Gyógyult sast engedtek vissza a természetbe Hortobágyon
Meggyógyult, így szabadon engedték kedden a Hortobágyi Nemzeti Park területén azt a parlagi sast, amelyet június végén találtak Báránd térségében. A madarat megmérgezték, a Fővárosi Állat- és Növénykertben lábadozott.
Júniusban közmunkások figyeltek fel a sasra egy lucernatáblában. Később kiderült, hogy mérgezett csalétekből ehetett.
A sas felgyógyult és megerősödött, így alkalmassá vált arra, hogy a szakemberek visszajuttassák a természetbe. A parlagi sas (Aquila heliaca) Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi eszmei értéke egymillió forint.
A Fővárosi Állat- és Növénykert madármentői évente több száz mérgezett, áramütött, meglőtt, törött szárnyú, legyengült vagy elárvult madárról gondoskodnak. Ezeket az állatokat - ha az állapotuk és kondíciójuk lehetővé teszi - visszajuttatják a természetbe.
A mentett madarak többsége védett, illetve fokozottan védett faj. Emellett az állatkert kisemlősök és hüllők mentésével is foglalkozik. A mentő tevékenység költségeinek finanszírozására az intézmény külön alapítványt hívott életre Magyar Madármentők Alapítvány elnevezéssel.
A madármentő tevékenységet széleskörű együttműködés keretében végzik, amelyben az állatkert legfontosabb partnerei a Hortobágyi Nemzeti Park, a Duna-Ipoly Nemzeti Park, illetve a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.