2012. szeptember. 17. 10:08 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 17. 10:07 Plázs

Ezt is okozhatják a fájdalomcsillapítók

Nagyobb a halláskárosodás kockázata azoknál a nőknél, akik hetente legalább kétszer vesznek be olyan fájdalomcsillapítókat, mint az ibuprofen vagy az acetaminofen - állapították meg tanulmányukban amerikai kutatók.

Az eredmények azt mutatták, hogy minél többször vett be valaki ilyen szert, annál nagyobb volt nála a hallásvesztés valószínűsége, különösen nagy kockázatot találtak azoknál, akik hetente legalább hat nap vettek be ibuprofent, és az összefüggés az 50 év alatti nőknél volt erőteljesebb. Az aszpirin szedése és a halláskárosodás között nem találtak kapcsolatot a tanulmányban.

"Noha ezek a fájdalomcsillapítók könnyen hozzáférhetők, mégiscsak gyógyszerek, melyeknek mellékhatásaik vannak" - mutatott rá Sharon G. Curhan, a bostoni Brigham és Női Kórház munkatársa, a kutatók egyike. Más szakértők ugyanakkor kifogásolják, hogy a halláscsökkenést nem mérésekkel, hanem a résztvevők kikérdezése, azaz önbevallás alapján regisztrálták a tanulmány szerzői.

Curhan és csoportja 62 ezer nő adatait elemezte, akik a Nővérek Egészsége Tanulmány elnevezésű vizsgálatsorban vettek részt 1995 és 2009 között. A másfél évtized alatt mintegy 10 ezer nő számolt be hallása károsodásáról.

A hetente két-három alkalommal ibuprofent szedő nőknél 13 százalékkal nagyobb volt a hallásvesztés kockázata azokhoz képest, akik hetente legfeljebb egyszer vettek be ilyen szert, az acetaminofen esetében pedig 11 százalékkal emelkedett a kockázat. A hetente legalább hat alkalommal a két fájdalomcsillapító valamelyikét szedő nők körében 21-24 százalékkal volt gyakoribb a halláskárosodás azokhoz képest, akik legfeljebb egyszer vettek be a gyógyszerekből.

Curhan magyarázata szerint ezek a fájdalomcsillapítók csökkenthetik a belső fülben található csigába (cochlea) jutó véráramot - írta a LiveScience című ismeretterjesztő portál.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.