyas klinikai tömb kivitelezése a terveknek megfelelően halad, a szerkezetépítést várhatóan novemberben fejezik be. Ezzel párhuzamosan már elkezdték a belső falazási és gépészeti munkákat. Elindult a központi intenzív osztály kialakítása is a régi, 410 ágyas klinikai tömbben is, melyet szintén felújítanak - tette hozzá.