Plázs MTI 2012. július. 04. 15:08

Annál is értékesebb a magzatvíz, mint eddig hitték

A magzatvízből nyert őssejteket át lehet alakítani az embrionális őssejtekhez hasonlóan sokoldalú sejtekké, így ezek a sejtek jó alternatívát kínálnak az orvosilag igen értékes, ám etikailag vitatott embrionális őssejtekkel szemben. Brit kutatók bejelentése szerint kívülről bejuttatott gének nélkül, sikeresen programoztak át magzatvízből származó őssejteket.

Az eredmény azt jelenti, hogy adományozott magzatvízből nyert őssejteket tárolhatnak a jövőben erre a célra létrehozott sejtbankokban, majd különböző orvosi terápiáknál és kutatásoknál használhatják fel őket. Mindez kevésbé vitatott alternatívát kínál az embrionális őssejtek alkalmazása helyett.

Az őssejtek testünk mestersejtjei, amelyekből valamennyi más sejtünk létrejön, felhasználásuk új utat kínál olyan degeneratív betegségek gyógyítására, mint a szívroham utáni izomelhalás vagy a Parkinson-kór.

Marton Szilvia

Az őssejtek legtöbb irányban hasznosítható fajtája az omnipotens embrionális őssejt, amely még bármilyen irányú átalakulásra képes. Ezeket a sejteket azonban humán embriókból nyerték, ezért alkalmazásuk etikai vitákat váltott ki. A felnőtt sejtekből átprogramozással létrehozott őssejtek, az úgynevezett indukált pluripotens őssejtek (iPS) használata kevéssé vitatott, ám rugalmasságuk, átalakulási képességük is jóval kisebb.

A Molecular Therapy című szakfolyóiratban ismertetett tanulmányukban a londoni Imperial College és a University College London (UCL) kutatói azt állapították meg, hogy a magzatvízben lévő őssejtek képességeiket tekintve valahol az embrionális őssejtek és a felnőtt, testi őssejtek között helyezkednek el.

Korábbi kutatások azt mutatták, hogy a felnőtt, testi őssejteket is pluripotenssé lehet tenni átprogramozással, ehhez azonban extra géneket kell bejuttatni a sejtbe, gyakran vírusok segítségével. A módszer hatékonysága viszonylag alacsony, és magában hordoz némi kockázatot a DNS felszakítása miatt.

"A genetikai manipuláció nélkül létrehozott pluripotens sejteket előnyeik miatt nagyobb valószínűséggel alkalmaznák terápiás célra" - emelte ki Paolo De Coppi, az UCL munkatársa, a kutatás egyik vezetője.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.