2012. július. 06. 08:02 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 06. 08:01 Plázs

Veszélyes gyógyszereket találtak a hatóságok Kínában

Nyolc gyógyszeripari termékben, köztük fogyasztókapszulákban találtak az emberi egészségre veszélyes mellékhatásokat előidéző anyagokat a kínai hatóságok szúrópróbaszerű ellenőrzéseiken - derült ki a kínai média pénteki jelentéseiből.

Az állami élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet munkatársai egyebek mellett szibutramint, fenolftaleint és estazolamot fedeztek fel a különböző termékekben. A leginkább elhízás elleni szerekben használt szibutramin - amelyet 2010 októberében tettek tiltólistára - és a fenolftalein együtt magas vérnyomást, légzési problémákat idézhet elő, továbbá érrendszeri megbetegedésekhez vezethet. Az estazolam az álmatlanság rövid idejű kezelésére engedélyezett, mivel függőséget okozhat; indokolatlan használata szédüléssel, túlzott álmossággal és koordinációs zavarokkal járhat.

A szakhatóság az országos ellenőrzések során megállapította, hogy a kifogásolható termékek túlnyomó része Kanton városi gyárakban készült. Az érintett vállalatok szigorú büntetésre számíthatnak, a bűncselekménygyanús ügyeket átadják az igazságügyi szerveknek.

A felügyelet közleményében beszámolt arról, hogy a gyógyszeripari termékek elektronikus monitoringhálózata jelenleg az ország gyógyszeripari termékeinek harmadára terjed ki. Ennek keretében egy húsz számjegyű vonalkód segítségével a hatóság és a lakosság számára lehetőség nyílik a gyártási engedélyek, lejáratok pontos ellenőrzésére.

A hálózati rendszerbe az idén importtermékeket is bevonnak, és a tervek szerint 2015-ig valamennyi Kínában hivatalosan forgalomba kerülő gyógyszer belekerül.

 

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.